نوعی بز اسپانیایی در پژوهشكده زیست فناوری رویان اصفهان شبیه سازی شد

نوعی بز اسپانیایی در پژوهشكده زیست فناوری رویان اصفهان شبیه سازی شد سایت امن: اصفهان-ایرنا-رئیس پژوهشكده زیست فناوری رویان اصفهان از شبیه سازی نژادی از بُز موسوم به «مورسیای اسپانیا » در این مركز علمی، تحقیقاتی اطلاع داد.


به گزارش سایت امن به نقل از ایرنا، روابط عمومی پژوهشكده زیست فناوری رویان اصفهان روز سه شنبه به نقل از دكتر محمدحسن نصر اصفهانی اعلام نمود: پژوهشگران این مركز با استفاده از تجارب قبلی شبیه سازی و با بكارگیری روش دستی بومی سازی، بعد از 9 ماه موفق به این شبیه سازی از تخمدان و لقاح مصنوعی سلول بنیادین سه رأس بز از آن نژاد شدند.
به گفته وی، با این شبیه سازی، پژوهشكده رویان به معدود كشورهای دست یافته به فناوری های نوین تولید مثل پیوست.
وی با اشاره به اینكه مقرر است با دستیابی به این فناوری یكصد راس بز مورسیا شبیه سازی شود، اظهار داشت: هم اكنون این طرح آماده واگذاری به دامپروران برای تولید انبوه است كه با انبوه سازی آن می توان قیمت تمام شده تولید شیر را كاهش و كیفیت آن را بالا برد.
به گفته رئیس پژوهشكده زیست فناوری رویان اصفهان، اشتغالزایی برای دامداران در مناطق محروم، صادرات گوشت این نژاد، تولید شیر باكیفیت و تهیه پنیر از آن بدلیل داشتن چربی زیاد نه تنها نشان دهنده ظرفیت این نژاد برای ورود به صنعت دام شیری كشور است، بلكه مبین نیاز به توجه ویژه به صنعت بُز شیری برای تولید اقتصاد كوچك اما مولد با هدف تأمین خانواده های روستایی است.
عضو هیات علمی پژوهشكده زیست فناوری رویان اصفهان هم اظهار داشت: تخمك این نژاد در آزمایشگاه، بالغ سازی و سلول های مورد نظر نژاد مورسیا به درون تخمك های بالغ انتقال داده می گردد.
دكتر فرنوش جعفرپور اضافه كرد: سپس جنین به رحم مادر منتقل و بعد از 105 روز بزغاله بطور طبیعی متولد می گردد.
عضو هیات علمی پژوهشكده زیست فناوری رویان اصفهان و مدیر مزرعه تحقیقاتی این مركز هم تصریح كرد: با شبیه سازی این بُز امكان تولید و صادرات شیر با كیفت بالا برای تولید پنیر مرغوب در كشور فراهم گردید.
دكتر مهدی حاجیان با تاكید براینكه بر مبنای تمام آمار و اطلاعات موجود، این میزان موفقیت حاصل از فناوری های تولید مثل، بسیار بالا تر از نتایج طرح های مشابه در سایر مراكز تحقیقاتی دنیاست، افزود: دستیابی به این فناوری نوین، نشانگر اوج قدرتمندی فناوری تولید مثل و نوید بخش افقی نو در تلفیق فناوری و صنعت دامپروری در كشور به حساب می آید.
محمدرضا محمدیان، واردكننده بُز مورسیای اسپانیا به كشور هم یك راس بز دارای بهترین ژن را در اختیار این پژوهشكده برای شبیه سازی قرار داده است.
وی سال گذشته سه هزار راس از این نژاد بز را وارد كشور كرده است.
پژوهشكده زیست فناوری رویان اصفهان هم اكنون در زمینه شبیه سازی بُز فارغ از نوع نژاد، به فناوری تولید مثل بومی سازی شده دست یافته و بدین ترتیب ایران در جمع معدود كشورهای دست یافته به این فناوری یعنی امریكا، انگلستان، كانادا و چین قرار گرفته است.
با تلاش پژوهشگران ایرانی در این مركز می توان از این توان ملی در جهت ارتقای صنعت دامپروری كشور گامهای بزرگی برداشت و بجای واردات تعداد بیشتر این دامها، آنها را با استفاده از این تكنیك ها در داخل كشور تولید كرد.
پژوهشكده زیست فناوری رویان اصفهان، خدمات تولید بز با استفاده از شبیه سازی و لقاح آزمایشگاهی و تولید بزهای دورگه با استفاده از تلقیح مصنوعی و همینطور عرضه خدمات انتقال جنین، فروش اسپرم و انجام تلقیح مصنوعی با تكنیك لاپاراسكوپی را عرضه می كند.
محققان پژوهشكده زیست فناوری رویان اصفهان، پیش از این با بومی سازی فناوری های نوین تولید مثل موفق به شبیه سازی بز از نژاد سانن و آلپاین شده بودند.
بُز 'مورسیا گرانادا' نژاد بومی جنوب شرقی اسپانیا بدلیل سهولت پرورش، مقاوم به آب و هوای گرم و خشك، تحمل مناسب شرایط نامساعد، چند قلوزایی و تولید شیر عالی مورد توجه قرار گرفته است.
بز مورسیا چندین دهه است كه به كشورهای آرژانتین، برزیل، مكزیك، آفریقای شمالی و ونزوئلا صادر می گردد.
این نژاد در 280 روز دوره شیردهی، 500 كیلوگرم شیر با پنج و سه دهم درصد چربی و سه و چهار دهم درصد پروتئین، تولید می كند.
این بز قادر است، روزانه دو تا سه كیلوگرم شیر با چربی پنج و هفت دهم درصد و كیفیت بالا تولید كند.
وزن ماده این نژاد حدود 30 تا 50 كیلوگرم و وزن نر آن حدود 50 تا 60كیلوگرم است.
ت / 6020 /6027 خبرنگار: علیرضا حكیمیان- انتشاردهنده: عمادی* بازنشر: شكراللهی


1396/09/30
14:14:56
4710
5.0 / 5
تگهای خبر: پژوهش , خدمات , فناوری
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب