ساخت پل ارزان ضد زلزله با الهام از پای انسان

ساخت پل ارزان ضد زلزله با الهام از پای انسان سایت امن: ساخت سازه های مقاوم در مقابل زلزله پرهزینه و وقت گیر است، اما پژوهشگران آمریكایی برای حل این مشكل از پاهای انسان و نحوه مقاومت آن در مقابل لرزش های ناگهانی الهام گرفته اند.به گزارش سایت امن به نقل از نیواطلس، بااینکه پایه پل های امروزی از جنس بتن یکپارچه هستند، اما در اثر وقوع زلزله ترک برداشته و می شکنند. استفاده از پل های معلق و دیگر روش ها نیز اطمینان بخش نبوده است. برای حل این مشکل با الهام از نحوه قرارگیری پاهای انسان ها از تلفیقی از پل های معلق و بتنی استفاده شده است.
پایه های مورد اشاره بااینکه بتنی هستند، اما از قابلیت جذب انرژی بیشتری در زمان لرزش برخوردار می باشند و علت این مساله استفاده از مفاصل و قطعات متحرک در پایه های مذکور با الهام گرفتن از مفاصل و اتصالات پاهای انسان هاست. در این صورت با وقوع زلزله انرژی ناشی از لرزش و تکان های مکرر از پایه ها منتقل شده و جذب آنها نمی گردد.
آزمایشاتی که بر روی سازه های ساخته شده بدین شیوه انجام شده، نشان میدهد که آنها گرفتار ترک و فروپاشی نمی شوند. برای افزایش استواری از فیبر کربن و دوغاب نیز در پایه های مورد اشاره استفاده شده است.


منبع:

1399/08/06
22:36:36
1639
5.0 / 5
تگهای خبر: انرژی , ساخت , محقق
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب