با مدیریت دانشمند ایرانی صورت گرفت

اختراع ماده ای با قابلیت تأمین انرژی و سنسوری

اختراع ماده ای با قابلیت تأمین انرژی و سنسوری گروهی از پژوهشگران آزمایشگاه نظارت و آزمایش ساختاری هوشمند دانشگاه پیتسبورگ سوانسون به مدیریت محقق ایرانی به دسته جدیدی از مواد رسیدند که در عین حال که انرژی مورد نیاز خویش را تأمین می کند، قابلیت سنسوری داشته و می تواند شرایط خویش را هم رصد کند و به قول آنها این ماده می تواند برای ساخت استنت پزشکی و یا بال هواپیما کاربردی شود.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، آزمایشگاه نظارت و آزمایش ساختاری هوشمند (iSMaRT) دانشکده فنی مهندسی دانشگاه پیتسبورگ سوانسون دسته جدیدی از مواد را طراحی نموده است که هم محیط سنسور و هم نانوژنراتور را با هم یک جا دارد و این فناوری آماده ایجاد انقلابی در مواد چند منظوره است.
برپایه مقاله ای که این پژوهشگران در مجله Nano Energy به چاپ رساندند، یک سیستم شبه ماده جدید ساختند که بعنوان "خود حسگر" عمل کرده و اطلاعات مهمی در مورد فشار و تنش های موجود در ساختار آنرا ضبط و ارسال می کند. این به اصطلاح «شبه ماده خودآگاه» انرژی مورد نیاز خویش را تولید می کند و می تواند برای طیف وسیعی از کاربردهای سنسوری و نظارت مورد استفاده قرار گیرد.
ابتکاری ترین وجه این تحقیقات مقیاس پذیری آن است؛ معماری این فناوری بگونه ای است که هم در مقیاس نانو و هم در مقیاس بزرگ کار می کند.
امیر علوی، استادیار مهندسی عمران و مهندسی زیستی و مدیر آزمایشگاه iSMaRT در اینباره اظهار داشت: تردیدی نیست که مواد نسل بعدی باید چند منظوره، تطبیق پذیر و تنظیم شوند؛ چون که دیگر تنها با مواد طبیعی نمی توان به این خصوصیت ها دست یافت، بلکه به سیستم های ترکیبی نیاز داریم که در آن هر لایه عملکرد خاص خویش را عرضه می دهد.
به قول وی سیستم شبه مواد خودآگاه که اختراع شده است، می تواند با ترکیب مواد فوق پیشرفته و فناوری های برداشت انرژی در چند مقیاس، خواه یک استنت پزشکی باشد یا ضربه گیر یا بال هواپیما، این کار را انجام دهد.
در حالیکه تقریباً تمام مواد خودحسگر موجود به صورت هیبریدی بوده که در آنها از اشکال مختلف الیاف کربن بعنوان ماژول های سنجش استفاده می شود، این مفهوم جدید نگاهی کاملاً متفاوت، در عین حال کارآمد، در ایجاد سیستم های سنسوری و نانوژنراتور عرضه می دهد.
کاوه باری، نویسنده اصلی و دانشجوی دکتری در آزمایشگاه علوی، با اشاره به اینکه معتقدیم این اختراع یک تغییر بزرگ در علم شبه مواد است، افزود: در حالیکه بخش قابل توجهی از تلاشهای فعلی در این حوزه صرفا در جستجوی خصوصیات مکانیکی جدید بوده است، ما با معرفی مکانیزم انقلابی خود شارژشونده و خودحسگری در یک محصول، گامی فراتر برداشته ایم.
به نقل از ستاد نانو، محققان چندین طرح اولیه را برای انواع کاربردهای مهندسی عمران، هوا و فضا و زیست پزشکی این فناوری عرضه کرده اند. در مقیاس کوچکتر، میتوان از استنت قلب با استفاده از این طرح برای کنترل جریان خون و تشخیص علایم تنگی مجدد شریان بهره برد.
منبع:

1400/03/17
12:33:26
5.0 / 5
271
تگهای خبر: انرژی , پژوهش , دانشگاه , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب