توسط محققان دانشگاهی صورت گرفت

ساخت زبان مدل سازی برای توسعه بهینه نرم افزار

ساخت زبان مدل سازی برای توسعه بهینه نرم افزار سایت امن: پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیركبیر در آزمایشگاه سیستم های هوشمند دانشكده مهندسی كامپیوتر زبان مدل سازی برای توسعه نرم افزارها طراحی و پیاده سازی  كردند كه امكان انجام عملیات و بازیابی داده ها را در تمامی مراحل ساخت و بروزرسانی نرم افزار فراهم نموده است.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، دكتر احمد عبدالله زاده بارفروش و محمد قائمی فرد پژوهشگران این طرح، عنوان پژوهش اجرا شده را "فرایند مبتنی بر مدل برای ارتباط زبان های برنامه نویسی و پایگاه داده ها" دانستند و یادآور شدند: هدف از این اختراع، ساخت زبان مدل سازی بود كه عملیات داده ای را در تمامی مراحل ساخت و بروزرسانی نرم افزار مد نظر قرار دهد.

پژوهشگران این طرح با تاكید بر اینكه در گذشته عملیات و بازیابی داده ها، در حین توسعه نرم افزار، در فاز پیاده سازی متمركز بوده است، اظهار كردند: علاوه بر این، عدم انتخاب نوع زبان برنامه نویسی یا پایگاه داده در ابتدای كار نیز پر اهمیت است. در زبان مدل سازی ارائه شده این هدف نیز محقق شده چون امكان تبدیل نمودارهای این زبان مدل سازی به كدهای زبان های برنامه نویسی مختلف وجود دارد.

دكتر عبدالله زاده، استاد دانشكده مهندسی كامپیوتر افزود: این اختراع نه تنها اهداف از پیش تعیین شده را بطور كامل برآورده كرده، بلكه خاصیت های جدیدی نیز در حین توسعه زبان مدل سازی به آن اضافه شده است. برای مثال به هنگام تولید كدهای وب سرویس از نمودارها، امكان بررسی اینكه چه كسی می تواند از این وب سرویس ها استفاده نماید، مهیا شده است.

بگفته این محقق همین طور با اعمال محدودیت بر روی داده های ورودی می توان از امن بودن وب سرویس ها اطمینان حاصل كرد. وب سرویس ها نوعی خدمات بر بستر وب هستند. برای مثال، بیشتر بانك ها وب سرویس هایی را برای فروشگاه های اینترنتی به منظور انجام تراكنش های مالی فراهم می كنند.

وی با تاكید بر اهمیت استخراج صحیح نیازمندی ها، در تناقض نبودن آنها در توسعه نرم افزار و برنامه های كاربردی سازمانی بطور خاص، خاطرنشان كرد: تغییر نیازمندی ها در فاز پیاده سازی عامل شكست خیلی از پروژه های نرم افزاری است؛ ازاین رو در پروسه مبتنی بر مدل ارائه شده، نخستین قدم استخراج نیازمندی ها و طراحی آنها به كمك نمودارهای موجود بوده است. در نهایت این نمودارها تبدیل به كدهای زبان برنامه نویسی شده تا قسمت بزرگی از فاز پیاده سازی نرم افزار بطور خودكار صورت گیرد.

قائمی فرد، دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیركبیر، درك كامل از پایگاه داده ها و زبان های برنامه نویسی مختلف، روش های طراحی و ساخت زبان های مدل سازی گرافیكی بگونه ای كه نمودارهای آن قابلیت صحت سنجی داشته تا توسعه دهندگان نرم افزار از درستی نمودارها مطمئن باشند و ایجاد تولیدكننده خودكار كد كه این خود نیاز به یادگیری زبان جداگانه ای دارد را همچون پیچیدگی های این طرح نام برد.

دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیركبیر با اشاره به كاربردهای این طرح، تصریح كرد: از دستاوردهای این اختراع می توان در صنعت تولید نرم افزار و برنامه های كاربردی سازمانی بهره برد.

قائمی فرد با اشاره به فاز توسعه این دستاورد، خاطرنشان كرد: در ادامه كار، نمودارهای زبان مدل سازی ارائه شده باید (همانند فایل های exe در سیستم عامل ویندوز) قابلیت اجرا (بدون تولید كد) داشته باشند. به عبارت دیگر یك محیط مجازی برای استقرار نمودارها مورد نیاز است. این مهم به تست سریع نرم افزار كمك شایانی خواهد نمود.

مجری طرح، استفاده از نمودارهای گرافیكی برای دستكاری و بازیابی داده ها در طول حیات نرم افزار، تولید كد زبان های برنامه نویسی برای ساخت وب سرویس ها، بررسی درستی داده های ورودی به سیستم، امكان تعامل با دیگر زبان های مدل سازی، انجام نگاشت نوع داده بین زبان برنامه نویسی و پایگاه داده در زمان طراحی و نه در زمان اجرا را همچون خاصیت های این طرح عنوان نمود.

وی كاهش زمان و هزینه تولید نرم افزار را یكی از مزایای اصلی این طرح نسبت به روش های سنتی دانست و اظهار داشت: این اختراع برای توسعه نرم افزار و برنامه هایی كه نیاز زیادی به دستكاری و بازیابی داده، مانند برنامه های كاربردی سازمانی دارند، قابل استفاده می باشد. توسعه دهندگان نرم افزار و شركت های نرم افزاری جامعه هدف این اختراع هستند.

منبع:

1398/09/24
11:57:58
4912
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب