توسط محققان كشور ؛

شناسایی نشت گاز در راه انتقال با فناوری لیزر ممكن شد

شناسایی نشت گاز در راه انتقال با فناوری لیزر ممكن شد سایت امن: پژوهشگران در یک شرکت دانش بنیان موفق به ساخت دستگاهی برای شناسایی نشت گاز در راه انتقال با فناوری لیزر شدند.به گزارش سایت امن به نقل از مهر، نشت گاز متان از لوله های انتقال گاز سالانه هدر رفت زیادی برای صادر کنندگان و وارد کنندگان رقم می زند و جلوگیری از این هدر رفت، هزینه های انتقال گاز را تا حد قابل توجهی می کاهد.
در همین راستا یک شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی بتازگی توانسته است با بهره گیری از فناوری اپتیک و لیزر به تکنولوژی سنسور نشت یاب قابل حمل گازهای متان نائل شود.
دکتر مجتبی فتحی، مدیرعامل شرکت دانش بنیان اظهار داشت: این دستگاه به وسیله تکنولوژی لیزری می تواند نشت گاز در راه انتقال را شناسایی کند.
وی درباب جزئیات این دستگاه اظهار داشت: حالا نمونه ایتالیایی این دستگاه در کشور مورد استفاده قرار می گیرد؛ از همین رو در پژوهشکده اپتیک و لیزر دانشگاه شهید بهشتی توانستیم این دستگاه را بومی سازی نماییم.
مدیرعامل شرکت در مورد تفاوت های این دستگاه با نمونه های خارجی خود اظهار داشت: با توجه به این که این دستگاه نمونه اولیه تولید شده توسط شرکت ما است، شباهت زیادی به دستگاه خارجی دارد و تنها در قسمتی از جزئیات متفاوت است که آن تنظیمات هم قابل تغییر است و بنا بر کاربردهای مختلف، تنظیماتش تغییر می کند.
وی درباب تفاوت قیمت آن با نمونه خارجی اظهار داشت: از نظر تفاوت های قیمتی اگر به صورت خط تولید در بیاید، با نمونه خارجی تفاوت زیادی خواهد داشت اما اگر تک محصولی باشد و قرار باشد تک تک بفروشیم، تفاوت زیادی از نظر قیمت نخواهد داشت و فقط بحث بومی سازی مطرح می شود.
وی درباره مشکلات تولید و توسعه دستگاه اظهار داشت: چون نهایی کردن دستگاه و توسعه آن نیاز به زیرساخت بالا دارد، برای این کار نیاز به حمایت بالا و تضمین در خرید شرکت داریم.
فتحی درباب هزینه های اولیه این دستگاه و آینده آن اظهار داشت: نمونه اولیه دستگاه را با ۱۵۰ میلیون تومان هزینه شروع کردیم و هم اکنون به جهت اینکه نمونه تجاری دستگاه ساخته شود حدود ۳ میلیارد تومان لازم است.

1399/09/16
20:48:53
1098
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب