یك مسئول كشوری: 5مركز و ایستگاه لرزه نگاری در خراسان شمالی تولید می گردد

یك مسئول كشوری: 5مركز و ایستگاه لرزه نگاری در خراسان شمالی تولید می گردد سایت امن: بجنورد-ایرنا- معاون مركز لرزه نگاری مؤسسه ژئوفیزیك دانشگاه تهران اظهار داشت: بر مبنای تفاهم انجام شده با استانداری خراسان شمالی، طی یك سال آتی یك مركز و چهار ایستگاه لرزه نگاری در این استان تولید می گردد.


بهزاد پورمحمد روز چهارشنبه در حاشیه همایش زلزله-كیفیت ساخت و مدیریت بحران با تاكید بر مصالح ساختمانی استاندارد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینكه اكنون 26 شبكه لرزه نگاری در سطح كشور وجود دارد اظهار داشت: طی یك سال آتی یك مركز یا شبكه محلی لرزه نگاری در شهر بجنورد تولید می گردد.
معاون مركز لرزه نگاری مؤسسه ژئوفیزیك دانشگاه تهران خاطرنشان كرد: شبكه های لرزه نگاری و ایستگاه های لرزه نگاری محلی اطلاعات بهتر و دقیق تری از زمین لرزه ها ثبت می كند و رصد بهتری بر روی گسل ها قابل انجام می گردد.
وی در ادامه اظهار نمود: طی برنامه ششم توسعه، 325 ایستگاه لرزه نگاری در مناطق مختلف كشور تولید و راه اندازی می گردد.
پور محمد اظهار داشت: اكنون 125 ایستگاه لرزه نگاری در كشور وجود دارد كه نیاز است تا 325 ایستگاه دیگر هم برای رصد گسل ها و زمین لرزه ها تولید شود.
وی با اشاره به اینكه در وضعیت مناسب، هر 50 كیلومتر مربع باید یك ایستگاه لرزه نگاری تولید شود تا گسل ها و خرده لرزه ها را رصد كند اظهار داشت: طی 10 سال اخیر شمار ایستگاه های لرزه نگاری كشور به 2 برابر افزایش یافته و تا آخر برنامه ششم توسعه، شمار ایستگاه های لرزه نگاری كشور به 450 ایستگاه می رسد.
وی میزان اعتبار مورد نیاز راه اندازی ایستگاه های لرزه نگاری جدید را یكهزار میلیارد ریال عنوان نمود و اظهار داشت: تحقق این امر نیازمند حمایت ملی و دولت بویژه وزارت كشور، سازمان برنامه و بودجه و استانداری ها است.
پورمحمد اظهار داشت: در بند پ ماده 60 قانون برنامه ششم توسعه، تولید مراكز لرزه نگاری دیده شده است و در نشست اخیر با اعضای كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم بر تولید این ایستگاه ها تاكید و قول های مساعد برای حمایت و همراهی داده شده است البته حمایت های استانی هم نیاز است.

* سالانه 10 هزار زمین لرزه در كشور رخ می دهد
به گفته وی سالانه 10 هزار زمین لرزه در ایران رخ می دهد و روزانه به طور متوسط یك فقره زمین لرزه بالای چهار ریشتر، سالی یك زمین لرزه بالای 6 ریشتر و هر 10 سال یك زمین لرزه هفت ریشتری در ایران به وقوع می پیوندند.
معاون مركز لرزه نگاری مؤسسه ژئوفیزیك دانشگاه تهران تصریح كرد: البته این روند بر مبنای فعالیت نرمال گسل ها است و امسال شمار زمین لرزه های با شدت زیاد بیشتر شده است.
معاون مركز لرزه نگاری مؤسسه ژئوفیزیك دانشگاه تهران جهت شركت در همایش زلزله-كیفیت ساخت و مدیریت بحران با تاكید بر مصالح ساختمانی استاندارد به بجنورد سفر كرده است.
اخبار خراسان شمالی را در كانال تلگرامی اخبار ایرنا خراسان شمالی به نشانی 🆔 @IRNABOJNURD پیگیری كنید.
7185 / 6042 خبرنگار: كبری علی آبادی** انتشاردهنده: سیدحسین قدسی


1396/10/07
20:43:52
4780
5.0 / 5
تگهای خبر: توسعه , دانشگاه
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب