با توان تحمل بالا؛

غضروف مصنوعی توسط محقق ایرانی تولید شد

غضروف مصنوعی توسط محقق ایرانی تولید شد سایت امن: یک محقق ایرانی شاغل در امپریال کالج لندن از تولید غضروف مصنوعی آگاهی داده که برای تولید انواع بلبرینگ نیز قابل استفاده خواهد بود.به گزارش سایت امن به نقل از نیواطلس، غضروف نقش مهمی برای تسهیل حرکت آزادانه مفاصل ایفا می کند و پژوهشگری ایرانی با تولید یک ماده روان کننده مصنوعی به جای غضروف که تنها گاه به گاه به تزریق آب نیاز دارد، گام مهمی در این حوزه برداشته است.
غضروف مصنوعی مذکور از یک ماتریس متخلخل و از الیاف کلاژن، پروتئین های پروتئوگلیکان و الیاف پروتئین الاستین تشکیل شده است. ماتریس مذکور مایعی چسبناک معروف به مایع سینوویال را که در مفاصل تولید می شود، جذب می کند. همزمان با حرکت مفاصل، مایع مورد اشاره به تدریج آزاد می شود و حرکت آن و هم مقاومت غضروف در مقابل فشارهای وارده را تسهیل می کند.
به گفته دکتر سیاوش سلطان محمدی پیش از این برای تولید غضروف مصنوعی از هیدرو ژل های نرم استفاده می شد که نمی توانستند چنین نیروهایی را تحمل کنند. اما ترکیبات جدید دارای یک ماتریس قدرتمند متخلخل ساخته شده با یک پلیمر مبتنی بر سیلیکون به نام پلی دی متیل سیلوکسان (PDMS)هستند.
زمانی که این ترکیب متشکل از هیدروژل و پلیمر با فشار زیادی مواجه می شود، پلیمر تحمل فشاری را ممکن می کند که ۱۴ تا ۱۹ برابر بیشتر از توان تحمل عادی آن است. این توان تحمل نزدیک به توان تحمل غضروف های طبیعی موجود در بدن است.
به گفته دکتر سلطان محمدی از این ترکیب میتوان در حوزه های مختلف مهندسی که احتیاج به استفاده از موادی نرم و منعطف و در عین حال مقاوم دارند هم بهره برد که بتوانند در مقابل فشار شدید ایستادگی کنند. بعنوان مثال میتوان از این اختراع جدید برای تولید انواع بلبرینگ هم استفاده نمود.


منبع:

1400/02/05
13:24:52
498
5.0 / 5
تگهای خبر: پژوهش , ساخت , محقق , مهندسی
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب