كرونا و مشكلاتی كه برای شركتهای دانش بنیان حوزه سلامت بوجود آمد

كرونا و مشكلاتی كه برای شركتهای دانش بنیان حوزه سلامت بوجود آمد به گزارش سایت امن مدیرعامل یكی از شركتهای دانش بنیان حوزه زیست فناوری درباره چالش هایی كه كرونا برای فعالیتهای این شركت بوجود آورده است، اظهار داشت: ما مجوز فروش دارویی برای پیشگیری از پس زدن بافت پیوندی مانند كلیه را دریافت كرده ایم و بنا داشتیم از آن رونمایی نماییم، اما به علت شرایط شیوع ویروس كرونا، امكان مصرف آن برای بیماران خیلی كم شده است و همین مبحث شركت را با چالش سختی روبرو كرده است. ما حدود ۱۱ سال بر روی تولید این دارو فعالیت و بیشتر از ۱۲ میلیارد تومان هزینه كرده ایم و الان كه به این مرحله رسیده ایم، با چالش روبه رو شده ایم.


دکتر سیروس زینلی در گفتگو با ایسنا با بیان اینکه «کرونا همه مشاغل را تحت تأثیر قرار داده و خود به خود یک رکود در مصرف کالاها و خدمات به صورت کلی بوجود آورده است»، اظهار داشت: هنگامی که رجوع مردم به آزمایشگاه ها و مطب ها کاسته می شود، خود به خود مصرف کالاها و تجهیزات پزشکی هم کاسته می شود. شرکت دانش بنیان ما هم همانند دیگر شرکتهای دانش بنیان حوزه سلامت از این لحاظ گرفتار چالش شده است.
وی ادامه داد: ما مجوز فروش دارویی برای پیشگیری از پس زدن بافت پیوندی مانند کلیه را دریافت کرده ایم و بنا داشتیم از آن رونمایی نماییم، اما به علت شرایط انتشار کرونا امکان مصرف آن برای بیماران خیلی کم شده است و همین مبحث شرکت را با چالش سختی روبه رو کرده است. ما حدود یازده سال بر روی تولید این دارو فعالیت و بیشتر از ۱۲ میلیارد تومان هزینه کرده ایم و الان که به این مرحله رسیده ایم، با چالش روبه رو شده ایم. تا زمانی که بتوانیم این دارو را به فروش برسانیم، باید هزینه محققان و کارمندان را بدهیم و معلوم نیست تا آخر انتشار کرونا بتوانیم دوام بیاوریم. چنین وضعیتی برای دیگر شرکت ها هم وجود دارد.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان حوزه سلامت درباره اقدامات انجام شده در جهت مقابله با کرونا اظهار داشت: شرکت دانش بنیان ما مانند بعضی دیگر از شرکتهای دانش بنیان کوشیده و می کند که از همه گیری ویروس کرونا فرصت بسازد و از واردات نیازهای تشخیصی بکاهد. در اردیبهشت ماه، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری درخواست ساخت کیت های استخراج RNA را اعلام نمود و ما مقدمات ساخت آنرا فراهم کردیم و خوشبختانه بعد از کسب دانش، مواد لازم ساخت آنرا از خارج از کشور وارد کردیم و در این مرحله معاونت علمی کمک قابل توجهی کرد و خوشبختانه مجوز اداره تجهیزات پزشکی را هم دریافت کردیم و اخیرا آغاز به فروش این کیت ها کرده ایم. ما جزو چند شرکت داخلی هستیم که این نوع کیت را ساخته ایم و به صورت قابل توجهی از واردات آن کاسته شده است.
زینلی درباره کارکرد این کیت ها بیان نمود: هنگامی که نمونه ای از فرد برای تشخیص کرونا گرفته می شود، پیش از این که تشخیص مولکولی داده شود، باید ماده ژنتیکی ویروس که RNA است، از نمونه گرفته شده خالص شود تا آزمایشگاه بتواند تشخیص مولکولی دهد. دانش بوجود آمده در کشور در زمینه تشخیص کرونا جهت استفاده های مشابه پس از کرونا هم ضروری خواهد بود.
رئیس انجمن بیوتکنولوژی تصریح کرد: مقدمات ساخت کیت های تشخیص توام کرونا و آنفلوآنزا را هم فراهم نموده ایم و ان شاء الله تا یک ماه دیگر آنرا به اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت برای تایید تحویل می دهیم. به محض تایید این کیت ها توسط وزارت بهداشت تولید انبوه آنها شروع می شود.
منبع:

1399/08/30
16:54:59
1343
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب