توسط دانش آموخته دانشگاه الزهرا محقق شد

ساخت نانوحسگری برای مقابله با فرسایش آثار نفیس

ساخت نانوحسگری برای مقابله با فرسایش آثار نفیس دانش آموخته دكترای دانشگاه الزهرا موفق به طراحی و ساخت یك نانوحسگر گازی بر پایه نشانگر زیستی جهت تأیید حضور قارچ های عامل فرسایش در ساختمان ها، مخازن نگهداری آثار نفیس، مراكز درمانی- بهداشتی، صنایع غذایی و دارویی شد.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، حفظ و نگهداری میراث مکتوب یکی از مهم ترین موضوعات در حوزه میراث فرهنگی است. مطالعات در سراسر جهان نشان میدهد شناسایی میکروارگانیسم هایی که عامل فرسودگی میکروبی اسناد و آثار مکتوب تاریخی هستند، بسیار لازم است.

بر همین اساس، با شناسایی چنین عوامل مخربی، انتخاب بهترین روش های مناسب پیشگیری و ضدعفونی فراهم می شود.

به رغم آنکه سازمان ها و نهادهای متولی حفاظت و مرمت، بمنظور ترمیم لطمه های مربوط به فرسودگی قارچی، اقدامات زیادی انجام داده اند، اما راهبرد مؤثر و مناسبی که این عوامل را قبل از تخریب آثار نشان دهد، تابحال وجود نداشته است.

در این راستا، رساله دانش آموخته دکترای لیلا شکرزاده در گروه میکروبیولوژی دانشگاه الزهرا (س) به سرپرستی دکتر پریسا محمدی تعریف شد و وی موفق به طراحی و ساخت یک نانوحسگر گازی بر پایه یک نشانگر زیستی فرّار شد تا حضور قارچ های مخرب نسخه های خطی پیش از تخریب، مشخص و به دنبال آن اقدامات پیشگیرانه صورت گیرد.

نانوحسگر طراحی شده در این پژوهش، می تواند جهت تأیید حضور قارچ های عامل فرسایش در ساختمان ها، مخازن نگهداری آثار نفیس و نیز مراکز درمانی- بهداشتی، صنایع غذایی و دارویی استفاده گردد.

بنا بر اعلام روابط عمومی دانشگاه الزهرا، همین طور در این رساله، برای نخستین بار شناسایی اجتماع میکروبی عامل فرسودگی نسخه های خطی، با روش های نوین مولکولی انجام شد.1399/04/04
17:45:21
2356
5.0 / 5
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , ساخت , سازمان
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب