سازمان فضایی ایران منتشر كرد؛

تصاویر ماهواره ای از آتش سوزی های گسترده استرالیا

تصاویر ماهواره ای از آتش سوزی های گسترده استرالیا سایت امن: سازمان فضایی ایران تصاویر ماهواره ای مربوط به آتش سوزی های گسترده كه براثر ناپایداری اكوسیستمی در استرالیا رخ داده است را منتشر نمود.


به گزارش سایت امن به نقل از مهر، آتش سوزی های گسترده در استرالیا به دلیل افزایش دما، كاهش رطوبت و خشكسالی های طولانی مدت غیر معمول، از اوایل سپتامبر ۲۰۱۹ در ایالت های كوئینزلند و نیوساوت ولز شروع و تا ژانویه ۲۰۲۰ ادامه یافته است؛ به طوریكه تا كنون دهها انسان جان خویش را از دست داده یا بی خانمان شده اند. همینطور شهرهای اطراف آن همچون سیدنی نه تنها با خطرات این آتش سوزی مواجهند بلكه هوای دود آلودی را استنشاق می كنند. باآنكه در آتش سوزی سال ۲۰۱۸، بیشتر از ۸۰۰۰۰ هكتار از پوشش های گیاهی پارك ملی استرالیا در آتش سوختند اما هم اكنون بیشتر از ۵.۹ میلیون هكتار از جنگل های استرالیا سوخته و از ۲۸ گونه ذخیره گیاهی میراث جهانی، ۱۲ گونه ذخیره گیاهی در نیوساوت ولز تحت تاثیر این آتش سوزی قرار گرفته اند. در این فصل از سال جدید هم ۱.۹ میلیون هكتار در پارك ملی استرالیا تحت تاثیر این آتش سوزی قرار گرفته اند. تا كنون ۱۰۰ آتش سوزی در سواحل جنوب شرقی استرالیا رخ داده و حداقل ۲۰ نفر كشته شده اند. شاخص آتش سوزی آمار رسمی اداره هواشناسی استرالیا نشان داده است كه در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ به ترتیب سومین و چهارمین سال های ثبت شده در تاریخ استرالیا از لحاظ شدت داغی هوا بوده است. در اواخر دسامبر سال ۲۰۱۹، این اداره گزارش داد كه شاخص خطر آتش سوزی (FFDI) كه از داده های دمای هوا، رطوبت، بارش و وزش باد استفاده می نماید به ۹۵ درصد رسیده است.
طبقه بندی میزان خطر شاخص خطر آتش سوزی جنگل (FFDI) و شاخص آتش سوزی علفزارها (GFDI)
تاثیر عوامل جوی در بروز آتش سوزی ها اداره هواشناسی استرالیا اعلام نموده كه مكانیسم جوی اقیانوس هند مسبب اصلی جاری شدن سیل ها در آفریقا و هم آتش سوزی ها در استرالیا است. پدیده دو قطبی اقیانوس هند (IOD النینوی اقیانوس هند)، هنگامی اتفاق می افتد كه بخش غربی این اقیانوس به میزان قابل توجهی از بخش شرقی آن گرم تر می شود و فرایند همرفت گرمای آب در سراسر اقیانوس هند شرقی رخ داده و حوضه آب گرم در نواحی غربی پدید می آید كه سبب قوی تر شدن شدت بادهای شرقی نسبت به حالت معمول می شود كه از نتایج آن بارش های سنگین در سراسر شرق آفریقا و بخش هایی از جنوب شرق ایران، خشكسالی شدید و آتش سوزی جنگلی در سراسر منطقه اندونزی، استرالیا و… خواهد بود. به قول دكتر اندرو واتكینز، رئیس اداره هواشناسی استرالیا، الگوی كنونی یكی از قوی ترین دپولاریزاسیون هایی است كه تا كنون به ثبت رسیده است. هواشناسان می گویند معمولاً این وضعیت به علت حركت بادها و باران های موسمی به طرف جنوب، آخر می یابد، ولی باد موسمی سال جاری ۶ هفته دیرتر شروع شده است. دانشمندان اخطار داده اند با افزایش درجه حرارت آب سطح دریاها، الگوهای آب و هوایی مانند دوقطبی هند، امكان دارد بیشتر اتفاق بیافتد و شدت آن هم افزایش یابد. اثر تغییرات آب و هوایی بر آتش سوزی در استرالیا هم اكنون تغییرات آب و هوایی، كشور استرالیا را برای آتش سوزی مستعدتر كرده، بخصوص جنوب شرق این كشور را كه از سال ۲۰۱۷ با خشكسالی درگیر بوده و میزان بارش سال به سال آن كاهش یافته است. به طوركلی داغ ترین فصل تابستان در انتظار استرالیا است كه طبق پیشبینی اداره هواشناسی، احتمالاً دمای هوا از حد متوسط ۲۷ و نیم درجه سانتیگراد بیشتر خواهد بود، ازاین رو آتش سوزی های خطرناك همچنان ادامه خواهد یافت كه باعث افزایش نگرانی ها شده است. متأسفانه هوای آلوده و ذرات معلق در هوای استرالیا به آسمان سایر كشورها هم وارد شده همچون به آسمان كشور شیلی در فاصله ۱۱۰۰۰ كیلومتری. پایش ماهواره ای آتش سوزی گسترده در استرالیا سازمان فضایی ایران، با استفاده از داده های دریافتی از ماهواره های سنجش از دور، تصاویر مربوط به این آتش سوزی را منتشر نموده است. خیلی از ماهواره ها همچون ماهواره های ناسا و سایر آژانس های فضایی، این آتش سوزی هولناك را پایش كرده اند. نقشه زیر كه حاصل از تصاویر ماهواره Terra، است، بازتابش تشعشات طول موج بلند ناشی از انتشار گرمای حاصل از ابرها و سطح زمین را نشان داده است.
ماهواره Aqua تصویر این آتش سوزی را كه در تاریخ ۹ دسامبر ۲۰۱۹ رخ داده به تصویر كشیده است.
دود حاصل از آتش سوزی پارك های ملی لامینگتون و جنگل های بارانی گوندوانا، در تصویر ماهواره ای Suomi NPP دیده می شود.
تصویر ماهواره ای Suomi NPP در باند مادون قرمز از آتش سوزی های اخیر در نیوساوت ولز؛ دود غلیظ بر فراز دریای تاسمان در جنوب شرقی استرالیا را نشان داده است.
ماهواره Terra كه در سال ۱۹۹۹ به مدار زمین پرتاب شده است، همچنان زمین را پایش كرده و چگونگی تغییرات كره زمین با گذشت زمان را به تصویر می كشد، همچون آتش سوری در شرق استرالیا.
تصویر زیر از داده های ماهواره ای لندست ۸ سنجنده OLI - ۲۴ جولای ۲۰۱۹ از جنوب شرق استرالیا به دست آمده است.
تصویر ماهواره ای لندست ۸ سنجنده OLI از همان منطقه در اول ژانویه ۲۰۲۰ از جنوب شرق استرالیا.
تصویر ماهواره ای Terra سنجنده مادیس (۴ ژانویه ۲۰۲۰) از دود غلیظ به رنگ قهوه ای روشن و ابرهای پیروومولونیمبوس با رنگ سفید كه براثر همرفت و گرمای ناشی از آتش سوزی بوجود آمده اند.
هر سال میزان و شدت آتش سوزی ها در كره زمین به دلیل تغییرات آب و هوایی و دخالت های بشری، زیاد و زیادتر می شود. علاوه بر آتش سوزی پوشش های گیاهی بعنوان سرمایه بشری در این منطقه و تاثیر آن بر زندگی انسان های ساكن آنجا، حدود نیم میلیارد از حیوانات بومی كه فقط در این سرزمین زندگی می كرده اند همچون كانگروها و دو سوم كوالاها از بین رفته اند. همه در تلاشند كه این آتش سوزی را خاموش كنند ولی زور انسان به خشم طبیعت نمی رسد و جهان با سرعت به سمت ناپایداری اكوسیستمی پیش می رود. البته از ششم ژانویه بارش باران در نوار ساحلی شرقی استرالیا شروع شده كه تا حدودی از بحران موجود كم كرده ولی همچنان آسمان منطقه، دودآلود و خطرناك می باشد. پیشبینی می شود، میزان بارش باران در نواحی شرق استرالیا كه از بی آبی رنج می برد، همچنان از حد متوسط كمتر باشد. بنابر پیشبینی اداره هواشناسی استرالیا، فصل بهار سال جاری یكی از ۵ بهاری خواهد بود كه پایین ترین میزان بارندگی و خشكی هوا را تابحال داشته است.


منبع:

1398/10/19
23:32:07
4910
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب