معاون فنی سازمان نقشه برداری خبر داد

تخریب خاك كشاورزی حاصلخیز در ورامین به علت فرونشست

تخریب خاك كشاورزی حاصلخیز در ورامین به علت فرونشست به گزارش سایت امن معاون فنی سازمان نقشه برداری با اشاره به اینكه گسترش فرونشست در دشت های ورامین باعث خسارات جدی به خاك حاصلخیز این منطقه شده است، اظهار داشت: از منطقه فرونشست ورامین، ۵۷ كیلومتر راه آهن تهران-مشهد و ۴۷۰ كیلومتر خطوط انتقال نیرو عبور كرده است، ضمن آنكه ۲۵۰ هزار نفر در محدوده فرونشست زندگی می كنند.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، پیمان بكتاش امروز در نشست تخصصی فرونشست دشت های ورامین و پیشوا فعالیتهای سازمان نقشه برداری را در حوزه های نقشه برداری زمین، ژئودزی و ژئودینامیك نام برد و اضافه كرد: علاوه بر آن، این سازمان مجهز به ناوگان هوایی نقشه برداری است و بر مبنای آن امكان به روز رسانی و تولید نقشه ها در این سازمان فراهم است.
وی تولید سامانه های اطلاعات مكانی و زیرساخت های داده های مكانی را از دیگر زمینه های فعالیت سازمان نقشه برداری نام برد و خاطرنشان كرد: زیرساخت داده مكانی بستری است كه می تواند تبادل اطلاعات مكانی را تسهیل كند و از موازی كاری در زمینه تهیه نقشه ها جلوگیری كند.
بكتاش با اشاره به تهیه اطلس های ملی فرونشست زمین در كشور، اظهار نمود: علاوه بر آن تولید چارت های دریایی و نقشه آب های ساحلی و فراساحلی و امور جزر و مدی را در دستور كار داریم كه برای این منظور ۲۱ ایستگاه جزر و مدی را در آب های شمال و جنوب راه اندازی كرده ایم.
معاون فنی سازمان نقشه برداری بررسی و پایش تغییرات پوسته زمین و حركات تكتونیكی و مسطح در سال های مختلف را از دیگر عملكردهای این سازمان نام برد و تصریح كرد: حركات پوسته زمین تغییرات زیادی را در سطح زمین ایجاد می كند، بگونه ای كه ایجاد قاره های مختلف ناشی از تغییر پوسته زمین بوده است. بر این اساس تغییر چگالی پوسته زمین همواره در حال رخ دادن است كه مهم ترین علت آن برداشت آب های زیرزمینی است.
وی مهمترین علت فرونشست در كشور را برداشت بی رویه آب های زیرزمینی نام برد و تصریح كرد: ولی با عنایت به نوع لایه های زمین باید اعلام نمود كه نرخ فرونشست زمین در لایه های رسوبی ریزدانه بیشتر رخ می دهد و این پدیده در لایه های سنگی كمتر ایجاد می شود.
بكتاش با اشاره به پدیده گسترده فرونشست در دشت ورامین، تصریح كرد: وضعیت فرونشست در ورامین بگونه ای است كه بیشتر مناطق این ناحیه حتی تا محدوده های شهری گسترش یافته است كه مهمترین عامل آن كاهش منابع آب های زیرزمینی و افزایش بارگذاری سطح پوسته زمین ناشی از شهرسازی است.
معاون فنی سازمان نقشه برداری بروز خشكسالی، كاهش نزولات جوی، كاهش نفوذپذیری خاك و عدم تغذیه آبخوان ها را از مهمترین عوامل كاهش آب زیرزمینی نام برد و خاطرنشان كرد: بر این اساس لازم است تا برنامه ریزی به سمت تغییر الگوی مصرف آب و كاشت اتخاذ شود و بهینه سازی فاضلاب می تواند در كاهش نفوذپذیری خاك موثر باشد.
وی با اشاره به اینكه سازمان نقشه برداری در چرخه فرونشست در حوزه پایش تغییر نرخ و پهنه فرونشست وظایفی را بر عهده دارد، تصریح كرد: تخریب بافت خاك حاصلخیز كشاورزی در دشت های شهریار و ورامین همچون خساراتی است كه در گسترش پدیده فرونشست رخ داده است.
بكتاش همینطور تغییر در ارتفاع و شیب رودخانه ها و سازه های انتقال آب، صدمه به عناصر شهری مانند پل ها، ساختمان ها و خطوط انتقال نیرو را از دیگر خسارات بوجود آمده در پدیده فرونشست نام برد.
معاون فنی سازمان نقشه برداری بیشترین نرخ فرونشست در كشور را در دشت رفسنجان، مشهد، كرمان، دشت كبودرآهنگ، فامنین در همدان و مناطق جنوب غربی كشور نام برد و اظهار داشت: ما به منظور پایش میزان فرونشست از چهار روش شبكه های ترازیابی و پایش ارتفاعی، داده های شبكه ایستگاه ژئودینامیك، داده شبكه ثقل سنجی و استفاده از تصاویر راداری استفاده می نماییم.
وی با اشاره به مطالعات انجام شده در سازمان نقشه برداری، تصریح كرد: با مقایسه اختلاف ارتفاع ایستگاه شبكه ترازیابی دقیق، مشاهدات ما در طول سال های ۷۰ تا ۸۱ نشان داده است كه در امتداد بزرگراه آزادگان حداكثر نشست معادل ۱.۲۰ متر در بعضی نقاط بوده است و با فرض خطی بودن روند فرونشست زمین در طول این سال ها نرخ فرونشست در حدود ۱۳.۵ سانتی متر در سال بوده است.
به گفته بكتاش مناطق فرونشست شناسایی شده در تهران شامل منطقه 1 فرونشست در كمربندی تهران واقع در بزرگراه آزادگان از تقاطع جاده قدیم كرج تا تقاطع شهید رجایی، منطقه ۲ در امتداد بزرگراه آیت الله سعیدی در جاده قدیم ساوه حدفاصل سه راه آذری تا رباط كریم و امتداد جاده كرج به شهریار از تقاطع اتوبان تهران-كرج با جاده ملارد تا شهریار است.
معاون فنی سازمان نقشه برداری با اشاره به نرخ فرونشست زمین در ورامین با تاكید بر اینكه گسترش این پدیده در روستای جوادآباد ورامین بیشتر است، خاطرنشان كرد: مطالعات ما در ورامین شامل ۱۱۰۰ كیلومتر می شود كه در این منطقه علاوه بر عبور ۵۷ كیلومتر راه آهن تهران-مشهد، محدوده جمعیتی ۲۵۰ هزار نفره است و ۴۷۰ كیلومتر خطوط انتقال و ۲۱۸ روستا و مركز جمعیتی در آن قرار دارد.1398/09/13
23:51:48
4290
5.0 / 5
تگهای خبر: تخصص , سازمان
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب