دانش بنیان شدن كشاورزی اصلی ترین هدف سند امنیت غذایی است

دانش بنیان شدن كشاورزی اصلی ترین هدف سند امنیت غذایی است به گزارش سایت امن رئیس کمیسیون تدوین سند ملی دانش بنیان کشاورزی و غذا در جلسه شانزدهم کمیسیون تدوین سند ملی دانش بنیان کشاورزی و غذا، اشاره کرد: ˮدانش بنیان شدن کشاورزیˮ اصلی ترین هدف سند امنیت غذایی است.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا مخبر دزفولی بعد از ارائه گزارشی در مورد چارچوب سند ملی امنیت غذایی که توسط دکتر اسکندر زند دبیر کمیسیون تدوین ملی سند دانش بنیان کشاورزی و غذا در جلسه شانزدهم کمیسیون تدوین سند ملی دانش بنیان کشاورزی و غذا در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شد، اظهار نمود: ضرورت دارد یکی از اصلی ترین اهداف سند این باشد که کشاورزی در یک دوره زمانی قابل قبول مثلاً ۲ یا ۳ برنامه، به کشاورزی دانش بنیان تبدیل و حداقل پلکان دانش بنیانی آن چیده شود.
رئیس کمیسیون دانش بنیان کشاورزی و غذا تاکید کرد: به سبب وسعت و اهمیتی که این مساله دارد، ممکنست یک رویکرد ابتکاری و انحصاری پیدا کند و باید این مساله بررسی و لطمه شناسی شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: اگر قرار باشد در کشاورزی و غذای کشور انقلابی اتفاق بیفتد، کلید آن دانش بنیان شدن کشاورزی است. باید از اهداف تا راهبردها و اقدامات، برای علمی شدن این کار و فناورانه شدن این موضوع، وضعیت موجود و مطلوب تعریف شود.

در ادامه جلسه دکتر زند، دبیر کمیسیون دانش بنیان کشاورزی و غذا در سخنانی اظهار داشت: امنیت پایدار غذایی که زیرساخت امنیت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است، در ۴ سطح بین المللی، ملی، خانواده و فرد مطرح است.

وی تاکید کرد: مهم ترین چالش پایداری غذایی در سطح بین المللی، به ویژه بعد از اختتام کرونا، لطمه بر حاکمیت غذایی کشورهاست.

دبیر کمیسیون دانش بنیان کشاورزی و غذا افزود: هم اکنون به سبب چند وجهی بودن امنیت پایدار غذایی و عدم حاکمیت واحد، امنیت پایدار غذایی کشور در معرض لطمه قرار گرفته و موضوع حکمرانی واحد، تبیین جایگاه امنیت پایدار غذایی در امنیت ملی و تدوین راهبرد ملی برای امنیت پایدار غذایی کشور از اهمیت بالایی برخوردارست.

وی اشاره کرد: مهم ترین چالش پایداری غذایی در سطح خانواده، درآمد خانوار و سهمی از درآمد است که صرف غذا می شود و این مؤلفه مهم نیز در امنیت پایدار غذایی، به ویژه در سالهای اخیر با افزایش تورم، اهمیت بالایی یافته و باید برای منطقی کردن سهم غذا از درآمد خانوار فکری اساسی شود.

دکتر زند با اعلان اینکه می توان «سواد، فرهنگ تغذیه ای و سلامت غذا» را بعنوان مهم ترین چالش های امنیت پایدار غذایی فرد دانست، اظهار نمود: شواهد و قرائن موجود بیان کننده آنست که در بهترین شرایط فراهمی و دسترسی به غذا، پایین بودن سواد و بهداشت غذا، نقص بزرگی برای امنیت غذایی است.

دبیر کمیسیون دانش بنیان کشاورزی و غذا اضافه کرد: ایجاد تفاهم مدیریت جامع، یکپارچه، کارآمد و پاسخ گو در ارتباط با حکمرانی امنیت غذایی از راهبردهای پایدار اساسی و الزامی است.

دکتر زند اشاره کرد: مشارکت فعالانه همه دستگاه های مؤثر و در رابطه با امنیت غذایی، تولیدکنندگان، صاحبان صنایع و خدمات وابسته در اجرای برنامه های امنیت پایدار غذایی از الزامات اساسی و سرنوشت ساز است.

وی اشاره کرد: حفاظت از منابع پایه و طبیعی و بهره برداری از آنها متناسب با توان اکولوژیکی، برخورداری از توان اقتصادی متناسب خانواده ها برای تامین سبد مطلوب غذایی و دسترسی فیزیکی و آنلاین همه مردم به سبد غذایی سالم و کافی و اصلاح الگوی تغذیه متناسب با اصول علمی تغذیه و فرهنگ و جوامع متناسب با امکان دانشی و فرهنگ و سواد تغذیه ای از اهداف تهیه سند ملی امنیت غذایی است.
برمبنای اعلام مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در آخر دکتر مخبر دزفولی در جمع بندی جلسه اظهار نمود: ارزش های بنیادین یاد شده در پیش نویس سند برگرفته از قرآن کریم، روایات، فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، قانون اساسی و اسناد بالادستی است.

وی اشاره کرد: در عین حال که به بحث تنوع غذایی و ارزش های تغذیه ای و علمی پایبندی داریم، باید این ارزش ها به بنیان های دینی و آموزه های اسلامی خودمان نیز پیوند زده شود.

رئیس کمیسیون دانش بنیان کشاورزی و غذا در آخر با اعلان اینکه لازم است قسمتی از آموزه های اسلامی به اهداف سند افزوده شود، اشاره کرد: همه می دانیم که اسراف بد است و غذا باید حلال باشد، پس این موارد باید در اهداف سند مطابق با اهداف اسلامی ـ ایرانی کشورمان عنوان شود.
منبع:

1399/12/10
22:45:45
938
0.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب