ضرورت ایجاد انجمن مشترك بین نهادهای علمی افغانستان و مراكز علمی ایران

ضرورت ایجاد انجمن مشترك بین نهادهای علمی افغانستان و مراكز علمی ایران به گزارش سایت امن قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل در دیدار با سرپرست آکادمی علوم افغانستان، با تکیه بر ضرورت ایجاد انجمن مشترک بین نهادهای علمی و آکادمی علوم افغانستان و مراکز علمی و تحقیقاتی ایران و برگزاری نشست های پیوسته و دوره ای فیمابین، اضافه کرد: تعاملات و همکاریهای علمی بین دو کشور از راه مجاری رسمی و تماس نمایندگان دو طرف باید نظام مندبوده و از چارچوب مشخصی برخوردار باشد.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، در این دیدار که عصر روز گذشته(چهارشنبه) در محل مرکز همکاریهای علمی بین المللی این وزارت صورت گرفت، دکتر سالار آملی ضمن اشاره به اهمیت مشترکات وسیع و غنی فرهنگی و تاریخی بین دو ملت و دو کشور ایران و افغانستان، بر اهمیت جایگاه علمی و فناوری ایران در منطقه و جهان و نقش پیشروی کشورمان در تولید علم منطقه و جهان تصریح کرد.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل با تکیه بر ضرورت ایجاد انجمن مشترک بین نهادهای علمی و آکادمی علوم افغانستان و مراکز علمی و تحقیقاتی ایران و برگزاری نشست های پیوسته و دوره ای فیمابین، اضافه کرد: تعاملات و همکاریهای علمی بین دو کشور از راه مجاری رسمی و تماس نمایندگان دو طرف باید نظام مند بوده و از چارچوب مشخصی برخوردار باشد.
او همینطور ضمن اشاره به لزوم تعریف پروژه های مشترک تحقیقاتی بین محققان دو کشور و پشتیبانی از آنها، بر تداوم حمایت های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران از جامعه علمی و دانشگاهی افغانستان تصریح کرد.
پشتیبانی از اعطای بورس های تحصیلی به دانشگاهیان و محققان افغانستان و نیروهای آکادمی علوم این کشور و همینطور اعلام آمادگی برای همکاری در زمینه کتابخانه دیجیتال آکادمی علوم افغانستان از دیگر مواردی بود که سالار آملی در این ملاقات به آنها اشاره نمود.
در ادامه این دیدار دکتر عبدالظاهر شکیب، سرپرست آکادمی علوم افغانستان با ابراز خرسندی از حضور در ایران و برنامه های پیشبینی شده در این سفر، ابراز امیدواری کرد که روابط و همکاریهای علمی و دانشگاهی دو کشور بیشتر از پیش گسترش یافته و تقویت شود.
وی با تشکر از حمایت های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران از جامعه دانشگاهی و علمی افغانستان و مهاجران آن کشور، علیرغم تحریم ها و محدودیت های موجود، اضافه کرد: آکادمی علوم افغانستان بعنوان ساختاری مستقل از وزارت تحصیلات عالی افغانستان مطرح بوده و نیازمندی های آن آکادمی بخصوص در حوزه اختصاص بورس های تحصیلی به اعضای هیئت علمی، راه اندازی کتابخانه دیجیتال و همکاری در زمینه نشریات و چاپ کتاب از مواردی می باشد که به کمک جمهوری اسلامی ایران نیازمند است.
بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، در این دیدار دکتر عبدالحمید علیزاده و دکتر بهادر باقری معاونان مرکز همکاریهای علمی بین المللی وزارت علوم و دکتر افشین آخوندزاده، مدیرکل دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان هم حضور داشتند و دیدگاه ها و نقطه نظرات خود در زمینه گسترش همکاریهای علمی بین المللی ایران و افغانستان را اعلام نمودند.
منبع:

1399/12/01
23:47:39
1077
0.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب