در گفت وگو با سایت امن اعلام شد

شناسایی ۴ جهش كرونا ویروس خاص ایران

شناسایی ۴ جهش كرونا ویروس خاص ایران معاون فناوری پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیك و زیست فناوری با اشاره به اقدامات این پژوهشگاه در زمینه شناسایی تغییر جهش های ویروس كرونا، اظهار داشت: برمبنای مطالعات انجام شده در ایران حدود 23 جهش ژنوم این ویروس را مشاهده و گزارش كردیم، ضمن آنكه 4 نوع از جهش های مشاهده شده خاص ایران است. البته در اروپا نیز جهشی از این ویروس پیدا شد كه خاص آن منطقه و قدرت شیوع آن 9 برابر سایر جهش ها است.


دکتر محمدعلی ملبوبی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: با بیان رسمی شیوع ویروس کرونا در کشور، یکی از مسایلی که با آن مواجه شدیم، این بود که باید فراوانی جهش ها در جمعیت را شناسایی نماییم در غیر این صورت در تشخیص، درمان و تولید واکسن راه به جایی نخواهیم برد.
وی افزود: بدین جهت طرح شناسایی جهش این ویروس در ایران و جهان را در دستور کار قرار دادیم که این طرح شامل دو بخش "آزمایشگاهی" و "داده های سطح جهان" است.
ملبوبی مطالعات در بخش آزمایشگاهی را مطالعه بر روی ویروس کرونای شیوع یافته در ایران دانست و تصریح کرد: علاوه بر آن داده های موجود در دنیا را جمع آوری و آنالیز کردیم.
معاون فناوری پژوهشگاه زیست فناوری با تاکید بر اینکه هم اکنون ۹۰ هزار مورد توالی ژنوم کامل ویروس کرونا در دسترس می باشد، اشاره کرد: برای آنکه بتوانیم داده های جمع آوری شده را آنالیز نماییم، پاپ لاینی به وجود آمد تا بتوانیم از این طریق به سرعت داده ها را به صورت اتوماتیک و پشت سر هم ردیف و جهش های ویروس کرونا را شناسایی نماییم.
ملبوبی افزود: نتیجه این اقدام تهیه جداولی از جهش های ژنتیکی این ویروس شد و ما تصمیم گرفتیم این داده ها را در اختیار عموم قرار دهیم؛ بدین جهت در سایت پژوهشگاه بخشی با عنوان "ردیابی ژنتیکی ویروس کرونا" ایجادشد که در این بخش هم داده های ایران مربوط به جهش ژنوم این ویروس و هم داده های کشورهای مختلف بارگذاری شده است.
بگفته وی، این داده ها به تفکیک ژن های ویروس دردسترس است که بطور دائم به هنگام خواهد شد.
معاون فناوری پژوهشگاه زیست فناوری با اشاره به اهمیت و کاربرد داده های مربوط به جهش ویروس کرونا، توضیح داد: محققانی که بر روی واکسن این ویروس متمرکز هستند، به اطلاعاتی نظیر پروتئین S نیاز دارند تا جهش های رخ داده شده در این ویروس را شناسایی کنند که این اطلاعات بوسیله این سایت قابل دسترسی است.

جهش هایی که ویروس کرونا داشته است
ملبوبی با اشاره به جهش های به وجود آمده در کرونا ویروس، اظهار داشت: ما برای آنکه جهش های این ویروس را شناسایی نماییم، یک ژنوم آنرا مرجع قرار می دهیم و همه ویروس های نوپدید از این ویروس را با ژنوم مرجع مقایسه می نماییم.
وی افزود: از این طریق قادر خواهیم بود که بفهمیم در کجاها و در کدام توالی، ژنوم تغییر یافته است.
معاون فناوری پژوهشگاه زیست فناوری با اعلان اینکه در ایران حدود ۲۳ جهش ژنوم این ویروس را مشاهده و گزارش کردیم، اظهار نمود: این جهش های ژنومی که ما مشاهده کردیم، با سایر کشورها مشابه است به غیر از ۴ مورد از این جهش ها که خاص ایران است.
ملبوبی افزود: بر این اساس ما از بیماران مختلف ویروس را جداسازی و آنرا توالی یابی می‎کنیم و داده های به دست آمده در پایگاه داده ها جمع آوری خواهد شد.

اثرات جهش ویروس
وی با تاکید بر اینکه معمولا جهش ویروس اثری ندارد، تصریح کرد: در صورتیکه تغییر ایجادشده سبب شود که مزیتی برای بقا در جمعیت پیدا کند، ما به این مرحله نرسیده ایم و در فاز شناسایی جهش ها و قرار دادن آن در اختیار پژوهشگران هستیم تا آنها در تحقیقات خود از این داده ها استفاده کنند.
ملبوبی در پاسخ به این پرسش که اینکه جهش ژنوم این ویروس خاص ایران باشد، معنای خاصی دارد یا خیر، توضیح داد: فرض ما بر این است که جهش ها به صورت تصادفی رخ می دهند و این تنها یک پیش فرض است، ولی بر این اساس آنالیزها را انجام می شود.
وی افزود: اینکه بعضی از جهش ها خاص ایران است، به این معنا خواهد بود که ۴ نمونه ویروسی داریم که در سایر کشورها موجود نیست، همانطور که در اروپا نیز واریانتی از این ویروس می باشد که بسیار شیوع یافته و غالب شده و حتی میزان شیوع آن ۹ برابر بیشتر از جهش های قبلی است.

ضرورت توجه به پروتکل های بهداشتی کرونایی
معاون فناوری پژوهشگاه زیست فناوری اشاره کرد: برای آنکه ما بتوانیم این ویروس را مدیریت نماییم، باید روش هایی را اتخاذ نماییم که جهش ها خیلی در جمعیت تجمیع پیدا نکنند و این تنها راهکار است و باید میزبان ها را از هم جدا نگه داریم.
وی با اعلان اینکه جداسازی میزبان ها بسیار ساده و بوسیله زدن ماسک امکان پذیر خواهد بود، افزود: از این طریق جهشی که در بدن یک فرد ایجاد می شود، وارد سایر میزبان ها نخواهد شد، در غیر این صورت جهش بیشتری به این ویروس اضافه خواهد شد که ما به آن «تجمیع جهش ها» می گوییم.
ملبوبی در این زمینه اشاره کرد: جهش ها بطور معمول خطرناک نیستند و بیشتر اوقات بی اثر هستند، ولی زمانی که تجمیع می یابند، می توانند در تغییر رفتار ویروس کرونا اثرگذار باشند، ضمن آنکه اختلاط جهش ها با یکدیگر اقدامات درمانی و ساخت واکسن را دشوارتر می کند.
وی ادامه داد: باتوجه به این واقعیت مردم ما می توانند با انگیزه بیشتری از ماسک استفاده کنند، ضمن آنکه زمینه مناسبی فراهم می شود که بتوانیم این بیماری را کنترل نماییم.
به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، یکی از خاصیت های مهم ویروس ها وقوع تغییرات نوکلئوتیدی حین تکثیر در داخل میزبان است. این عامل سبب شده تا طراحی واکسن موثر مقابل این بیماری با چالش روبرو شده و دقت کیت های تشخیصی تا حدود ۵۰ درصد کم شود. پس پروژه ردیابی ژنتیکی کرونا ویروس توسط تعدادی از پژوهشگران از اواخر سال ۱۳۹۸ در پژوهشگاه زیست فناوری آغاز شد تا دستاوردهای علمی این پژوهشگران بتواند قدمی در پیشگیری و کنترل این ویروس باشد.
در وب سایت توالی یابی ژنتیکی ویروس کرونای پژوهشگاه ملی زیست فناوری و مهندسی ژنتیک هم اکنون آنالیزهای بیوانفورماتیکی بر روی بیش از ۸۰ هزار توالی نوکلئوتیدی مربوط به کرونا ویروس در ایران و جهان بارگذاری شده است که به تفکیک کشور و نوع ژن قابل دسترس خواهد بود.1399/07/27
11:39:31
1706
5.0 / 5
تگهای خبر: پژوهش , ساخت , سایت , فناوری
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب