یك مقام مسول دانشگاه آزاد خبر داد؛

تغییر ماهیت مراكز رشد تا چند سال آینده

تغییر ماهیت مراكز رشد تا چند سال آینده معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اظهار داشت: در آینده، مركز رشدی خواهیم داشت كه با عنایت به تعریف سرای نوآوری هسته های فناورانه خواهد پذیرفت.به گزارش سایت امن به نقل از دانشگاه آزاد، جلسه وبینار راهکارهای فناورانه در سراهای نوآوری با حضور روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی، احسان شیرنگی مدیرکل اقتصاد دانش بنیان و توسعه سرمایه گذاری دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی و رؤسای سراهای نوآوری سراسر کشور برگزار گردید.
دهقانی فیروزآبادی در ابتدای این جلسه اظهار داشت: برنامه بلندمدتی برای فعالیت سراهای نوآوری داریم. ساختار و سازوکار اجرایی برنامه های معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری در واحدهای دانشگاه آزاد از راه سراهای نوآوری صورت خواهد گرفت. در هر واحد حداقل یک و حداکثر سه سرای نوآوری خواهیم داشت که باتوجه به ظرفیت های خاص استان، شهر و منطقه و توانمندی های آن دانشگاه، به سراهای موردنظر مجوز داده می شود.
وی تصریح کرد: بعنوان مثال برای سرای نوآوری گیاهان زینتی استان گلستان با عنایت به ظرفیت هایی که داشته، مجوز صادر گردیده است. سرآی نوآوری سه بخش دارد. یک افراد و هسته های علاقمند هستند که فعالیت استارت آپی را در حوزه تخصصی شروع می کنند. در این عرصه، بخش شتاب دهنده تخصصی حمایت ها و آموزش های لازم را با عنایت به بازار هدف انجام می دهد. در بخش تخصصی مرکز رشد، شرکت ها و هسته های نوپایی که از شتاب دهنده بیرون آمده اند، پذیرش می شوند. بخش آخر، فضایی است برای استقرار شرکت هایی که از مرکز رشد خارج و در پردیس شرکت های سرای نوآوری مستقر می شوند.
معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه مراکز رشد در چند سال آینده به شکل فعلی نخواهد بود، خاطرنشان کرد: در آینده، مرکز رشدی خواهیم داشت که با عنایت به تعریف سرای نوآوری هسته های فناورانه خواهد پذیرفت. برای مثال در نجف آباد، دو سرای نوآوری طلا و جواهر و سرای تجهیزات پزشکی وجود دارد. در دو تا سه سال آینده هسته فناوری غیر از این دو مبحث را در مرکز رشد نخواهیم پذیرفت. امکان دارد هسته خوبی باشد ولی به خاطر فعالیت تخصصی مرکز رشد، این هسته غیرتخصصی در آن فضا پذیرفته نخواهد شد. چشم انداز ما این است که فقط سرای نوآری و مراکز رشد تخصصی داشته باشیم.
دهقانی فیروزآبادی تصریح کرد: هم اکنون وضعیت به این گونه است که سرای نوآوری وجود دارد و امکان دارد مرکز رشد هم در کنار آن وجود داشته باشد. این هسته های فناورانه ای که هم اکنون وجود دارند، در چارچوب یک سرای نوآوری قابل تعریف هستند، واحدها باید اقدام و مجوز سرای نوآوری مربوطه را دریافت نمایند. اگر در آن قالب قابل تعریف نیستند، هسته ها باید فارغ شده و از مجموعه بیرون بروند. زمانی که سرا استقرار یافت، رئیس سرا خواهیم داشت و دیگر شورای مرکز رشد و بودجه رشد از پژوهش نخواهیم داشت. همه اینها به سرای نوآوری تخصیص خواهد یافت و شورای مدیریت فعالیتهای دانش بنیان تمام این اقدامات را برعهده خواهد گرفت.
وی افزود: در حال انتقال از نظام قدیم به نظام جدید هستیم و تا یکی دو سال آینده نظام قدیم حذف خواهد شد و برنامه ها برپایه نظام جدید تنظیم می شود. در مجموع در هر استان با عنایت به سرای نوآوری، یک معاون فناوری استان تعریف می شود. اگر واحدی دارای ظرفیت هایی باشد که دو سرای نوآوری داشته باشد، دو معاون فناوری خواهد داشت که در دو حوزه مختلف فعالیت خواهند کرد.
معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: وقتی از سرای نوآوری صحبت می شود، منظور ساختمان و فضا نیست، بلکه سرا یک مفهوم است که به مدیریت کردن این فضاها می پردازد. ساختار سرای نوآوری ستادی و چابک است که مرکز رشد تخصصی، شتابدهنده تخصصی و پردیس استقرار شرکت های دانش بنیان را مدیریت می کند.
در ادامه، دکتر شیرنگی به عملکرد شورای مدیریت دانش بنیان اشاره نمود و اظهار داشت: هم اکنون ۲۷ سرای نوآوری فعال در واحدهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی حضور دارند و اغلب این سراها گزارش عملکرد خویش را ارسال کرده اند.
وی اضافه کرد: بعضی از سراها مانند سرای نوآوری گیاهان زینتی استان گلستان عملکرد بسیار خوبی داشته و به درآمدزایی رسیده اند. همینطور سرای نوآوری مواد پیشرفته کرج، هوش مصنوعی واحد قزوین و رباتیک و اتوماسیون واحد یزد هم عملکرد قابل قبولی دارند.
در ادامه این وبینار، بعضی از رؤسای سراهای نوآوری استان ها و واحدها با عنایت به زمینه تخصصی فعالیتهای حوزه متبوع خود، به بیان نظرات و پیشنهاداتی پرداختند.

1399/08/01
21:28:19
1555
5.0 / 5
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , تخصص , توسعه
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب