بومی سازی یك محصول حیاتی كارخانجات فولاد با تلاش پژوهشگران دانشگاهی

بومی سازی یك محصول حیاتی كارخانجات فولاد با تلاش پژوهشگران دانشگاهی سایت امن: پژوهشگران دانشگاه یزد باهدف بومی سازی محصولات وارداتی، موفق به ساخت ملات آلومینایی آماده مصرف برای دریچه های کشویی پاتیل فولاد و استفاده از اتصال نانو در انواع جرم های ریختنی شدند.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، طرح فرصت مطالعاتی جامعه و صنعت دکترمحسن نوری عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی معدن و متالوژی دانشگاه یزد در یکی از شرکتهای دانش بنیان با عنوان "طراحی و ساخت ملات آلومینایی آماده مصرف مورد استفاده در قسمت دریچه کشویی پاتیل کارخانجات فولاد" با هدف بومی سازی این محصول با روش مهندسی معکوس نمونه آلمانی و انجام پژوهش های مطالعاتی بر روی آن تولید شد.

وی با اعلان اینکه خیلی از محصولات نسوز همچون ملات آلومینایی دارای تکنولوژی بالا و وارداتی بوده اند، اضافه کرد: با شروع دور جدید تحریم ها تولیدکنندگان خارجی این محصول از تامین آن بعنوان یک محصول حیاتی برای کارخانجات فولاد در کشور امتناع کرده که بنا بر این درصدد بومی سازی این محصول در کشور بر آمده ایم.

نوری اظهار داشت: ملات نسوز مذکور بر پایه آلومینا بوده و با بهره گیری از مخلوطی از آب و یک روغن خاص بصورت آماده به مصرف در سطل های ۱۵ کیلویی عرضه می شود.

وی با اشاره به اینکه علاوه بر ترکیب خاص ملات و نسوزندگی آن، عدم جدایش آب و روغن و حفظ حالت ملات در طولانی مدت از چالش های مهم در پروسه تولید این ملات است، اظهار نمود: این ملات برای نصب دریچه کشویی پاتیل استفاده می شود و هر گونه نفوذ مذاب در آن در حین پروسه ریخته گری می تواند با یک فاجعه و خسارتی جبران ناپذیر همراه باشد.

نوری افزود: در حقیقت حساسیت محل مصرف این ملات سبب شده تا تولیدکنندگان داخلی برای تولید و بومی سازی آن ریسک پذیر نباشند.

علاوه بر ساخت ملات فوق الذکر، انجام یک طرح پژوهشی در حوزه توسعه جرم های ریختنی نانو باند با بهره گیری از سیلیس کلوئیدی از دیگر دستاوردهای ملموس این فرصت بوده است. طرح مذکور با عنوان "طراحی و ساخت انواع جرم های ریختنی با اتصال نانو جهت مصرف در صنایع مختلف" در حین فرصت مطالعاتی انجام گرفت و نتایج طرح با تولید دلتای سقف کوره قوس الکتریک در یکی از کارخانجات فولاد کشور تست شد که افزایش ۳۰ درصدی عمر دلتا را به همراه داشت.

باتوجه به اهمیت نتایج حاصله، طرح مذکور توانسته بعنوان یکی از دو طرح کاربردی برگزیده در سال ۹۹ از دانشگاه یزد انتخاب شده و از جانب وزارت علوم مورد تقدیر قرار گرفته است.

برمبنای اعلام وزارت علوم، طرح فرصت مطالعاتی اعضای هیئت علمی در جامعه و صنعت برای برقراری و تقویت ارتباط منسجم دانشگاه ها با جامعه و صنعت و هم چنین عملیاتی کردن یافته ها در پژوهش های کاربردی و آشنایی با نیازهای واقعی صنعت و جامعه شکل گرفته است.

منبع:

1399/12/25
13:24:57
956
0.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب