افسردگی خویش را با هدست نوری درمان كنید

افسردگی خویش را با هدست نوری درمان كنید محققان یکی از شرکتهای فناور موفق به تولید دو مدل از دستگاهی برای توانبخشی مغز شدند که مدل آلفای آن برای درمان افسردگی و مدل گاما برای درمان آلزایمر به کار می آید.


زینب چناری، مدیر عامل این شرکت فناور و از محققان این طرح در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه این شرکت فناور به مدت ۳ سال با هدف تولید محصولات کاربردی در رابطه با حوزه لیزر و فوتونیک فعالیت می کند، اظهار داشت: نخستین محصول تولیدشده این شرکت با عنوان "هدست نوری توانبخشی مغز" است که برای بهبود خیلی از عارضه های مغزی کاربرد دارد.
وی با اشاره به اینکه این دستگاه بر روی سلامت عمومی مغز موثر است، اظهار نمود: این محصول در مراحل دریافت مجوزها از سازمان غذا و دارو است که بعد از آن می تواند در اختیار محققان حوزه علوم اعصاب قرار گیرد تا از راه آن آزمایش های حوزه علوم شناختی را اجرایی کنند.
چناری ضمن اشاره به عملکرد این دستگاه، توضیح داد: این دستگاه با استفاده از نور مادون قرمز، یکسری از فعالیتهای بیوشیمیایی را در مغز تحریک می کند، بگونه ای که انرژی سلول را می افزایند و این امر باعث تحریک مغز برای انجام یکسری از فعالیت ها می شود.
این محقق به بیان کاربردهای این هدست پرداخت و خاطرنشان کرد: این هدست نوری می تواند برای کاهش علائم عارضه هایی چون افسردگی و کاهش سطح اضطراب و استرس مورد استفاده قرار گیرد و مطالعات انجام شده نشان داده است که این دستگاه در بهبود وضعیت بیماران مبتلا به آلزایمر موثر بوده است.
به قول مدیر عامل این شرکت فناور، این دستگاه فاکتورهایی که سبب بیماری آلزایمر می شوند را در سطح مغز کاهش داده است.
چناری با تکیه بر اینکه کاربرد این دستگاه بسیار ساده و دارای کاربردهای خانگی است، تصریح کرد: درمان بیماری های مغزی و بیماری های در ارتباط با اعصاب و روان در دراز مدت صورت می گیرد، ضمن آنکه بیماری مانند آلزایمر یک بیماری پیشرونده است و درمان مشخصی ندارد، ازاین رو این دستگاه یک دستگاه خانگی است و بیماران را از رجوع مکرر به کلینیک های توانبخشی بی نیاز می کند.
مجری طرح، اثرگذاری این دستگاه را بر روی قشر مغز دانست و با بیان اینکه این دستگاه بیشتر بر روی شاخص های شناختی موثر است، افزود: هم اکنون نمونه اولیه این دستگاه ساخته شده و مجوز کد اخلاق آن هم دریافت شده است و در حال انجام تحقیقات بالینی بر روی آن هستیم، ضمن آنکه تیمی برای کارآزمایی بالینی این دستگاه بر روی بیماران مبتلا به آلزایمر تشکیل شده و در حال دریافت کد اخلاق آن هستیم.
به قول وی این دستگاه در دو مدل "آلفا" و "گاما" ساخته شده است که مدل آلفا برای کاربردهای عمومی و بهبود بیماری هایی چون افسردگی و اضطراب و مدل گاما برای بهبود حافظه و عارضه هایی چون آلزایمر به کار برده می شود.
چناری تصریح کرد: هر دو مدل آلفا و گامای دستگاه هدست نوری توانبخشی مغزی در فاز کارآزمایی بالینی قرار دارد.
منبع:

1399/10/26
23:53:30
1035
0.0 / 5
تگهای خبر: انرژی , دستگاه , ساخت , سازمان
اگر پسندیدید لاک کنید:
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب