ستاری:

تجاری سازی ایده های خلاق با سرمایه بخش خصوصی نتیجه بخش است

تجاری سازی ایده های خلاق با سرمایه بخش خصوصی نتیجه بخش است معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در نشست «اقتصاد مقاومتی و جهش تولید» كه در جمع مسؤلان استان ایلام برگزار شد، اظهار داشت: زمانی تجاری سازی ایده های خلاق استارتاپی نتیجه بخش است كه این ایده ها توسط بخش خصوصی به مرحله تجاری سازی برسد.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، سورنا ستاری در جلسه نشست «اقتصاد مقاومتی و جهش تولید» در استان ایلام که با حضور مسؤلان این استان برگزار شد، اظهار نمود: آن چه که ما در زیست بوم فناوری و نوآوری کشور بعنوان اقتصاد دانش بنیان از آن سخن می گوییم؛ یک مفهوم کاملا درون زا است. درون زا بودن این اقتصاد به این مفهوم است که هر تحولی باید از درون استان رخ دهد.

وی با اشاره به درون زا بودن اقتصاد دانش بنیان، اظهار داشت: زیست بوم فناوری و نوآوری در این استان باید با عنایت به منابع انسانی و ذخایر طبیعی این استان رشد کند.
به قول ستاری، وظیفه ما این است که با توسعه زیرساخت های زیست بوم نوآوری استان ایلام، زمینه این جوشش درونی را فراهم نماییم. هر استان بیشتر از هر چیز باید با تاکید بر توانمندی ها و ذخایر طبیعی و انسانی خود، تلاش کند که یک گام به پیش بردارد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در ادامه اضافه کرد: اهمیت منابع انسانی بیشتر از ذخایر طبیعی است. رفاه رایج در کشورهای نفتی قابل اتکاء نیست و حیات این رفاه با آخر ذخایر نفتی متزلزل می شود. دانشگاه ها و محیط های علمی در این استان باید توجه داشته باشند که نباید تنها متکی بر بودجه بخش دولتی باشند.
وی افزود: دانشگاه ها و محیط های علمی باید با تولید علم و کمک به تاسیس شرکت های فناور و استارتاپ ها، در نهایت از تولید محصول دانش بنیان و فناور منتفع شوند. این مراکز علمی و مسؤلان استانی باید بیشتر از هر چیز جوانان را به ایجاد ارزش افزوده واقعی ترغیب کنند و استخدام در ادارات را بعنوان یک هدف آرمانی برای آنها ترسیم نکنند.

ستاری با اشاره به همدلی و همکاری مسؤلان این استان، اظهار داشت: وقتی مشاهده می شود که همه مسئولان استانی و فعالان فناور استان، چنین شور و شوقی برای تغییر دارند، این مساله انگیزه چند برابر برای دیگران بوجود می آورد تا با این تغییر همراه شوند.
رئیس بنیاد ملی نخبگان، همینطور بیان نمود: از سفر قبلی که به این استان داشتم تا کنون اتفاقات بسیار خوبی در این استان رخ داده است و به صورت مستمر پیگیر پیشرفت فعالیتهای فناورانه در این استان هستم.
وی افزود: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خویش را متعهد می داند که از فعالیتهای قابل توجه فعالان نوآور استان، حمایت کند. پروژه های توسعه زیرساخت زیست بوم استان هم در جهت این حمایت، مصوب شده است.

ستاری با اشاره به ایده های عرضه شده از جانب فعالان استارتاپی در استان، اظهار داشت: ایده ها و طرح های خوب عرضه شده، زمانی می تواند به رشد و بالندگی برسد که با استفاده از سرمایه بخش خصوصی به مرحله تجاری سازی برسد.
وی ادامه داد: با تزریق بودجه های دولتی، نمی توان انتظار داشت که این طرح ها به مرحله رشد برسند. هر چند باید به صورت تمام و کمال از این زیست بوم حمایت کرد و توسعه پارک علم و فناوری ایلام هم در همین راستا انجام می گیرد.
به قول وی، استان ایلام هم باید با تاکید بر همین جوانان و فعالان نوآور عرصه صنعتی منطبق با خصوصیت های استان را توسعه دهد. باید توجه کرد که کارخانه با صنعت متفاوت می باشد، با واردات تمام عیار ماشین آلات از خارج از کشور فقط کارخانه ایجاد می شود. اما اگر بتوانیم طراحی انجام دهیم و تجهیزات مورد نیاز را در داخل کشور تولید نماییم، آن زمان می توان ادعا نمود که صنعت به معنای واقعی کلمه بوجود آمده است.

انتشار سالنامه مهاجرتی ایران
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به انتشار سالنامه آماری مهاجرتی ایران، اظهار داشت: امسال برای اولین بار سالنامه آماری مهاجرت ایران در کشور منتشر گردید و بزودی نسخه انگلیسی آن هم منتشر خواهد شد.
رئیس ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همینطور تصریح کرد: در این سالنامه آمارهای مربوط به مهاجرت نخبگان به خارج از کشور و همینطور تحصیل نخبگان دیگر کشورها در ایران منعکس شده است و همانگونه که در همه کشورهای دنیا این موازانه وجود دارد، باید آنرا تفسیر کرد.
ستاری اضافه کرد: در سال های اخیر مهاجرت نخبگان کاهش قابل توجهی داشته و نوع مهاجرت به سمت مهاجرت سرمایه گذاری و شغلی تغییر کرده است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به زیرساخت های بوجود آمده برای تأمین مالی شرکت های دانش بنیان، اظهار داشت: برای پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان و فناور شبکه ای از صندوق های حامی بوجود آمده است. در این طرح مقرر است از ظرفیت سیستم بانکی هم استفاده گردد اما نباید فراموش کرد که وام بانکی، گزینه مناسبی برای رشد یک استاتارتاپ نیست و بیشتر از هر چیز باید بر روی جذب سرمایه گذاری جسورانه متمرکز بود.

ورود موفق دانش بنیان ها به حوزه فناوری های پیشرفته

وی با اشاره به افزایش قابل توجه شرکت های فعال در حوزه هوش مصنوعی، اظهار داشت: شرکت های فناور و خلاقی در حوزه هوش مصنوعی در کشور فعالیت می نمایند که بیشتر از 500 نیروی متخصص و توانمند را جذب کرده اند.
به قول ستاری، سامانه سجام بورس یکی از مثال های بارز در این حوزه می باشد که این نرم افزار توانسته در مدت کوتاهی بیشتر از یک میلیون نفر را احراز هویت کند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به توانمندی دانش بنیان ها در حوزه کرونا، اظهار داشت: در حوزه مقابله با کرونا هم هم اکنون 6 قرارداد برای توسعه واکسن با شرکت های دانش بنیان منعقد شده است، همینطور در حوزه دامی هم شرکت های دانش بنیان امسال برای اولین بار چند واکسن به بازار عرضه می کنند.1399/06/06
23:34:56
2093
5.0 / 5
تگهای خبر: بانك , تخصص , توسعه , دانش بنیان
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب