فرشاد مومنی در نشست انجمن علمی مدیریت صنعتی مطرح كرد

۵۹ درصد فقرای كشور شاغل بوده و ۳۰ درصد فقرا بازنشسته هستند

۵۹ درصد فقرای كشور شاغل بوده و ۳۰ درصد فقرا بازنشسته هستند استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با استناد به گزارش اخیر مركز پژوهش های مجلس در مورد جمعیت فقیر در ایران اشاره كرد: 59 درصد فقرای ایران شاغل و 30 درصد فقرای ایران بازنشسته هستند؛ یعنی 89 درصد فقرای ایران كار طاقت فرسا می كنند اما با درآمد حاصل از كار، قادر به جبران تامین حداقل نیازها نیستند. علت این است كه مصرف ها در ایران صنعتی شده و فقرا نمی توانند با پول خود، مصرف های صنعتی ِوارداتی را تامین كنند.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، فرشاد مومنی، در نشست انجمن علمی - دانشجویی مدیریت صنعتی دانشگاه علامه طباطبایی با موضوع «صنعت زدایی در یک دهه اخیر کشور» که به صورت لایو در اینستاگرام انجمن علمی-دانشجویی مدیریت صنعتی برگزار شد، با استناد به تاریخ اندیشه بشر، موج اول انقلاب صنعتی را بعنوان یک نقطه عطف معرفی نمود و اظهار داشت: تمام مسائل مربوط به توسعه، فقر و نابرابری، فرهنگ و اندیشه را می توان به دو بخش پیشا انقلاب صنعتی و پسا انقلاب صنعتی تفسیم کرد. در اوایل موج اول انقلاب صنعتی(ربع اختتام قرن هجدهم) تا ب ه امروز، هر موج جدید انقلاب صنعتی دگرگونی های بمراتب پرشتاب تر و آثار و نتایج تعیین کننده تری در عرصه حیات جمعی پدیدار کرده است.
این اقتصاددان ضمن انتقاد از در نظر گرفتن نظام صنعتی بعنوان «یک فعالیت انتزاعی» صنعتی شدن را فرایندی معرفی نمود که با همه ابعاد حیات فردی - اجتماعی بشر درگیر است و بر آنها تأِثیر گذاشته و تأثیر می پذیرد.
استاد دانشگاه علامه طباطبایی تهران، در این جلسه کتاب عصر اطلاعات: اقتصاد، جامعه و فرهنگ اثر مانوئل کاستلز را معرفی نمود و اظهار داشت: در این نشست مجال بررسی این مساله وجود ندارد که صنعتی شدن چه برخورد حیاتی مسئولانه ای از ناحیه دولت طلب می کند؟ اگر دولت در زمینه حقوق مالکیت و امنیت بخشی به آن سهل انگاری کرده باشد، امکان ندارد که تولید صنعتی مدرن ریشه دار شود.
او همینطور به معرفی یک اقتصاددان اهل کره جنوبی با نام «ها جون چانگ» پرداخت. مومنی همین طور به مخاطبان اظهار داشت که اگر کتاب تام وی هیویت و همکارانش با عنوان صنعتی شدن و توسعه را با دقت بخوانید، متوجه می شوید که از پیشاتاریخ تا نقطه عطف موج اول انقلاب صنعتی در یک دوره چندین هزارساله کل تولید سرانه بشر سه برابر شده است و این دوره، ۱۰ هزار ساله است اما مطالعه والت ویت من روستو، سیاست مدار و استاد دانشگاه ام.آی. تی آمریکا نشان میدهد که فقط از ربع پایانی قرن هجدهم تا ربع پایانی قرن بیستم - در یک دوره دویست ساله - بنیه تولید سرانه بشر هزار و ۷۲۰ برابر شده است. یعنی در ۱۰ هزار سال ۳ برابر و در دویست سال، هزار و ۷۲۰ برابر. این نشان میدهد که صنعتی شدن، تا چه میزان با قدرت ملی و امنیت ملی، فقر، کیفیت زندگی و محیط زیست و یا همه آنچه که من بعنوان نظام حیات تعدادی از آن یاد کرده ام، پیوند می خورد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با مطرح کردن «بنیه تولیدی» و «نظام توزیعی» بعنوان کانون اصلی توضیح دهنده فلاکت یا ارتقاء و توسعه نظام ملی وارد بحث لطمه شناسی صنعت زدایی در ایران شد.
مومنی می گوید: «طی سالهای گذشته از ۱۳۶۸ به این طرف ما با سهل انگاری ها و غفلت های بزرگی رو به رو بوده ایم. از نقطه عطف ۱۳۸۴ تا امروز خطاها و سهل انگاری ها آثار عملی خودرا به معرض نمایش گذاشته است. هیچ عنصری جز تسری این غفلت ها قدرت توضیح دهندگی این را ندارد که چرا نظام تصمیم گیری ما قادر به حل و فصل مسائل خود نیست. اگر این مسئله را خوب بفهمیم، می توانیم برای مشکلاتمان راهکارهایی پیدا نماییم.»
مومنی اعتقاد دارد که تمام وجوه حیات ما، وابسته به بنیه تولید صنعتی است و در این شرایطی که جهان با سرعت بی سابقه ذیل نام انقلاب دانایی خود در راه ارتقاء تولیدی حرکت می کند، از ۱۳۸۴ تا امروز با پدیده صنعت زدایی رو به رو بوده ایم یعنی نه فقط در صدد جبران غفلت های تاریخی خود برنیامده ایم بلکه کشور را به سمت قهقرایی فاجعه ساز سوق داده ایم.
این اقتصاددان با ارجاع به کتاب انتشار یافته خودش در سال ۹۴ با عنوان اقتصاد سیاسی توسعه در ایران امروز اظهار داشت: من در مقدمه این کتاب درباره بی سابقه ترین صنعت زدایی که تاکنون رخ داده است سخن گفتم. حرف من این است که اگر فهمی از توسعه در ایران وجود می داشت، دانشگاه ها و نهادهای تصمیم گیری و نظارتی باید وضعیت فوق العاده اعلام می کردند اما در کمال تأسف، باید بگوییم که تا امروز حتی یک مقاله در این مورد نوشته نشده است. از ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۵ بی سابقه ترین صنعت زدایی در ایران رخ داده است. هیچ سخنرانی یا کار علمی در مورد علل این واقعه وجود ندارد. به همین خاطر است که کشوری مثل آمریکا از براندازی در ایران سخن می گوید چونکه می داند به خاطر صنعت زدایی، شرایطی پیش آمده که می تواند برنامه های براندازانه را پیش ببرد. به همین خاطر است که آمریکا به آسانی از برجام کناره می گیرد با آنکه می داند برایش بی آبرویی به وجود می آید.
مومنی، لطمه پذیری ایران امروز را ناشی از روند صنعت زدایی می داند و اعتقاد دارد که فهم این ماجرا چاره هایی جلوی پای ما می گذارد.
این اقتصاددان می گوید: ناتوانی در حل مشکلات، ناشی از یک بحران اندیشه ای است. ما قادر به اولویت بندی مسائل خود نیستیم. مسکوت ماندن روند صنعت زدایی از نظر من مشکوک است. طبق گزارش های رسمی، از ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰، حدود ۶۲۱ هزار میلیارد دلار ارز وارد اقتصاد ما شده است یعنی صنعت زدایی ما ناشی از کمبود ارز نیست. به همین خاطر مشکوک است. یعنی وقتی نفت را با قیمت بشکه ای ۱۴۰ دلار می فروختیم، بجای تقویت بنیه تولیدی خود، برنامه هایی برای سقوط بنیه تولیدی ریختیم.
مومنی، صنعت زدایی را از چند جهت دیگر مشکوک دانست و اظهار نمود: «ما کسانی را در داخل زیر ذربین می گذاریم که در اصل ضرری برای ما ندارند و برعکس به کسانی پر و بال می دهیم که کشور را به طرز فاجعه آمیزی وابسته کرده اند. تمرکز ما روی عطش های لایتناهی مصرف های وارداتی بوده است. امورات اقتصادی که در سال های اولیه دهه ۸۰ با ۲۰ میلیارد دلار می گذشت، در اواخر دهه ۸۰ با مقدار واردات بالای ۸۰ میلیارد دلار، می گذرد. تحمیل وابستگی های ذلت آور به دنیای خارج اقتصاد ما را شکننده کرده است. وقتی سند قانون برنامه توسعه چهارم کشور در سال ۱۳۸۳ نهایی شد، پیش بینی شده بود که ایران سالانه ۸ درصد رشد اقتصادی داشته باشد، هزینه ارزی این رشد، سالی ۱۶.۵ میلیارد دلار بوده است. ۱۲ سال بعد در سال ۹۶، برنامه ششم توسعه طراحی شد و جالب اینجاست که باردیگر همان هدف رشد ۸ درصدی مطرح بود. پرسش اینجاست که جایگاه رشد کمی اقتصادی در این اسناد کجاست؟ بحث مهم تر اما این است که سخنگوی و رئیس برنامه و بودجه دولت وقت اعلام نمود که برای رشد ۸ درصدی، نیازمند تزریق ۲۰۰ میلیارد دلار ارز هستیم!»
ایشان سپس سخنانش رویکرد اقتصادی دولت های ایران را با ایدئولوژی عقیدتی آنها مقایسه کرد و تاکید کرد: « تزریق ۲۰۰ میلیاردی ارز به اقتصاد، در دولتی تصویب شده که به ظاهر ضدامپریالیست ترین و ضد صهیونیست ترین دولت ایران بوده است. مسئولان آن دولت، آنقدر ایران را بدون مسئله دیده بودند که نئشه ماجرای هولوکاست هفتاد سال پیش را پیش کشیده و می گفتند که حتی اگر طرفین دعوا کوتاه بیایند، ما کوتاه نمی آییم. به این دلیل در مورد صنعت زدایی تعبیر مشکوک را به کار می بندم. کسی که بخواهد واقعا شمشیر را از رو برای امپریالیسم و صهیونیسم بکشد، باید وابستگی خود به دنیای خارج را بکاهد. اما دولت وقت، برنامه ای را به کار برد که برای تحقق رشد ۸ درصدی، میزان عمق بخشی به وابستگی ذلت های ایران به اندازه حرکت از ۱۶.۵ میلیارد دلار به ۲۰۰ میلیارد دلار در سال بود.»
استاد دانشگاه علامه طباطبایی تهران در ادامه این جلسه از نسبت به میان امنیت و توسعه سخن به میان آورد و ایران را از این نظر لطمه شناسی کرد. بگفته این اقتصاددان شاخص توسعه نیافتگی به نام وجود دارد که جزءNEET (Not in Education، Employment، or Training) پرآشوب ترین گروه ها هستند. نوجوانی که نه کار دارند و نه آموزش می بینند. طبق گفته های مومنی، این گروه عامل پدیده بهار عربی در کشورهای آسیایی بوده اند. ایران از نظر این شاخص در رده بیست و هفتم قرار دارد و جزو شکننده ترین کشورهاست.
مومنی در ادامه با استناد به آمار و ارقام رسمی، ادعا نمود که روند توسعه نیافتگی فوق در دوران دولت تدبیر و امید با همان شیب دولت محمود احمدی نژاد ادامه پیدا کرده است. اسناد بانک مرکزی گویای آنست که روند صنعت زدایی در سالهای ۹۳ تا ۹۶ هم ادامه داشته است. سهم صنعت از جی. دی. پی در سال ۹۳ از ۱۴.۹ درصد به ۱۳ درصد در سال ۹۶ رسیده است. این در حالیست که در سال های اخیر با ارزان تر شدن قیمت نفت، فساد بیشتر، برقرار شدن تحریم های بی سابقه و چیزی به نام همگیری کرونا ویروس روبه رو شده ایم.
ایشان سپس این جلسه در مورد «از بین رفتن انگیزه های سرمایه گذاری صنعتی» سخن به میان آورد و با استناد به اسناد بانک مرکزی اظهار داشت: رشد سرمایه گذاری بخش خصوصی از ۸.۲ درصد در سال ۹۳ به ۶.۵ درصد در سال ۹۶ رسیده است. این داده ها، در سال های اخیر بسیار تکان دهنده تر شده است تا آنجا که حتی سرمایه گذاری بخش دولتی روی ماشین آلات هم سقوط کرده است. گزارش های بانک مرکزی می گوید که برمبنای قانون های برنامه توسعه، رشد سرمایه گذاری بر ماشین آلات باید ۲۰ درصد باشد در صورتیکه ۱.۹ درصد است.
فرشاد مومنی مجدادا نتایج نگران کننده روند صنعت زدایی سخن گفت. او با استناد به گزارش اخیر مرکز پژوهش های مجلس در مورد جمعیت فقیر در ایران اشاره کرد: ۵۹ درصد فقرای ایران شاغل هستند و ۳۰ درصد فقرای ایران بازنشسته هستند یعنی ۸۹ درصد فقرای ایران کار طاقت فرسا می کنند اما درآمد اصلی از کار قادر به جبران تامین حداقل نیازها نیستند. علت این ماجرا این است که مصرف ها در ایران صنعتی شده و فقرا نمی توانند با پول خود، مصرف های صنعتی ِوارداتی را تامین کنند. راهکار سه قوا در ایران برای مبارزه با فقر نیز، سفله پرورانه است. ریشه های این نوع برخورد به اواسط دهه ۱۹۶۰ مربوط می شود. کارشناسان در همان زمان استدلال کردند که باید بجای شیوه سفله پرورانه، شیوه های مبتنی بر عزت نفس فقرا را پیاده نماییم که متأُسفانه هنوز در ایران امروز جا نیفتاده است.
وی به «امتداد روند مشکوک صنعت زدایی» در دولت تدبیر و امید تاکید کرد و ادعا نمود که برجام در اصل به این هدف بوده که در دوران پسا برجام به رشد توسعه صنعتی برسیم اما در بعضی موارد دولت آقای روحانی رکورد واردات دوره احمدی نژاد را شکسته است. صنعت این روزها خود به مهملی برای رانت بدل شده است. سهم صنایع معدنی از کل ارزش افزوده بخش صنعتی از حدود ۳۰ درصد در سال ۱۳۷۰ به ۷۰ درصد در سال ۹۵ رسیده است.
فرشاد مومنی در آخر این جلسه به فصل آخر آخرین کتابش با عنوان مدارای نجیبانه مردم ایران نسبت به فقر اشاره نمود و ضمن اعلام خطر در مورد فقر اظهار داشت: مردم ایران صرفه جویی های خودرا در سه حوزه موارد پروتئینی، مواد لبنی و نشاسته ای رسانده اند. در اقتصاد سیاسی معنای این نوع صرفه جویی را رسیدن کارد به استخوان می دانند. نجابت مردم ما زیاد اما تاب تحملشان محدود است و باید منتظر جنبش های اعتراضی جدی باشیم.1399/06/27
19:35:03
1743
5.0 / 5
تگهای خبر: آموزش , امنیت , بانك , پژوهش
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب