مدیر صدخانه مهاجرت ایران:

آمار دانشجوفرستی كم شد

آمار دانشجوفرستی كم شد مدیر رصد خانه مهاجرت ایران اظهار داشت: ما رتبه 12 را در جایگاه دانشجو فرستی در سال 2012 داشتیم كه این رتبه به رتبه 20 در سال 2018 تنزل پیدا كرده است.به گزارش سایت امن به نقل از مهر، اولین سالنامه مهاجرتی ایران امروز با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمود فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف، بهرام صلواتی مدیر رصدخانه مهاجرت ایران رونمایی گردید.
این سالنامه توسط پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف و رصدخانه مهاجرت ایران با حمایت معاونت علمی نگاشته شده است. در این سالنامه آخرین آمار و اطلاعات موجود در حوزه های مهاجرتی، روند جابجایی بین المللی، جمعیت ایرانیان مقیم خارج و غیره آمده است.
بهرام صلواتی مدیر رصد خانه مهاجرت ایرانیان در این مراسم عنوان کرد: این سالنامه شامل داده های مهاجرتی در حوزه جابجایی های دانشجویی، مهاجرت های اقتصادی، اجباری، پناه جویی و غیره می شود.
وی با اعلان اینکه این سالنامه با بهره بردن از منابع داخلی و خارجی گردآوری شده است، اشاره کرد: تابحال در کشور چنین مرجعی نداشته ایم که به صورت نظام مند آمار مهاجرتی را اعلام نماید.
صلواتی با اعلان اینکه ما باید برای مهاجران فرصت سازی نماییم، اظهار داشت: این فرصت می تواند در چارچوب انتقال دانش باشد.
وی با اشاره به بعضی از آمار ذکر شده در سالنامه مهاجرتی ایران، اشاره کرد: برمبنای آخرین آمار، در دنیا ۲۷۲ میلیون مهاجر وجود دارد و ۳.۵درصد از جمعیت جهان مهاجر هستند؛ ما قریب به ۱.۹ میلیون مهاجر ایرانی در دنیا داریم که ۲.۳ دهم از جمعیت ایران را تشکیل می دهد. سهم ایران از کل جمعیت جهان در زمینه مهاجرت ۱.۰۷ درصد است اما سهم ایران از جمعیت مهاجران جهان ۰.۷ درصد است که هنوز شکاف قابل توجهی بین سهم ما از جمعیت جهان و مهاجران جهان وجود دارد.
مدیر رصد خانه مهاجرت ایرانیان با اعلان اینکه درباب دانشجوفرستی اعداد و فاکتورهای مختلفی وجود دارد، گفت: ما رتبه ۱۲ را در جایگاه دانشجو فرستی در سال ۲۰۱۲ داشتیم که این به رتبه ۲۰ در سال ۲۰۱۸ تنزل پیدا کرده است.
صلواتی تاکید کرد: دولت ترامپ بطور ویژه محدودیت های زیادی را برای مهاجرت به وجود آورده که این می تواند سهم ویزا را کم کند. حالا امریکا در حال محدود کردن دانشجویان چینی و ایرانی است که این می تواند در سهم دانشجو فرستی ما تأثیر نزولی داشته باشد.
وی با اشاره به آمار بازگشت نخبگان به کشور تا بهار ۹۹ اظهار داشت: بر طبق پلت فرم بنیاد ملی نخبگان هزار و ۵۰۰ متخصص و فارغ التحصیل از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا به کشور بازگشتند.
مدیر رصد خانه مهاجرت ایرانیان با اعلان اینکه سهم چرخش نخبگانی ما بهبود پیدا کرده، اشاره کرد: این افراد می توانند پس از بازگشت در شرکت های دانش بنیان، استارت اپ ها، دانشگاه ها و مراکز علمی و غیره فعالیت کنند.
صلواتی با اشاره به یک اشتباه دانشگاه استنفورد درباب مهاجرت، تاکید کرد: این دانشگاه مدتی پیش آماری از مهاجرت اعلام نمود در صورتیکه نرخ جابجایی را با مهاجرت اشتباه ذکر کرده بود و این یک فاجعه است.

1399/05/07
22:27:12
1987
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب