دكتر عاملی در بازدید از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام تاكید كرد

لزوم عرضه گزارش عملكرد ISC در شورای انقلاب فرهنگی

لزوم عرضه گزارش عملكرد ISC در شورای انقلاب فرهنگی به گزارش سایت امن دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در بازدید از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با تاكید بر اهمیت این مركز علمی اظهار داشت: با وجود گذشت بیشتر از ۱۰ سال از فعالیت پایگاه استنادی علوم جهان اسلام باید برنامه ریزی برای دوره جدید فعالیت این مركز با نگاه توسعه ای در دستور كار قرار گیرد.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، دكتر سعید رضا عاملی با تاكید بر ضرورت عرضه گزارش عملكرد پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در شورایعالی انقلاب فرهنگی، اضافه كرد: هدف از عرضه این گزارش باید تبیین اقدامات انجام شده و برنامه ریزی برای آینده باشد.
وی افزود: هر قدر به سمت قدرتمندتر شدن نهادهایی علمی خود كه دارای كاركرد بین المللی هستند، حركت نماییم موفق تر خواهیم بود.
عاملی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اظهار داشت: از نگاه رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» كه در این متن نمود یافته، پایه و مبنای قدرت كشور در قدرت علمی است و با این رویكرد ایشان بیشتر از ۱۰ سال است در نامگذاری سال ها به اقتصاد دانش بنیان تاكید كرده اند.
وی ادامه داد: در راهبردهای هفتگانه بیانیه گام دوم انقلاب هم اولین راهبرد به علم، فناوری، پژوهش و آموزش نظر دارد و می توان گفت شخص رهبر حكیم انقلاب «مدظله العالی» حامی اصلی و پشتیبان حركت علمی كشور هستند.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با تاكید بر ضرورت سرمایه گذاری در جریان علمی كشور افزود: هر قدر برای توسعه علمی كشور سرمایه گذاری شود با عنایت به ارزش افزوده بالای این بخش، چندین برابر این سرمایه گذاری بهره خواهیم برد.

تا در عرصه بین المللی دارای «بِرَند» بزرگی نباشیم، حرفی برای گفتن نخواهیم داشت
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با تاكید بر ضرورت تقویت زیرساخت های علمی كشور اظهار داشت: باید نگاه رتبه بندی بین المللی باشد، چون ما تا در عرصه بین المللی دارای "نمانام" (بِرَند) بزرگی نباشیم، حرفی برای گفتن نخواهیم داشت.
وی ادامه داد: در نظام بودجه كشور، رتبه بندی بین المللی دارای اهمیت است و برای دانشگاه ها هم این رتبه مهم می باشد.
دكتر عاملی افزود: رابطه نظام ممیزی دانشگاه های جهان و بخصوص كشورهای اسلامی باید با پایگاه علوم استنادی جهان اسلام تقویت شود.
رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی كشور اظهار داشت: نكته دیگری كه لازم است به آن توجه گردد، نقش پایگاه علوم استنادی جهان اسلام در راهبری كل مسیر علم و فناوری كشور است.

قدرتمند شدن كشور سرلوحه فعالیتهای علمی باشد
وی با اشاره به نظام دسته بندی شاخصهای علمی اضافه كرد: در حوزه شاخصهای ملی، حل مشكلات فعلی كشور یك نكته مهم می باشد و باید قدرتمند شدن كشور سرلوحه فعالیتهای علمی باشد.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با اشاره به نظراتی كه صِرف نگارش مقاله را حلال مشكلات كشور نمی داند، افزود: آنچه كه مهم می باشد آن است كه باید نگارش مقاله علمی به توانمند شدن كشور و نظام علمی ما منجر شود.
وی اظهار داشت: در بحث توسعه مولفه ها باید بسط و گسترش پیدا كند و بعنوان نمونه پایگاه علوم استنادی جهان اسلام باید وارد عرصه رتبه بندی دانشگاه های جهان هم شود.
دكتر عاملی اضافه كرد: حتی به نظر من این پایگاه ظرفیت و قابلیت رتبه بندی بخش صنعت را هم دارد و اصولا خیلی از بخش ها كه برای آن استاندارد تعریف شده قابلیت رتبه بندی شدن توسط پایگاه علوم استنادی جهان اسلام را دارند.

توجه به مبحث تحقیق و توسعه ضروری است
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به آمار سرمایه گذاری شركت های بزرگ بخش فناوری اطلاعات در حوزه زیرساخت ها اظهار داشت: شركت هایی مانند "گوگل" و... به مبحث "تحقیق و توسعه" توجه زیادی دارند و باید شما هم بر این مورد تمركز داشته باشید؛ چون تمام شركت ها و نهادهایی كه رشد كرده اند با تاكید بر "تحقیق و توسعه" رشد كرده اند و بودجه های زیادی را به این مورد مهم اختصاص داده اند.
دكتر عاملی ضمن تاكید بر ضرورت تقویت و ارتقای جایگاه "پایگاه داده ها" در پایگاه علوم استنادی جهان اسلام افزود: باید در این حوزه به مبحث مهم پدافند غیر عامل و مقابله با خطرات و تهدیدات سایبری هم توجه گردد.
بر مبنای اعلام شورایعالی انقلاب فرهنگی، دكتر دهقانی، رئیس پایگاه علوم استنادی جهان اسلام هم با بیان این كه این پایگاه در سال ۱۳۸۷ با مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی تشكیل شده است، اظهار داشت: این مركز در طول ۱۱ سال قبل توانسته موفقیت های بزرگی در زمینه ارتباطات علمی بین المللی به دست آورد.1398/12/08
10:11:01
3802
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب