در گزارش عملكرد سال ۹۸ دفتر توسعه سلامت وزارت بهداشت اعلام شد

معرفی شركت های سازنده كیت آزمایشگاهی كووید 19 به صندوق نوآوری

معرفی شركت های سازنده كیت آزمایشگاهی كووید 19 به صندوق نوآوری به گزارش سایت امن رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت با اشاره به اینكه ۸ شركت دانش بنیان كه كیت تشخیص آزمایشگاهی ˮویروس كووید ۱۹ ˮ را ساخته بودند، شناسایی كرده ایم، اظهار داشت: این شركت ها در حال تست عملكردی این كیت هستند و آنها را به منظور حمایت مالی و تولید انبوه به صندوق نوآوری و شكوفایی معرفی كردیم.


حسین وطن پور در گفتگو با ایسنا به عرضه یك جمع بندی از فعالیتهای این دفتر در سال ۹۸ پرداخت و اظهار داشت: در توسعه شركت های دانش بنیان، برگزاری ایده بازارها و فن بازارها موفق بودیم و ایده بازارها را در دانشگاه های علوم پزشكی به یك فرمت تخصصی تبدیل كردیم؛ به این صورت كه به حوزه سلامت به صورت عمومی نپردازند، بلكه بر مشكلات كشور در این عرصه متمركز شوند. بنابراین ایده بازارهای حوزه سلامت به خوبی جهت پیدا كردند و گروه های خوبی برای اداره منطقی ایده بازارها تشكیل شدند.
وی اظهار نمود: در ارتباط با تولید و معرفی محصول، فن بازاری در چابهار و یك فن بازار در حوزه بهداشت محیط در دانشگاه علوم پزشكی تهران برگزار گردید. همینطور رابطه خوبی با فن بازار پارك فناوری پردیس برقرار كردیم و قرار شد ما از این به بعد كارگزار پارك در برگزاری فن بازار باشیم. مجموعه این اقدامات سبب شد شركت های دانش بنیان در سال ۹۸ بتوانند محصولات خودشان را به خوبی بفروشند و حجم زیادی از محصولات دانش بنیان مورد نیاز كشور را تأمین كردند.


پیش خرید محصولات دانش بنیان از جانب هیئت امنای صرفه جویی ارزی
رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت با اشاره به اینكه "هیئت امنای صرفه جویی ارزی" در سال ۹۸ به خوبی با ما همكاری كرده و حجم زیادی از نیازهای خویش را از راه شركت های دانش بنیان تأمین كرده است، اظهار داشت: در سال ۹۸ موفق شدیم مجوز تولید و بهره برداری شتاب دهنده ای كه در اصفهان ساخته شد را از اداره كل تجهیزات پزشكی سازمان غذا و دارو بگیریم و پیش خرید محصولات هم از جانب هیئت امنای صرفه جویی ارزی انجام شد؛ بعنوان مثال هیئت امنا دستگاه همودیالیز را پیش خرید كرد و از این طریق فرصت های خوبی برای شركت های دانش بنیان بوجود آمد.


تولید هلیوم مایع بعنوان محصول استراتژیك
تولید ۷۰ الی ۸۰ درصد كیت های آزمایشگاهی در داخل

وطن پور اضافه كرد: ناگفته نماند در كنار تحریمی كه به ما تحمیل شد، مشكلات ارزی هم داشتیم. در این سال شركت ها توانستند "هلیوم مایع" را بعنوان یك محصول استراتژیك تولید كنند و نگرانی بسیاری از شركت ها از بابت دستگاه های MRI برطرف شد. همینطور كیت های آزمایشگاهی را تولید كردیم و بالغ بر ۷۰ الی ۸۰ درصد كیت های آزمایشگاهی در داخل كشور تولید می شود.
وی با اشاره به مواجهه كشور با انتشار ویروس بیماری كووید ۱۹، اظهار داشت: حدود ۸ شركت دانش بنیان را شناسایی كردیم كه كیت های آزمایشگاهی تشخیص كرونا را به محض مطرح شدن این بیماری ساخته بودند. این شركت ها در حال تست عملكردی این كیت هستند و آنها را به منظور حمایت مالی و تولید انبوه به صندوق نوآوری و شكوفایی معرفی كردیم.


جلوگیری از واردات ایمپلنت ها و تولید آنها در داخل
رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت خاطرنشان كرد: در حوزه تجهیزات پزشكی اتفاقات خوبی افتاد و خیلی از قطعات و وسایل از مانیتورهای قلبی گرفته تا ابزار و وسایل ارتوپدی از جانب شركت ها در داخل تولید می شود. همینطور خیلی از ایمپلنت ها در داخل تولید می شود و خوشبختانه جلوی واردات آنها هم گرفته شده است.
وطن پور اضافه كرد: در حال كار بر روی دستگاه های تك "سیكلوترون" (مربوط به دستگاه پت، نوعی تصویربرداری از بافت های سرطانی) هستیم. این دستگاه چند سالی است كه به یك گره مالی برخورد كرده و مقرر است در آینده بر روی این دستگاه تمركز خاصی داشته باشیم.
وی در همین زمینه به كارهای شركت های دانش بنیان بر روی دستگاه سونوگرافی و دستگاه های CT اشاره نمود و اظهار داشت: در این عرصه هم سال ۹۹ شاهد پیشرفت های خوبی خواهیم بود.


اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان از جانب صندوق نوآوری به تولید واكسن ها در داخل
رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت اظهار داشت: در حوزه واكسن ها برخی شركت ها كارهای مؤثری انجام داده اند كه آنها را شناسایی كردیم و در جلسه ای كه با حضور دكتر علی وحدت، رئیس صندوق نوآوری و شكوفایی برگزار شد، اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومانی از جانب صندوق به تولید واكسن ها اختصاص پیدا كرد و در اختیار شركت ها قرار گرفت. همچون واكسن آنفلوآنزای فصلی، واكسن HPV و واكسن هاری انسانی جزو این هاست و در این عرصه كمیته ای بوجود آمد كه این حوزه را رصد كند.
وطن پور افزود: در حوزه صادرات، در دفتر توسعه فناوری سلامت، فردی را برای این كار تعیین كردیم تا ارتباط شركت های داخلی با شركت های خارجی را برقرار كند؛ بعنوان مثال نامه ای به معاونت بین الملل وزارت بهداشت ارسال شده بود با این مضمون كه آیا كسی در ایران هست كه در حوزه تجهیزات ضدعفونی كننده زباله های بیمارستانی كار كرده باشد كه ما اسم یك شركت داخلی را به آنها دادیم.
وی افزود: ازاین رو یكی از كارهایی كه در كشور انجام دادیم، همین ارتباط دادن شركت های داخلی با خارج از كشور و شناسایی ظرفیت های آنها است. ۱۰۷ شركت هستند كه تاییدیه های اداره كل تجهیزات و سازمان غذا و دارو را دارند كه محصولات خویش را صادر می كنند و یا پتانسیل صادرات را دارند كه برای سال ۹۹ در جهت توسعه بازارشان برنامه ریزی كرده ایم.


معرفی پتانسیل صادراتی ۱۰۷ شركت در چارچوب یك كاتالوگ
رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت اشاره كرد: كاتالوگی را درباره این شركت ها به زبان انگلیسی چاپ كردیم كه هنوز منتشر نشده، اما ان شاء الله اوایل سال ۹۹ آنرا توزیع خواهیم كرد. در واقع این ۱۰۷ شركت دارای پتانسیل صادراتی هستند كه می توانیم كاتالوگ آنها را به سفارت خانه ها بفرستیم و آنها را در نمایشگاه های مختلف معرفی نماییم.
وطن پور اظهار داشت: دستگاه نانوفایبر، مانیتورهای قلبی، دستگاه همودیالیز و خیلی از كیت ها هم اكنون به خارج از كشور صادر می شوند، اما اطلاعات آنها گم بوده كه این ها را متمركز كردیم و ان شاء الله سال ۹۹ با انرژی بیشتر، نمایشگاه هایی را در كشورهای همسایه برگزار می نماییم. سال قبل هم نمایشگاهی را در عراق برگزار كردیم كه بازدهی خوبی داشت و محصولات شركت ها به بازارهای عراق وارد شد. در سال ۹۹ برنامه داریم محصولات شركت ها را به كشورهای CIS، افغانستان و پاكستان صادر نماییم و بعد سراغ كشورهای دورتر برویم.


حمایت ۶۰ میلیاردی از شركت های دانش بنیان در چارچوب ۶ صندوق با مشاركت وزارت بهداشت
وی ادامه داد: ۶ صندوق با مشاركت وزارت بهداشت داریم به این صورت كه ۵۰ درصد سهام این صندوق ها مربوط به بخش خصوصی و ۵۰ درصد مربوط به بخش دولتی است كه در بخش دولتی وزارت بهداشت ایران به شكل مستقیم دارای سهم است. با این ۶ صندوق هماهنگی بیشتری داریم و این ها توانستند كارگزار صندوق نوآوری و شكوفایی باشند و خطوط اعتباری خوبی گرفتند. این ۶ صندوق جمعا ۶۰ میلیارد تومان خط اعتباری گرفته اند كه عدد بسیار خوبی برای حمایت صندوق از شركت های دانش بنیان و كمك به آنها برای تجاری سازی محصولات است.
رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، خاطرنشان كرد: مزیت صندوق ها این است كه اگر هر شركتی به هر علتی دانش بنیان نشده هم می تواند از اعتبار این صندوق ها استفاده نماید. صندوق نوآوری و شكوفایی طبق قانون فقط می تواند به شركت های دانش بنیان اعتبار بدهد كه این یك چالش برای شركت های دانش بنیان بود؛ چون كه كارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شركتها در معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری بسیاری از شركت ها را بعنوان دانش بنیان شناسایی نمی كرد كه ما نسبت به نحوه ارزیابی اعتراض داشتیم. با این ساز و كار شركت هایی كه درجه دانش بنیان نداشتند، نمی توانستند از تسهیلات صندوق استفاده كنند كه با این راهكار توانستیم امكان بهره مندی از این تسهیلات را برای این دسته از شركت ها هم فراهم نماییم.


انعقاد قرارداد ۴ اتاق تمیز با شركت های دانش بنیان
وطن پور اظهار داشت: ما اتاق های تمیز را ساخته بودیم، اما متأسفانه دانشگاه ها نتوانسته بودند آنها را فعال كنند، خوشبختانه با پیگیری هایی كه از دفتر انجام شد، چهار اتاق تمیز برای حضور شركت های دانش بنیان و تولید محصول با آنها قرارداد بستند.
وی اظهار نمود: مراكز رشد را در سراسر كشور رصد كردیم و سامانه ای برای رصد بیشتر آنها ایجاد كردیم و سال ۹۹ سالی خواهد بود كه اگر مركز رشدی فعالیت نداشته باشد، مجوز فعالیت آنرا لغو می نماییم.
رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت اضافه كرد: در سال ۹۸ در حوزه سلامت دیجیتال نشست هایی برگزار شد، اما واقعیت این است كه نتوانستیم كار جدی در این عرصه انجام دهیم و احتیاج به آئین نامه ای داشتیم كه این آئین نامه را تدوین كردیم كه به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات رفته و امیدواریم مجوز دریافت كند. سال ۹۹ سال سلامت دیجیتال خواهد بود و بیشتر می توانیم از ظرفیت شركت های این حوزه استفاده نماییم.


ارتقای ۴ پله ای رتبه كشور در ثبت اختراعات
تولید واكسن HPV در نیمه اول سال ۹۹

وطن پور اظهار داشت: در حوزه ثبت اختراعات اقدامات خوبی انجام شد و آئین نامه ساختار و خط مشی مالكیت فكری و نوآوری در دانشگاه های علوم پزشكی را تدوین كردیم كه ان شاء الله سال ۹۹ كارگاه های آموزشی را در این رابطه برگزار خواهیم كرد تا كارشناسان با این چارچوب آشنا شده و سال آینده بتوانیم آمار ثبت اختراعات بین المللی را بالا ببریم كه این آمار شاخص مهمی در رتبه بندی فناوری كشورها و یكی از مواردی بود كه رتبه ما را پایین نگه نداشت. سال قبل رتبه ما از ۶۵ به ۶۱ ارتقا پیدا كرد، اما یكی از چالش های ما مبحث ثبت اختراعات بود.
او در آخر اظهار نمود: سال ۹۹ بیشتر در حوزه هوش مصنوعی و پزشكی از راه دور و سلامت دیجیتال تمركز خواهیم كرد كه این سه حوزه با فناوری اطلاعات در ارتباط هستند. حوزه واكسن را به صورت ویژه دنبال خواهیم كرد و امید داریم واكسن HPV در نیمه اول سال ۹۹ تولید شود و وزیر هم قول داده است كه این واكسن در برنامه واكسیناسیون كشوری قرار گیرد.1399/01/04
21:19:47
3499
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب