روشی برای تست گروهی غربالگری كووید ۱۹

روشی برای تست گروهی غربالگری كووید ۱۹ پژوهشگران پژوهشکده علوم زیستی پژوهشگاه دانش های بنیادی موفق به ارائه روشی نوین برای تست گروهی افراد در غربالگری کووید 19 شدند که علاوه بر کاهش تعداد تست لازم، موجب کاهش میزان نتایج منفی کاذب نسبت به سایر روش های متداول تست گروهی می شود.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، دکتر امیررضا علیزاد، عضو هیات علمی پژوهشکده علوم زیستی پژوهشگاه دانش های بنیادی اظهار نمود: لازم است همزمان با دوران بیماری کووید ۱۹ و رفع محدودیت های اجتماعی و بازگشایی کسب وکارها، غربالگری های گروهی از افراد حاضر در یک سازمان و مجموعه صورت گیرد تا در صورت ابتلای تعداد اندکی از افراد، آنها سریعاً قرنطینه شوند و موجب آلوده شدن سایر نیروهای فعال نشوند. بدین منظور، بهتر است بجای استفاده از یک کیت تشخیص برای هر نفر، از روش های تست گروهی استفاده گردد تا به تعداد کمتری تست برای تشخیص افراد مبتلا در یک گروه نیازمند باشیم.

وی اشاره کرد: در روش تست گروهی، نمونه های چندین نفر با یکدیگر مخلوط شده و تنها از یک تست برای این نمونه ها استفاده می شود. در صورتیکه پاسخ این تست منفی باشد، پاسخ تست همه‌ی اعضای این گروه منفی تلقی می شود و عدم تست انفرادی تک تک افراد این گروه موجب کاهش تعداد تست لازم می شود. در صورت مثبت شدن نتیجه تست یک گروه، باید نمونه های هر یک از اعضای گروه به صورت انفرادی تست شوند تا فرد یا افراد آلوده شناسایی شوند.

علیزاد با اشاره به این که تست گروهی روش جدیدی نیست و از زمان جنگ جهانی دوم برای غربالگری بیماریهای مختلف استفاده می شده، اشاره کرد: تمام روشهای تشخیص بیماریهای مختلف، دارای احتمال بروز خطای منفی کاذب (عدم تشخیص فرد مبتلا به بیماری) هستند. منتها این خطا در روش RT-PCR که رایج ترین روش تشخیص بیماری کووید ۱۹ است، بمراتب بیشتر است که همین مورد می تواند موجب لطمه پذیری روش های تست گروهی برای تشخیص بیماری کووید ۱۹ شود. اگر در یک گروه، فرد یا افراد آلوده ای باشند و نتیجه تست گروه منفی کاذب شود، موجب می شود که افراد آلوده آن گروه قرنطینه نشوند و وارد اجتماع شده و سبب آلودگی سایر افراد شوند. پس لازم است از روشی برای تست گروهی استفاده گردد که علاوه بر کاهش تعداد تست لازم، در مقابل منفی کاذب نیز از مقاومت بیشتری برخوردار باشد.

علیزاد اشاره کرد: در تست گروهی کووید ۱۹ در دو جا ممکنست خطای منفی کاذب اتفاق بیفتد. یکی در تشخیص گروه دارای فرد آلوده و دیگری در تست فردی روی اعضای این گروه که در مورد تست فردی کاری نمی توانیم نماییم، ولی موفق شده ایم با الگوریتم ارائه شده، حساسیت و دقت تشخیص گروه دارای فرد آلوده را بالا ببریم.
وی اشاره کرد: اگر برای شناسایی افراد آلوده از روش معمول (تست فردی) استفاده گردد و ۲۰ درصد در تشخیص فرد آلوده خطای منفی کاذب داشته باشیم، احتمال پیدا کردن فرد آلوده ۸۰ درصد است. اگر از روش های تست گروهی معمول استفاده نمائیم که ۲۰ درصد در تشخیص گروه دارای فرد آلوده و ۲۰ درصد در تشخیص فرد آلوده خطا دارند، احتمال پیدا کردن فرد آلوده ۶۴ درصد است. در صورتیکه اگر از روش تست گروهی مبتنی بر الگوریتم ارائه شده در تحقیقات ما استفاده شود، احتمال تشخیص گروه آلوده از ۸۰ درصد به ۹۶ درصد افزایش می یابد و در مجموع احتمال تشخیص فرد آلوده از ۶۳ درصد به ۷۷ درصد افزایش می یابد.
وی اشاره کرد: روش پیشنهادی، برای آزمایش غربالگری بر روی پرسنل پژوهشگاه دانش های بنیادی مورد استفاده قرار گرفت. در این غربالگری، در مجموع ۲۶۳ نمونه وجود داشت که با بهره گیری از روش پیشنهادی، تنها نیاز به ۹۸ تست بود که در آخر دو فرد آلوده به بیماری کووید ۱۹تشخیص داده شدند. به عبارتی، در مقایسه با روش آزمایش فردی، ۶۳ درصد در تعداد تست های مورد نیاز صرفه جویی شد.
عضو هیات علمی پژوهشگاه دانش های بنیادی اشاره کرد: وبگاهی به آدرس groupmix.ipm.ir طراحی شده است تا آزمایشگاه ها را برای پیاده سازی این روش جدید غربالگری راهنمایی کند.

دکتر صادقی، رئیس پژوهشکده علوم زیستی پژوهشگاه دانش های بنیادی هم با اشاره به راهبردهای مختلفی که برای مقابله با ویروس کووید ۱۹ در دنیا پیش گرفته شده است، اظهار داشت: در همان ابتدا که این بیماری بروز کرد، معلوم بود که تولید دارویی جدید برای آن بسیار دور از ذهن است، پس سراغ داروهایی رفتند که از قبل جهت استفاده در سایر بیماریها عرضه شده یا در مرحله تولید یا تست بودند. در مورد واکسن هم مشخص بود که تهیه و انجام تست های بالینی حداقل دو سال زمان می برد، اما استراتژی سوم که اغلب کشورهای موفق از آن استفاده کردند، شکستن زنجیره انتقال بیماری با شناسایی بیماران بود.

وی اشاره کرد: البته این استراتژی هم محدودیت های خاص خودرا دارد. ایراد اساسی این جاست که ممکنست افرادی که برای تست مراجعه می کنند، در دوره نهفتگی بیماری باشند که ویروس چندان قابل تشخیص نیست، اما فرد مبتلا می تواند با سرعتی بالا ویروس را منتقل کند.
صادقی اشاره کرد: روش دیگری که برای شناسایی افراد آلوده به این ویروس وجود دارد، غربالگری عمومی به صورت تصادفی است. کاری که چین انجام داد و توانست پیش از واکسیناسیون مردم مقابل ویروس، انتقال بیماری را کنترل کند. استراتژی چینی ها بدین صورت بود که اگر مثلا در یک شهر پنج میلیون نفری، چهار نفر بیمار گزارش می شد، ظرف چند روز از همه تست می گرفتند و بدین ترتیب تمام کانون های انتشار را در نطفه خفه کردند.
وی اشاره کرد: در بیشتر کشورها بجای غربالگری عمومی از مردم خواسته شده در صورتیکه علایم بیماری کووید ۱۹ را در خود یا اطرافیان دیدند، فرد مشکوک را برای دادن تست تشخیصی به مراکز بهداشتی درمانی ببرند. در صورتیکه هزینه انجام تست برای بیشتر خانواده ها بسیار بالاست. این در شرایطی است که با روش تست گروهی می توان مثلا در عرض چند روز پنج میلیون نفر را غربالگری کرد.
صادقی اشاره کرد: پیشنهاد ما به وزارت بهداشت این است که باتوجه به هزینه ها و زمان کمتر مورد نیاز، از تست های گروهی بعنوان راهبردی مناسب برای شناسایی مبتلایان به کووید ۱۹ استفاده نماید. البته باتوجه به حساسیت پایین روش PCR که در تست گروهی هم استفاده می شود و می تواند مشکل سازتر از تست های فردی باشد، توانستیم الگوریتمی ارائه نماییم که در غربالگری گروهی انجام شده در پژوهشگاه دانش های بنیادی هم دقت بالای خودرا اثبات کرد.
وی در پاسخ به این پرسش که تست های گروهی در چه شرایطی بهتر جواب می دهند، اظهار داشت: تست گروهی برای غربالگری هایی است که احتمال ابتلای دو، سه درصد جمعیت مورد نظر را می دهند و برای شناسایی افراد علامتدار که مثلا ممکنست ۵۰ درصد آنها بیمار باشند، مناسب نمی باشد.
صادقی با اشاره به اینکه تست گروهی حداقل در شهرهای کوچک - که اتفاقا کانون های اصلی آلودگی هم هستند - قابل استفاده می باشد، اظهار نمود: اگر مدیریت با اراده ای باشد، یک شهر ۲۰ هزار نفری را می توان ظرف مدت کوتاهی با ۷ هزار و ۵۰۰ تست غربالگری و افراد آلوده به ویروس را شناسایی کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که در تست گروهی چند نمونه را می توان با هم تست کرد، اظهار داشت: وقتی نمونه ها روی هم ریخته می شوند و رقیق و رقیق تر می شوند، دقت و حساسیت تشخیص پایین می آید. البته این که تعداد بهینه نمونه های قابل تست به روش تست گروهی چه قدر است به الگوریتم استفاده شده، جمعیت مورد بررسی و شرایط آن و پیش بینی و حدس اولیه (درباره درصد مبتلایان در جمعیت مورد بررسی) و محدودیت های عملی دستگاه تشخیص بیماری بستگی دارد که بررسی های ما نشان داده است که برای غربالگری کووید ۱۹ بهتر است از پنج یا شش نمونه تجاوز نکند.

برمبنای اعلام پژوهشگاه دانش های بنیادی، صادقی در آخر اشاره کرد: به موازات کار بر روی الگوریتم های تست گروهی اهتمام کرده ایم دستگاهی فیزیکی هم تولید نماییم که به روشی سریع تر، دقیق تر، کم هزینه تر و آسانتر از PCR قادر به تشخیص نمونه های آلوده به ویروس باشد.1399/12/26
13:17:14
1231
0.0 / 5
تگهای خبر: پژوهش , دستگاه , سازمان , محقق
اگر پسندیدید لاک کنید:
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب