6 نانوداروی ایرانی در راه تولید انبوه

6 نانوداروی ایرانی در راه تولید انبوه به گزارش سایت امن مدیر تحقیق و توسعه یكی از شركتهای فعال در حوزه نانو داروها با اشاره به توسعه ۶ نانوداروی مختلف توسط این شركت، اظهار داشت: هم اكنون این داروها در حال طی مراحل دریافت مجوز از سازمان غذا و دارو هستند و خط تولید ویژه ای هم برای تولید انبوه این داروها در زنجان در حال راه اندازی است.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، محمد نصیری با بیان این که نانو سپورین، نانوگیلیناید، نانومایسین، نانو واستاتین، نانودیلول و نانوپروف ۶ نانو داروی توسعه یافته هستند، اظهار داشت: کارخانه ای برای تولید محصولات دارویی مبتنی بر فناوری نانو در زنجان در حال راه اندازی است که مقرر است این نانوداروها هم در این کارخانه تولید شوند.
دکتر نصیری درباره خصوصیت این نوع داروهای نانویی نسبت به داروهای رایج اظهار نمود: هیچ دارویی کامل نیست و اثرات و عوارض جانبی دارد. استفاده از فناوری نانو باعث می شود که عوارض دارو به حداقل رسیده و تکرارپذیری افزایش یابد.
وی ادامه داد: با کاهش ابعاد ذرات سازنده دارو، مساحت سطحی دارو افزایش می یابد که این مورد باعث افزایش سرعت حل شدن دارو و در ادامه سبب افزایش ذرات حل شده در محیط محلول می شود. از آنجایی که داروها در روده جذب می شوند، باید در محیط روده دارو به خوبی حل شود اما ۷۰ درصد داروهای موجود در بازار مشکل انحلال دارند. ازاین رو با کاهش ابعاد ذرات دارو، توان انحلال افزایش می یابد و این مورد به جذب بهتر دارو در روده کمک شایانی می کند.
مدیر بخش تحقیق و توسعه این شرکت خاطرنشان کرد: در خیلی از داروها، زمان نقش مهمی دارد، برای مثال در داروی ضددرد ایبوپروفن ۲۰ دقیقه زمان نیاز است تا غلظت دارو در خون بیمار به حدی برسد که اثربخشی دارو اتفاق بیفتد. با کاهش ابعاد دارو این زمان امکان دارد به زیر ۱۰ دقیقه برسد.
دکتر نصیری اشاره کرد: در بعضی دارو، به سبب همین انحلال کم، تکرارپذیری هم کم می شود؛ به صورتی که دارو از فردی به فرد دیگر امکان دارد اثربخشی متفاوتی داشته باشد که با کاهش ابعاد ذرات دارو می توان انحلال را افزایش داد و در نتیجه تکرارپذیری هم بهبود قابل ملاحظه ای پیدا می کند.
بر مبنای اعلام ستاد نانو، به اعتقاد وی استفاده از فناوری نانو باعث می شود که میزان ماده دارویی مورد نیاز برای ساخت دارو کم شده و در نتیجه عوارض دارو هم به حداقل برسد.
منبع:

1399/06/30
22:08:08
1788
5.0 / 5
تگهای خبر: توسعه , ساخت , سازمان , شركت
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب