آیا احتمال پیدایش واریانت جدید كروناویروس در ایران وجود دارد؟

آیا احتمال پیدایش واریانت جدید كروناویروس در ایران وجود دارد؟ به گزارش سایت امن متخصص ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تکیه بر اینکه همیشه باید هوشیارانه وضعیت اپیدمیولوژیک، بالینی و ژنتیکی بیماران را در صورت مشاهده علایم جدید و یا گرایشات واضح معنادار آماری، رصد کرد، اظهار داشت: با عنایت به اظهارات اخیر دکتر زالی فرمانده ستاد کرونا در کلانشهر تهران در خصوص بروز تغییراتی در شیوع و بروز کووید۱۹،  اگر این تغییرات از نظر اپیدمیولوژیست ها معنادار شده باشد، می توان به احتمال وجود سویه جدید فکر کرد.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، دکتر حسن رودگری با اشاره به اینکه بر مبنای چرخه حیات ویروس و تعاملاتش با محیط اطراف و در راه انتقال بین افراد جامعه، تدریجا در یک بازه زمانی احتمال پیدایش جهش ماندگار و به دنبالش بروز واریانت های جدید در همه جوامع وجود دارد و امکان دارد آن واریانت با ایجاد فنوتیپ جدید به یک strain (سویه، سوش) تبدیل گردد، اظهار داشت: با چنین فرضی باید هرگونه تغییرات اپیدمیولوژیک همانند تغییرات چشم گیر در عدد مولد پایه (فارغ از مؤلفه رفتاری جامعه که بر آن مؤثرند)، سرعت انتقال بیماری، تغییر در ترکیب سنی و جنسی، میزان ماندگاری در بیمارستان و مرگ و میر مبتلایان و یا همینطور تغییرات بالینی همانند افزایش شیوع قابل اعتنای برخی علایم قبلی و یا پیدایش سمپتوم های جدید را مد نظر داشت.
مدیر پژوهش سازمان نظام پزشکی کشور تصریح کرد: این تغییرات اگر از نظر اپیدمیولوژیست ها معنادار شده باشد، آنگاه می توان به احتمال وجود سویه جدید فکر کرد.
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: به تازگی فرمانده عملیات مدیریت کرونای کلانشهر تهران از تغییراتی در شیوع و بروز کووید۱۹ اطلاع داده است که به لحاظ علمی و پژوهشی باید توسط محققان جدی گرفته شود و بویژه افزایش ابتلای نوجوانان و کودکان باید توسط بررسی های دقیق تر ژنتیکی بر روی توالی ژنوم و پروتئین های جداری بویژه انواع S و N و همینطور RBD پیگیری شود.
وی با اشاره به اینکه هرچند احتمال ورود واریانتی از بیرون وجود دارد و یا حتی امکان دارد تا بحال وارد شده باشد، اظهار داشت: اما نباید تنها به این اندیشید که واریانت های جدید همیشه از خارج می آیند. اگر فرض را بر این بگذاریم که سخنان فرمانده عملیات مدیریت کرونای تهران نشانی از وجود سوش جدیدی از ویروس می باشد، آنگاه به لحاظ زمانی (اگر این سخن به تایید اپیدمیولوژیست ها هم برسد) کمتر می شود نتیجه گرفت که این ناشی از سوش آفریقایی، انگلیسی و یا آمریکای جنوبی است، چونکه شیوع واریانت جدید وارداتی تا زمانی که بتواند خویش را جایگزین ورژن رایج کند و بر آمار اثر بگذارد، بر مبنای سرعت انتقالش، کمی بیشتر از این زمان می برد.
دکتر رودگری با تکیه بر اینکه باید اخطار فرمانده عملیات مدیریت کرونای تهران را به لحاظ علمی جدی تلقی نمود، اظهار داشت: حداقل باید در ارتباط با بررسی ژنتیکی و اثبات وجود و یا نبود جهش های جدید که امکان دارد سویه (strain) ساز باشند، تحقیق و بررسی شود، چون این امر هم از لحاظ بهداشت پیشگیری، هم درمان مبتلایان و هم واکسن سازی مهم می باشد.
مدیر پژوهش سازمان نظام پزشکی کشور در انتها تصریح کرد: همیشه باید هوشیارانه وضعیت اپیدمیولوژیک، بالینی و ژنتیکی بیماران را در صورت مشاهده علایم جدید و یا گرایش معنادار آماری رصد کرد. حالا دریافت نظر اپیدمیولوژیست ها و ژنتیست ها در مورد تغییرات یاد شده در ترکیب سنی بیماران و افزایش تعداد کودکان مبتلا را باید در دستور کار قرار داد.
منبع:

1399/11/01
12:18:56
1099
0.0 / 5
تگهای خبر: پژوهش , تخصص , دانشگاه , سازمان
اگر پسندیدید لاک کنید:
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب