وزیر علوم:

اقتصاد دانش بنیان گفتمان قالب حوزه فناوری كشور شده است

اقتصاد دانش بنیان گفتمان قالب حوزه فناوری كشور شده است به گزارش سایت امن وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان این كه كشور در حوزه پژوهش و فناوری جوان است، اظهار داشت: شركت های دانش بنیان و محققان برای شكوفاسازی ایده های خود نیازمند حمایت هستند كه این حمایت ها ضرورتا مادی نیست، بلكه با تنظیم قوانین و مقررات می توانیم موانع را از پیش پای این شركت ها برداریم.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، دكتر منصور غلامی امروز در مراسم افتتاح بیستمین نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری، برگزاری این نمایشگاه را تشكر و قدردانی از زحمات محققانی دانست كه سالیان گذشته در حوزه علم و فناوری فعالیت نموده اند.
وی افزود: پژوهش و فناوری در كشور ما تاریخچه طولانی ندارد، ولی دستاوردهای ارزشمندی را داشته است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح كرد: اگر حركت جدی به سمت توسعه تحصیلات تكمیلی را یكی از گام های توسعه دانشگاه ها بدانیم، این حركت از اواسط دهه ۷۰ شروع شده است.
غلامی با اشاره به جایگاه علمی كشور، تصریح كرد: دستیابی به چنین جایگاه علمی در كشور در شرایطی حاصل شده است كه رقابت های جدی در حال انجام می باشد، بنابراین دستاوردهای حوزه فناوری جز با عشق و صرف انرژی از جانب محققان محقق نشده است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به جایگاه محققان كشور در مراكز علمی دنیا، خاطرنشان كرد: همواره این سوال مطرح است كه دستاوردهای علمی تولید شده در دانشگاه ها چه مقدار برای حل مشكلات كشور موثر بوده اند. ما در این عرصه خیلی جوان هستیم؛ چون كه ما از دهه ۸۰ یعنی در كمتر از ۲۰ سال در حوزه فناوری به شكل جدی وارد شده ایم و در كنار آن، پارك های علم و فناوری را توسعه داده ایم و آثار این اقدامات به تدریج در حال ظاهر شدن است، بگونه ای كه شاهد می باشیم كه توسعه اقتصاد دانش بنیان بخش مهمی از گفتمان كشور است.
وی با تاكید بر لزوم رفع موانع برای محققان و شركت های دانش بنیان، افزود: محققان و شركت های جوان دانش بنیان و استارتاپ ها برای شكوفایی ایده های خود نیازمند حمایت هستند و این حمایت ها ضرورتا از جنس مادی نیست، بلكه گاهی تنظیم قوانین و مقررات بیشتر از پیش می تواند راهگشای فعالیت شركت ها باشد.
غلامی، شرایط فعلی را فرصت مناسبی برای شركت های دانش بنیان دانست و اظهار نمود: اعمال تحریم های ناعادلانه به جامعه شرایطی را بوجود آورده است، ولی باید دقت كنیم كه اگر می خواهیم باردیگر تحت فشار قرار نگیریم، لازم است تا به توان داخلی تكیه نماییم و این پایه باید استقامت یابد و فراموش نكنیم كه اگر رونقی صورت می گیرد، باید برای حفظ آن مراقبت نماییم.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری پشتیبانی از فناوری های ساخت داخل را بر مبنای یك حمایت برنامه ریزی شده دانست و اظهار داشت: از جانب دیگر باید این فناوران را به بازارهای جهانی متصل نماییم و هم اكنون هم برخی از شركت های دانش بنیان در بازارهای جهانی حضور جدی دارند و باید تا زمانی كه كشور بعنوان یك كشور صاحب فناور مطرح شود، از محققان حمایت نماییم.1398/09/26
14:10:26
4257
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب