پژوهشگران ایرانی به دنبال درمان كرونا با كمك پلاسما

پژوهشگران ایرانی به دنبال درمان كرونا با كمك پلاسما به گزارش سایت امن تیمی از پژوهشگران ایرانی با استفاده پلاسما به دنبال درمان كرونا هستند و در این حوزه اولین گام های آزمایشگاهی برداشته شده است.


دكتر حسن ابوالقاسمی – رئیس انجمن خون و پلاسمای كودكان ایران – در گفتگو با ایسنا، اظهار كرد: خوشبختانه با همراهی یك تیم گسترده از متخصصان بهداشتی، درمانی و پژوهشی كشور، گامی مهم در راه درمان مبتلایان به ویروس كرونا برداشته شده كه امیدواریم با پیشرفت كار در ایام آینده، طرح به نتیجه ای قطعی برسد.
وی با اشاره به اینكه مبنای اصلی در اجرای این روش، تزریق پلاسما به بیماران مبتلا به كرونا خواهد بود، تشریح كرد: ما در ایران از سال ها قبل در حوزه درمان بیماران با استفاده از تزریق پلاسما، پیشرفت های قابل توجهی داشته ایم و بعد از شیوع نوع جدیدی از ویروس كرونا در چین كه سپس به ایران هم وارد شد، كار تحقیقاتی جهت استفاده از این شیوه در درمان بیماران كلید خورد. در هفته های گذشته، در چین هم مطالعاتی در این حوزه صورت گرفته بود؛ اما با جدیتی كه در ایران آغاز شد، عملا هیچ كشوری چنین طرحی را در دستور كار خود نداشت. با عنایت به تجربه ایران در حوزه پلاسما و امكاناتی كه در كشور جهت استفاده از شیوه وجود داشت، كار تحقیقاتی از روزهای ابتدایی اسفند ماه كلید خورد و ادامه یافت.
سرپرست این تیم تحقیقاتی با اشاره به اینكه هدف از این روش، درمان بیماران بدحال كرونایی و كاهش دوره بستری آنها در بیمارستان هاست، افزود: اولین نشست جهت بررسی ابعاد این موضوع، در دفتر انجمن خون و سرطان تشكیل شد و از اولین گام ها، سازمان انتقال خون، بیمارستان و پژوهشكده بقیه الله و شركت درمان دارو مشاركت خویش را آغاز كردند و در گام های بعدی، بیمارستان فیروزگر، بیمارستان مسیح دانشوری و دانشگاه علوم پزشكی قم با محوریت بیمارستان شهید بهشتی این شهر وارد كار شدند.
ابوالقاسمی با اشاره به اینكه پروپوزال ابتدایی این طرح، حدود دو هفته قبل نهایی شد، توضیح داد: این طرح وزارت بهداشت با حضور اعضای متخصص كمیته فنی عنوان شد و كد اخلاق گرفت و با تایید سازمان انتقال خون از حدود ۱۲ روز قبل وارد فاز اجرا شد. در این روزها امكانات لجستیك طرح فراهم شده و دستگاه ها آماده به كار شدند.
دریافت پلاسما از ۲۴ بهبود یافته
وی درباره نحوه اجرای این طرح اظهار نمود: بر مبنای برنامه ریزی صورت گرفته، نظریه ما این بود كه افرادی كه به این ویروس مبتلا شده و بهبود یافته اند، آنتی بادی قوی برای مقابله با كرونا در پلاسما دارند. ازاین رو در صورتیكه از این افراد پلاسما دریافت شده و به بیماران بدحال كرونایی تزریق شود، امكان بهبود قوای بدنی آنها برای مقابله با این ویروس افزایش خواهد یافت.
این متخصص افزود: بر این اساس با محوریت بیمارستان بقیه الله از برخی از افرادی كه از كرونا بهبود یافته اند دعوت به عمل آمد با تا با اهدای پلاسما به دیگر بیماران كمك كنند. در ایام گذشته از ۲۴ نفر از این افراد پلاسما دریافت شد و در گام نخست تمامی آزمایش های لازم بر روی پلاسما از نظر ایمنی و شرایط اهدا به دیگر بیماران مورد بررسی قرار گرفت. در كنار آن تست اضافه ای هم انجام گرفت كه تست PCR بود تا مشخص شود كه امكان تزریق به بیماران وجود دارد.
بهبود نسبی در ۱۲ دریافت كننده
ابوالقاسمی با اشاره به اینكه تابحال این پلاسما به ۱۲ بیمار كرونایی تزریق شده است، اظهار داشت: خوشبختانه برآوردها نشان داده است كه شرایط تمامی این افراد بعد از دریافت پلاسما، بهبود یافته و برخی از آنها از بیمارستان مرخص شده اند.
این متخصص افزود: در طول روزهای گذشته آنالیز درمانی این افراد ادامه داشته و تلاش می نماییم با دقت بسیار بالایی آنها را رصد كرده و نتایج این پژوهش را اعلام نماییم.
به گفته وی برای آن كه این طرح تحقیقاتی به نتیجه ای قطعی برسد، باید ۲۰۰ مورد از بیماران با این شیوه درمان شده و نتایج از نظر علمی بررسی شوند تا در گام بعدی با موافقت وزارت بهداشت تصمیم جدی بگیریم.
ابوالقاسمی پیشبینی كرد: در صورت موفقیت آمیز بودن این گام امكان سنجش صنعتی و تولید گسترده تر فراهم گردد و با همكاری واحدهای صنعتی پادتن اختصاصی این كار تولید شده و در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد.
نحوه دریافت پلاسما
وی در پاسخ به این سؤال كه از چه افرادی برای این تحقیق پلاسما دریافت می شود، توضیح داد: تمامی افرادی كه تست كرونای آنها مثبت شده و بهبود یافته اند، می توانند در این طرح مشاركت كنند. شرط ما این است كه ۱۴ روز از دوره درمان گذشته باشد و مبتلا به این ویروس دیگر هیچ نشانه ای از بیماری نداشته باشد.
رئیس انجمن خون و سرطان ایران افزود: در این رابطه میزان درگیری مبتلا به ویروس اهمیت ندارد. چه افرادی كه دوره طولانی از بیماری را پشت سر گذاشته اند و
چه افرادی كه نشانه هایی خفیف داشته اند، می توانند پلاسمای خویش را اهدا كنند.
وی درباره چگونگی دریافت این پلاسما بیان نمود: هم اكنون واحد ما در ضلع غربی بیمارستان بقیه الله تهران مستقر شده و متقاضیان می توانند با رفتن به آنجا یا دریافت اطلاعات از راه تلفن از شیوه كار آگاه شوند. در دیگر شهرها هم فعلا دانشگاه علوم پزشكی قم اعلام آمادگی كرده و احیانا در ایام آینده در شهرهای جدید هم كار كلید خواهد خورد.
ابوالقاسمی در پاسخ به این سؤال كه آیا اهدای پلاسما می تواند برای افراد مشكل ساز شود هم اظهار داشت: اهدای پلاسما به هیچ عنوان ضرر و عوارض ندارد و افراد صرفا با مصرف مقداری مایعات پلاسمای اهدا شده را جبران می كنند. برای بیماران هم دریافت پلاسما هیچ عارضه ای ندارد و صرفا بعنوان یك امكان درمان بیماری لحاظ می شود.
وی تصریح كرد: خوشبختانه تابحال این روش نتیجه بخش بوده؛ اما برای اعلام موفقیت قطعی در گام نخست باید روی ۲۰۰ بیماری تست شود. این یك پروژه تحقیقاتی است كه می تواند از سویی نتیجه بخش شده و از طرفی دیگر به ادامه طرح های تحقیقاتی در این حوزه كمك نماید. با عنایت به فرهنگ بالای اهدای خون و پلاسما در ایران امیدواریم اهداكنندگان از این برنامه استقبال كنند و با عنایت به زیرساخت های فراهم شده از این نوع درمان نتیجه ای مثبت بگیریم.1399/01/07
12:26:15
3311
5.0 / 5
تگهای خبر: پژوهش , تخصص , دانشگاه , دستگاه
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب