در گفت وگو با سایت امن اعلام شد

تهیه اسناد علم و فناوری برای ۲۱ استان كشور

تهیه اسناد علم و فناوری برای ۲۱ استان كشور به گزارش سایت امن معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از واگذاری طرح تهیه اسناد علم و فناوری برای استان های كشور به شورای عالی عتف آگاهی داد و اظهار داشت: برمبنای تصمیم گیری سازمان برنامه و بودجه مقرر است این طرح برای 21 استان كشور اجرایی شود.


دكتر مسعود برومند در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اجرای پروژه تدوین اسناد علم و فناوری برای استان های كشور، اضافه كرد: تدوین این اسناد را همچون برنامه های عملیاتی در حوزه علم و فناوری می دانیم و قبلا از طرف ستاد نقشه جامع علمی كشور بر روی استان بوشهر اجرایی شده بود.
وی با اشاره به اینكه بعد از اجرای آن، پس از آن قرار شد این مطالعات بر روی ۱۰ استان به صورت پایلوت اجرایی شود، اظهار نمود: مقرر شده است كه این طرح با همكاری ستاد نقشه جامع در شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری اجرایی شود.
برومند با تاكید بر اینكه تدوین اسناد علم و فناوری این استانها پروژه مشتركی میان شورای عتف و شورای عالی انقلاب فرهنگی، سازمان برنامه و بودجه، سازمان مدیریت و برنامه ریزی استانها و استانداری ها است، اشاره كرد: اسناد علم و فناوری استان بوشهر از طرف ستاد نقشه علمی كشور تهیه شده است و با همان متدولوژی واحد، این مطالعات برای سایر استانها نیز اجرا می گردد.
دبیر شورای عالی عتف، از تصمیم سازمان برنامه و بودجه برای تهیه این اسناد برای ۲۱ استان كشور آگاهی داد.
برومند به بیان خروجی های این طرح پرداخت و اظهار داشت: بر طبق این طرح، پروژه هایی كه برمبنای وضعیت های حاكم در هر استان اجرایی می شود، بر طبق این اسناد خواهد بود، به شكلی كه از ابزار فناوری استفاده می شود تا نیازها با مزیت های هر استان پیوند بخورد و پروژه های دقیق در هر استان برمبنای مزیت های آنها تعریف شود.
به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، دكتر منصور كبگانیان، قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی كشور با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه تهیه اسناد توسعه دانش بنیان استان های مختلف كشور، اظهار نمود: برای اسناد ملی چه در حوزه نقشه جامع علمی كشور و چه در حوزه فرهنگی برش های ملی در نظر گرفته شد و در این راستا مبادرت به بررسی توسعه دانش بنیان استانی كردیم و ستاد نقشه جامع علمی كشور برای این منظور ۱۰ استان كشور را در نظر گرفته است.
وی با اشاره به اینكه با هماهنگی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری، هر یك از استانها مورد بررسی قرار خواهند گرفت، اشاره كرد: هم اكنون از طرف ستاد نقشه جامع علمی كشور این مطالعات برای ۱۰ استان كشور در حال اجراست.
كبگانیان با اشاره به اینكه در این بررسی استانی توسعه اقتصاد دانش بنیان استانها مورد بررسی قرار خواهند گرفت، افزود: استان های كشور در حوزه هایی چون اقتصاد، صنعت، كشاورزی، آموزش، یكپارچگی و سیاست های توسعه ای لازم را نداشتند، بدین جهت برمبنای نقشه جامع علمی كشور و همین طور نقشه مهندسی فرهنگی این اقدام كلید خورد.
كبگانیان، نخستین استانی كه هماهنگی های آن در سطح مسؤولان استانی چه در حوزه نماینده ولی فقیه و چه در حوزه استانداری انجام شد را "استان بوشهر" دانست و تصریح كرد: بر این اساس به صورت هیأتی با محوریت دكتر عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به این استان رفتیم و توانمندی های این استان در حوزه های انرژی، شیلات، سواحل استانی، تربیت نیروی انسانی و فارغ التحصیلان، مورد لطمه شناسی و نقاط قوت آنها مورد بررسی قرار گرفت.
وی با تاكید بر اینكه این بررسی ها برای كلیه استان های كشور انجام می شود، اظهار نمود: كلیت این سند (توسعه دانش بنیان استان ها) در این نشست به تصویب اعضا رسید كه بعد از تصویب نهایی، ابلاغ خواهد گردید.
كبگانیان قرار گرفتن فارغ التحصیلان و متخصصان در محوریت توسعه استانها را همچون مزایای اجرای این سند در كشور نام برد و افزود: علاوه بر آن اجرای كامل این سند سبب خواهد شد كه با تغییر مسؤولان استانی، حركت اجرایی استانها تغییر نكند، ضمن آنكه در اجرای آنها نیز سلیقه ای عمل نخواهد شد و مبنای اقدامات هر استان برمبنای اهداف و چشم اندازها قرار می گیرد.
دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینكه همه استان های كشور در وضعیت یكسانی قرار ندارند، اظهار داشت: حركت اقتصادی بعضی از استانها سریع تر، در بعضی از استانها تعداد فارغ التحصیلان بیشتر و در بعضی دیگر كمتر است؛ بدین جهت ما برای همه استانها سند توسعه دانش بنیان یكسانی در نظر نگرفتیم، بلكه با پیشنهاد و نظر مسؤولان و متخصصان استانی بوده است و ما تنها كاری كه می نماییم، این است كه این اسناد را با اسناد كلان ملی مطابقت دهیم.
منبع:

1398/11/11
12:49:18
4316
5.0 / 5
تگهای خبر: آموزش , انرژی , پژوهش , تخصص
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب