اجرای ۵ برنامه ملی كشاورزی توسط ستاد زیست فناوری

اجرای ۵ برنامه ملی كشاورزی توسط ستاد زیست فناوری به گزارش سایت امن ستاد توسعه زیست فناوری اعلام نمود با اجرای ۵ برنامه ملی کشاورزی زیستی و قراردادی، ۵ هزار میلیارد ریال ارزش افزوده به کشور تزریق می شود.به گزارش سایت امن به نقل از معاونت علمی و فناوری، جمعیت جهان هم اکنون ۷ میلیارد نفر است و پیشبینی می شود در سال ۲۰۵۰ به حدود ۱۱ میلیارد نفر برسد، در نتیجه لازم است غذای بیشتری تولید شود. باآنکه طبق نظر دانشمندان این افزایش در تولید به تنهایی نمی تواند با توسعه مناطق کشاورزی در جهان محقق شود، اما به صورت عمده با افزایش تولید در مناطق حاصل خیز و استفاده از خاک های کم تر حاصل خیزتر، امکانپذیر است.
این عمل برای کشورهای در حال توسعه به معنای افزایش مصرف کود، افزایش تقاضا برای مصرف آب و بکارگیری آفت های شیمیایی است.
نتایج خیلی از تحقیقات از آن حکایت می کند که سامانه کشاورزی رایج با کاربرد بی رویه نهاده های شیمیایی، محیط زیست را تخریب کرده است و منابع طبیعی را از بین می برد. تابحال برای حل مسائل کشاورزی رایج راه کارهای مختلفی عرضه شده است که یکی از این راه کارهای مؤثر، کشاورزی زیستی است. امروزه کشاورزی زیستی به سرعت در حال رشد است و خیلی از کشورها بخصوص کشورهای اروپایی، توسعه کشاورزی زیستی را در برنامه اجرایی خود قرار داده اند. کشاورزی زیستی برای کاهش مصرف کودهای شیمیایی و پیشگیری از کاهش عملکرد محصول، راهکار استفاده از جایگزین های زیستی را مطرح می کند.
در واقع در کشاورزی زیستی جبران کمبود مواد غذایی خاک با استفاده از نسل سوم کودها یعنی کودهای زیستی صورت می گیرد. بر همین مبنا و با عنایت به اهمیت این نوع از کشاورزی در زندگی مردم، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به دنبال اجرایی کردن ۵ برنامه ملی برای توسعه کشاورزی زیستی در کشور است.
اجرای مدیریت تغذیه تلفیقی
اجرای مدیریت تغذیه تلفیقی را باید یکی از برنامه های مدنظر در این مورد بدانیم که با همکاری شرکتهای دانش بنیان در حال اجرا و یک برنامه ۵ ساله است. در این برنامه هدف استفاده از کود شیمیایی، آلی و زیستی به تناسب آنالیز خاک است و اجرای این طرح باعث کاهش ورود کودهای شیمیایی به اراضی کشاورزی در طول زمان خواهد بود.
اجرای کامل این برنامه طی ۵ سال می تواند برای ۲۰۰ نفر اشتغال ایجاد نماید و تاب آوری ملی در کشور را ارتقا دهد.
پایلوت برنامه کشاورزی قراردادی
از دیگر برنامه های این طرح، اجرای طرح آزمایشی برنامه کشاورزی قراردادی برای محصولاتی مانند گندم، سیر، پیاز، گوجه فرنگی و دانه های روغنی است. این طرح ۵ ساله هم مقرر است به اشتغالزایی برای ۲۰ نفر منجر شود.
اجرای مدیریت تلفیقی آفات
در سالهای اخیر شیوه جامع و نوینی برای کنترل آفات در حال توسعه یافتن است که بعنوان مدیریت تلفیقی آفات یا کنترل شناخته می شود. مدیریت تلفیقی آفات یک رهیافت بوم شناسی برای مدیریت آفات است که روش های زیستی، زراعی، فیزیکی و ادوات شیمیایی را به نحوی تلفیق و ترکیب می کند که هزینه اقتصادی، خطرات بهداشتی و زیست محیطی کمتری را به دنبال داشته باشد.
این طرح هم با حمایت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همکاری شرکتهای دانش بنیان در حال اجرا می باشد و برای یکصد نفر اشتغالزایی خواهد نمود.
کشت فرا سرزمینی ذرت
کشت فرا سرزمینی ذرت هم در این طرح ملی مدنظر است. این کار هم مقرر است طی ۵ سال منجر به اشتغال ۵۰۰ نفر در کشور شود.
کشت فراسرزمینی به معنای کاشت انواع محصول در سایر کشورها و واردات آن به ایران است. این نوع از کشت، زمینه رونق تولیدات کشاورزی و ایجاد امنیت غذایی برای یک کشور را فراهم می آورد. ازاین رو، کشورهایی که از محدودیت منابع داخلی (آب و زمین) رنج می برند، توسط این روش و با اجاره اراضی در سایر کشورها، مبادرت به تولید مایحتاج خود می کنند.
کشت فراسرزمینی غلات
آخرین برنامه در این طرح ملی ۵ ساله توسعه کشاورزی زیستی و قراردادی؛ استفاده از روش کشت فراسرزمینی غلات است. طرحی که در چارچوب ۵ پروژه ملی در حال اجرا می باشد و برای بیشتر از یک هزار نفر اشتغال پایدار ایجاد خواهد نمود.

1400/02/20
23:38:57
898
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب