كوچكترین كارت تبریك كریسمس جهان

كوچكترین كارت تبریك كریسمس جهان به گزارش سایت امن محققان انگلیسی كوچكترین كارت تبریك كریسمس جهان را ساختند.


به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی لایوساینس، این كارت تبریك آنقدر كوچك است كه با میكرون - یك میلیونیوم متر- اندازه گرفته می گردد.
عرض این كارت 15 میكرون و طول آن 20 میكرون است كه برای تجسم ابعاد این كارت می توان آن را با یك تار موی انسان كه پهنایی حدود 50 تا 80 میكرون دارد، مقایسه كرد.
محققان آزمایشگاه ملی فیزیك انگلیس NPL كه این كارت را ساخته اند، می گویند با حدود 200 میلیون عدد از این كارت های كوچك می توان سطح یك تمبر پستی را بپوشانند.
روی این كارت كوچك یك آدم برفی خوشحال با پیام تبریك فرارسیدن فصل زمستان 'Season's Greetings' حك شده است اما بدون كمك میكروسكوپ نمی توان آن را خواند.
محققان این كارت را از غشاء سیلیكون نیترید با ضخامت حدود 200 نانومتر (0. 0002 میلی متر ساختند و با یك لایه پلاتین 10 نانومتری پوشش دادند. آنها برای برش طرح و حك كردن پیام روی كارت، از یك پرتو یونی متمركز كه جریانی از ذرات شارژ شده سریع السیر را به سطح كارت هدایت می كند، استفاده كردند.
ركورد قبلی كوچكترین كارت تبریك فصلی جهان توسط NPL در سال 2009 عرضه شد، در آن زمان این سازمان یك 'نانو آدم برفی' از دانه های قلع كه برای كالیبراسیون لنز در میكروسكوپ های الكترونی استفاده می شود، ساختند. عرض آن كارت تبریك 10 میكرون (0. 01 میلی متر) بود.


 

1396/10/02
17:57:04
5367
5.0 / 5
تگهای خبر: محقق , نانو , میكروسكوپ
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب