كشف هاله درخشان اطراف ستاره دنباله دار

كشف هاله درخشان اطراف ستاره دنباله دار سایت امن: پژوهشگران برای اولین بار در اطراف یك ستاره دنباله دار نور درخشانی كشف كرده اند كه مشابه شفق قطبی در زمین است.به گزارش سایت امن به نقل از دیلی میل، پژوهشگران برای اولین بار اطراف یک ستاره دنباله دار که دور سیاره مشتری مدار می زند، هاله ای از نور شبیه شفق قطبی را رصد کرده اند. ستاره شناسان انستیتو تحقیقاتی ساوث وست (SwRI) این پدیده درخشان را با بهره گیری از ابزارهای فضاپیمای رزتا( متعلق به سازمان فضایی اروپا) شناسایی کرده اند.
رزتا اولین ماموریت فضایی است که طبق آن یک لندر به سطح ستاره دنباله دار ارسال می شود، دور یک ستاره دنباله دار مدار می زند و آنرا داخل منظومه شمسی دنبال می کند.
روی زمین بطور معمول شفق قطبی هنگامیکه به وجود می آید که ذرات نور خورشید خطوط میدان مغناطیسی سیاره خاکی را در قطب های شمال و جنوب دنبال می کنند. این ذرات با اتم های اتمسفر برخورد می کنند و نورهایی درخشان در آسمان به وجود می آورند.
مشابه همین پدیده در سیارات و قمرهای دیگر داخل منظومه شمسی و حتی دور ستاره های دوردست رصد شده است. اما این اولین باری است که چنین پدیده ای اطراف یک ستاره دنباله دار مشاهده شده است.
این پدیده در نتیجه گذر ذرات حاملگی به وجود آمده که همراه بادهای خورشیدی وجود دارند و با گاز و گرد و غبار دور هسته ستاره دنباله دار 67P/Churyumov-Gerasimenko واکنش نشان داده اند. البته این نور در اطراف ستاره دنبال دار فقط در طیف نورفرابنفش قابل مشاهده می باشد و نمی توان آنرا با چشم غیر مسلح دید.
ابزارهای مختلفی که در فضاپیمای رزتا وجود دارند همچون طیف سنج فرابنفش و سنسورهای الکترون و یون به این کشف کمک کرده اند.


منبع:

1399/07/02
12:01:39
1791
5.0 / 5
تگهای خبر: پژوهش , سازمان , فضا , محقق
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب