دبیر ستاد نانو در اختتامیه نانو و رسانه خبر داد

رفع چالش تست PCR با روش محققان دانشگاه تهران

رفع چالش تست PCR با روش محققان دانشگاه تهران به گزارش سایت امن دبیر ستاد توسعه فناوری نانو در دسترس قرار دادن ماسك N۹۵ و محلول های ضد عفونی كننده نانویی برای مقابله با كرونا در هفته های اول انتشار كرونا را ناشی از توانمند شدن كشور به فناوری های آن در سال های گذشته دانست و اظهار داشت: در ماه های اخیر هم دستگاه تشخیص بلادرنگ افراد مبتلا به ویروس كووید-۱۹ توسط محققان كشور تولید شد كه چالش های تست PCR را مرتفع كرد.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، دکتر سعید سرکار امروز در اختتامیه یازدهمین دوره جشنواره "رسانه و نانو" با اشاره به موفقیت ایران در تولید راه اندازی خط تولید بومی نانو الیاف، اضافه کرد: زمانی که می خواستیم در این حوزه گام برداریم، یکی از صنعتگران به یکی از کشورهای اروپایی درخواست خرید خط تولید نانو الیاف را عرضه کرد که علاوه بر آنکه قیمت آنرا یک میلیون یورو اعلام کردند، عنوان شد که به علت تحریم ها قادر به عرضه این فناوری به کشور نیستند.
وی افزود: بر این اساس ما اراده کردیم و خط تولید نانو الیاف را در کشور راه اندازی کردیم. دستگاه الکتروریسی ساخته شده در کشور قادر به تولید الیافی به اندازه یک هزارم تار مو (۱۰۰ نانومتر) است و شرکت تولیدکننده با استفاده از این دستگاه توانست فیلترهای تولیدی خویش را تبدیل به فیلترهای نانویی کند.
سرکار با اشاره به اینکه نخستین مسیر صادراتی این محصول کره جنوبی بوده است، خاطرنشان کرد: این صادرات در شرایط پیش از برجام و اعمال تحریم ضد کشور بوده است. این امر نشان داده است که در هر جایی که اقتدار و مزیت رقابتی داشته باشیم، می توانیم موفق عمل نماییم.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با بیان این که همینطور دو روز قبل، قرارداد صادرات این دستگاه منعقد شد، از ارسال درخواست های خرید این دستگاه اطلاع داد که بزودی اخبار آن اعلام می شود.
سرکار با تاکید بر اینکه ایران این ظرفیت را دارد که در آینده ۵۰ درصد اقتصاد آن دانش بنیان شود، اظهار نمود: ما همواره زمین را حفر می نماییم تا ثروت آفرینی نماییم، در حالیکه ثروت واقعی بر روی زمین قرار دارد.
کرونا و توسعه نانو
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به بسیج عمومی کشور برای مقابله با کرونا، تصریح کرد: در ایام اول شیوع کرونا در کشور در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کارگروهی تشکیل شد تا بتوان از فناوری های موجود در کشور برای مقابله و جلوگیری از این ویروس در کشور بهره برد که بخشی از این فعالیت ها مربوط به ستاد توسعه فناوری نانو بوده است.
وی گام اول فعالیتهای این ستاد را در زمینه تولید ماسک دانست و اظهار داشت: برای این منظور در گام اول مبادرت به تولید ماسک های N۹۵ با فناوری نانو کردیم. با فراگیر شدن این ویروس از آنجایی که کادر درمانی در خط مقدم مواجهه با این ویروس بودند، ازاین رو این ماسک ها برای کادر درکانی تولید شدند تا خطرات را برای این افراد کاهش دهیم.
به قول وی در ابتدا ظرفیت تولید ماسک های N۹۵ روزانه ۱۰ هزار ماسک بود که در مدت ۲ هفته این ظرفیت بالغ بر ۲۵۰ هزار ماسک در روز رسید.
وی افزود: در حالی به چنین ظرفیتی در مدت ۲ هفته دست یافتیم که کادر درمانی کشورهایی چون آمریکا، انگلستان و ژاپن از پاکت زباله استفاده می کردند و ما به علت توانمند شدن کشور در زمینه تولید نانو الیاف و ماسک های N۹۵ به چنین قابلیتی رسیدیم.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو، گام دوم این ستاد در شرایط انتشار کرونا را تولید ژل ها و مواد ضد عفونی کننده دانست و خاطرنشان کرد: این مواد با استفاده از نانو ذرات اکسید تیتانیوم و روی تولید شده و تفاوت آن با ضد عفونی کننده های بر پایه الکل در میزان ماندگاری آنها است.
وی در اینباره توضیح داد: ضد عفونی کننده های حاوی الکل زمانی که برای ضد عفونی کردن به سطوح اعمال می شوند، ماندگاری پایینی دارند و با تماس دست آلوده به آن باردیگر آلوده می‎شوند، ولی ضد عفونی کننده های بر پایه نانو ماندگاری بالایی به مدت سه روز دارند.
به قول این مقام مسوول، روزانه ۲۰۰ تن مواد ضد عفونی کننده نانویی تولید می شود و از یک هفته بعد از شیوع این ویروس در سوپرمارکت ها و سایر مراکز خرید در دسترس مردم قرار گرفته است.
سرکار با اشاره به ضد عفونی کردن هوا با استفاده از پلاسما و اشعه UV تصریح کرد: محققان این حوزه با ساخت دستگاهی مبتنی بر پلاسما توانستند از ۱۰۰ متر مکعب تا ۸۰۰ متر مکعب هوا را دریافت و آنرا ضد عفونی کنند.
تولید واکسن و دستگاه تشخیصی با نانو
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با تاکید بر اینکه هم اکنون بر روی تولید واکسن متمرکز شدیم، اظهار داشت: علاوه بر آن یکی از اساتید دانشگاه تهران دستگاهی را تولید کرده است که می تواند در مدت کوتاهی آثار ویروس کرونا در بدن را تشخیص دهد.
وی افزود: هم اکنون برای تشخیص این ویروس در بدن از تست PCR استفاده می شود که پاسخ دهی آن دو روز زمان نیاز دارد که در صورتیکه تست مثبت باشد فرد به مدت ۲ روز دیگر افراد را آلوده کرده و اگر منفی باشد، امکان دارد در این دو روز مبتلا به این ویروس شود.
سرکار با اشاره به اینکه این چالش PCR است که دنیا با آن مواجه می باشد، خاطرنشان کرد: ازاین رو این محققان دستگاهی را به تولید رساندند که به صورت بلا درنگ قادر به تشخیص آثار این ویروس در بدن است و هم اکنون تاییدیه های تولید آن از جانب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صادر گردیده است.
وی به بیان مکانیزم عملکردی این دستگاه پرداخت و اضافه کرد: زمانی که ویروس وارد سلول ریه می شود، ماده ای از سلول ترشح می شود که این ماده در ترشحات گلو و حلق وارد می شود و با استفاده از پروپ نانویی این دستگاه نمونه ترشحات حلق را دریافت کرده و به صورت بلادرنگ و با سرعت بالا تشخیص می دهد که فرد مبتلا شده است یا خیر.
سرکار در مورد دقت این دستگاه اظهار داشت: زمانی که این دستگاه مورد تست بالینی قرار گرفت، نیاز بود تا برای اثبات نتیجه از فرد سی تی اسکن ریه گرفته شود و از آنجایی که افراد سالم نبایدتحت اشعه قرار گیرند، این بخش انجام نشده؛ ولی دقت نتیجه منفی آن تا ۹۷ درصد است.
منبع:

1399/05/28
10:19:22
2249
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب