رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت تأكید كرد

۲ سفارش مهم به شركت های دانش بنیان حوزه فناوری سلامت با ظرفیت صادرات

۲ سفارش مهم به شركت های دانش بنیان حوزه فناوری سلامت با ظرفیت صادرات به گزارش سایت امن رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت یكی از اشكالات شركت های دانش بنیان حوزه فناوری سلامت دارای ظرفیت صادرات را محدودیت صادرات برای آنها عنوان و سفارش كرد شركت های مذكور در داخل كشور هم فروش محصول داشته باشند و حتما گواهی های كیفیت را از سازمان های داخلی دریافت نمایند.


دکتر حسین وطن پور در گفتگو با ایسنا با اشاره به ۱۱۴ شرکت دانش بنیان حوزه فناوری سلامت دارای پتانسیل صادراتی که اسامی آنها در کتابچه "معرفی فناوری سلامت؛ ظرفیت های بین المللی بخش خصوصی” آمده است، اظهار داشت: این شرکت ها محصولات خویش را با استانداردهای بالا تولید کرده و گواهی های بین المللی را هم دریافت کرده اند. برخی از این شرکت های صادراتی حتی علاقه و نیازی به بازار داخل ندارند.
وی با اعلان اینکه این شرکت ها قادر خواهند بود علم و توانمندی های داخلی کشور را به دنیا معرفی کنند، اشاره کرد: این شرکت ها در صورتیکه بازار داخلی هم داشته باشند، از آن استقبال می کنند و تابحال هم هیئت امنای ارزی قراردادهای گوناگونی را با آنها منعقد کرده است.
رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت افزود: یکی از مشکلاتی که شرکت های دارای ظرفیت صادرات در حوزه فناوری سلامت با آن مواجهند، مبحث اعمال محدودیت صادرات متناوب برای آن هاست؛ این در حالیست که کمک به صادرات محصولات این شرکت ها برای کشور ارزآوری به همراه دارد.
وطن پور با اعلان اینکه بعضی شرکت های صادراتی توانایی تولید محصولاتی را دارند که بازار آن در خارج از کشور است، اضافه کرد: حال آنکه لازمه صادرات این شرکت ها به اغلب کشورها، دریافت مجوز یا تأییدیه داخل کشور است. با توجه به این که این گونه محصولات دارویی یا تجهیزات پزشکی جزو موارد مصرفی در داخل کشور نیستند، هیچ گونه گواهی به این شرکت ها داده نشده و با وجود کیفیت بالا، امکان صادرات آنها وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه برخی تولیدات شرکت های دانش بنیان دارویی دارای ظرفیت صادرات جزو فهرست داروهای ایران نیستند، اظهار نمود: این شرکت ها از دانش تولید داروهای ذکر شده برخوردار می باشند و تابحال هم موفق به صادرات شده اند که البته این امر برای شرکت ها با مشکلات زیادی همراه بوده است.
رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت توضیح داد: در شرایط فعلی که با شیوع ویروس کرونا روبه رو هستیم، به سبب عدم پیشبینی دقیق نیاز کشور، عملاً صادرات را به سبب نگرانی از کمبود در داخل محدود ساخته ایم.
وطن پور در پاسخ به اینکه آیا ساز و کار مناسبی برای تشخیص و کنترل این موضوعات وجود دارد یا خیر، اظهار داشت: هم اکنون در شرایط خاصی هستیم و بعنوان مثال در مورد کیت تشخیص کرونا، شرکتی بدون احتیاج به تأیید در داخل قادر به صادرات کیت های خود است، در حالیکه در کشور به سبب نگرانی از کمبود کیت های تشخیصی، با محدودیت در صادرات روبرو شده است.
وی تشریح کرد: بعضی کشورها نیازمند تأییدیه ایران برای واردات دارویی از کشور ما نیستند؛ ازاین رو صادرات دارویی شرکت ها به این کشورها انجام می شود؛ در حالیکه بعضی کشورها برای کسب اطمینان از کیفیت محصول نیازمند این هستند که بدانند داروی تولید شده در ایران هم مصرف می شود.
رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: باآنکه این خواسته چندان به جا نیست و کشورهایی مثل آمریکا انواع اقلام دارویی را تولید کرده و به سایر کشورها صادر می کند؛ در حالیکه خودشان مصرف ندارند. لکن همچنان برخی از کشورها اصرار به تأیید گواهی در داخل کشور دارند.
وطن پور با اعلان اینکه علیرغم توانایی علمی بالا در کشور چنین نگاهی به کشورهای جهان سوم و بلوک شرق وجود دارد که تولیدات دارویی آنها حتما باید در کشور خودشان مصرف داشته باشد، اظهار داشت: شرکت ها خواهان آن هستند که در صورت مصرف نشدن محصول آنها در داخل، یک گواهی در خصوص تولید و مصرف محصولات دریافت نمایند. این در حالیست که وزارت بهداشت این طور مطرح کرده که نمی تواند به شرکت ها گواهی دروغ بدهد.
وی تاکید کرد: برای حل مشکلات این دسته از شرکت ها در حال مذاکره هستیم که تابحال نتوانسته ایم سازمان غذا و دارو را قانع نماییم که به شرکت ها گواهی "قابلیت تولید و مصرف دارو در داخل کشور" را بدهد. با این وجود اما در حال مذاکره با سازمان غذا و دارو و به دنبال پیدا کردن راهی برای تسهیل صادرات شرکت ها هستیم.
رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت در انتها اشاره کرد: سفارش ما این است که شرکت ها چنان چه قصد صادرات محصول را دارند، در داخل کشور هم فروش محصول داشته باشند و حتما گواهی های کیفیت را از سازمان های داخلی دریافت نمایند. آن هایی که تجربه صادرات دارند نسبت به این مورد آگاه هستند که برند ایران، برند قوی برای صادرات محصولات نیست و کشورهایی که قصد واردات محصول از ایران را داشته باشند، این پرسش ها را مطرح خواهند کرد که "آیا محصول شرکت ها در داخل کشور هم مصرف دارد یا خیر"، و هم "آیا دارای گواهی کیفیت داخل کشور هست یا خیر. "
به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، دکتر وطن پور در ابتدای سالجاری از چاپ کاتالوگی درباره شرکت های دارای ظرفیت صادرات در حوزه فناوری سلامت به زبان انگلیسی اطلاع داد و اظهار داشت: این کاتالوگ را ان شاء الله اوایل سالجاری توزیع خواهیم کرد. در واقع این ۱۱۴ شرکت دارای پتانسیل صادراتی هستند که می توانیم کاتالوگ آنها را به سفارت خانه ها بفرستیم و آنها را در نمایشگاه های مختلف معرفی نماییم.
وی در همین مصاحبه همینطور از برنامه دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت برای برگزاری نمایشگاه ها در کشورهای همسایه و ورود محصولات حوزه فناوری سلامت شرکت ها به کشورهای CIS، افغانستان و پاکستان، و بعد سایر کشورها اطلاع داد.
لینک کتابچه "معرفی فناوری سلامت؛ ظرفیت های بین المللی بخش خصوصی” که از جانب دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت انتشار یافته، در اینجا در دسترس می باشد.1399/02/10
23:47:59
2800
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب