مطالعه پهنه گسلی لرستان در دستور كار سازمان زمین شناسی

مطالعه پهنه گسلی لرستان در دستور كار سازمان زمین شناسی به گزارش سایت امن مدیر مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی لرستان اظهار داشت: در جهت اجرای پروژه دقیق سازی گسل های کلانشهرهای کشور مطالعه گسل های لرزه زای شهر خرم آباد شروع شد.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، حجت الله کریمی منفرد با اشاره به اینکه این پروژه با عنایت به توان کارشناسی و مالی سازمان زمین شناسی و با اولویت بندی شهرها بر مبنای میزان مساحت شهر و جمعیت و همینطور میزان لرزه خیزی اجرایی می شود، اضافه کرد: ایران در پهنه ای جنبا با رویدادهای زمینلرزه های گسترده واقع شده است، بگونه ای که کشورمان سالانه با زمین لرزه های بزرگ مواجه می باشد که بر همین مبنا شناسایی محل دقیق گسله ها و تهیه نقشه دقیق آنها به منظور عرضه راهکارهای مناسب جهت بهینه سازی و مقاوم سازی پهنه های خطر امری ضروری به نظر می آید.
وی ابراز امیدواری کرد که با تهیه و تکمیل نقشه گسله های کلان شهرهای کشور و توجه به دستورالعمل های موجود جهت رعایت حریم گسله ها در توسعه شهری در آینده از بروز خسارات گسترده در کلان شهرها با عنایت به تمرکز نیروی انسانی و منابع مالی بسیار بالا پیشگیری شود.
مدیر مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی لرستان خاطرنشان کرد: در این راستا به لحاظ قرارگیری استان لرستان در منطقه ای با پتانسیل لرزه خیزی بالا و قرارگیری در محل گسل های جنبا، بررسی پتانسیل لرزه خیزی پهنه گسلی رازان در نزدیکی شهر خرم آباد توسط کارشناسان مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی لرستان (زهرا کمالی) و گروه لرزه زمین ساخت و زلزله شناسی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور (نیره صبور) در حال انجام می باشد.
به قول وی، این گسل با درازای ۵۰ کیلومتر و با سازوکار راندگی در کمربند زاگرس مرتفع، باعث جابه جایی آهک های ژوراسیک و کرتاسه شده و سهم زیادی در دگرریختی منطقه داشته است.
کریمی منفرد با بیان اینکه این گسل یکی از گسل های اصلی و مهم در استان لرستان است، تصریح کرد: این گسل به نامهای پهنه گسلی رازان یا پهنه رانندگی چغلوندی هم نامگذاری شده و دارای روند مشابه با ساختارهای اصلی زاگرس، شمال باختر- جنوب خاور بوده است و جهت روراندگی به سمت جنوب باختر است.
مدیر مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی لرستان اضافه کرد: دراین پروژه ضمن تعیین محل دقیق گسل برپایه تصاویر هوایی و تصاویر ماهواره ای، به مطالعه شواهد موروفوتکتونیکی و جستجوی شواهد فعالیت گسل در دوره کواترنری پرداخته خواهد شد.
بر مبنای اعلام روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، وی تصریح کرد: در امتداد این زون گسلی زمین لغزش های مختلف در ارتباط با دوره های زمانی گوناگون رخ داده که بررسی این پدیده هم در دستور کار قرار دارد.
منبع:

1399/10/22
15:21:17
1302
0.0 / 5
تگهای خبر: توسعه , ساخت , سازمان , ماهواره
اگر پسندیدید لاک کنید:
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب