نهال های رویشی كشور استاندارد می شوند

نهال های رویشی كشور استاندارد می شوند به گزارش سایت امن دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با بیان اینكه نهال های رویشی كشور گواهینامه دریافت می كنند، اظهار داشت: این كار به افزایش اعتماد باغداران به خرید محصولات ایرانی كمك می نماید.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، مصطفی قانعی درباره تولید محصولات باغی در كشور، اظهار نمود: هم اكنون فقط ۶ درصد باغات ایران از محصولات پایه رویشی بهره می برند. بقیه آنها از روش های سنتی و منسوخ بذری استفاده می نمایند.
وی ادامه داد: صرف نظر از عدم آشنایی بخش زیادی از باغداران با این فناوری، سوء استفاده از اعتماد باغداران پیشرو در سالیان گذشته و ارائه نهال های غیراستاندارد و بی كیفیت از جانب شركت های متفرقه، ضربه بزرگی به نفوذ این فناوری در بین باغات ایرانی وارد آورده است.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری همین طور اظهار داشت: ایران در تولید ۲۲ محصول باغی مهم، در رتبه اول تا هفتم جهانی قرار دارد و صادرات كشاورزی، مهمترین بخش محصولات غیر نفتی كشور ما را تشكیل می دهد.
بگفته قانعی، بازدهی تولید محصولات در ایران، نصف یا یك سوم كشورهای پیشرفته است. بزرگترین دلیل این مسئله عدم استفاده از فناوری های نوینی نظیر كشت بافت و پایه های رویشی است كه سالها است جایگزین روش های سنتی شده اند.
ایشان سپس اظهار داشت: كاهش زمان باردهی، یكنواختی گسترده و مناسب در باغ، پا كوتاه شدن درخت ها و همین طور مقاومت یكنواخت به بیماری ها تنها قسمتی از اثرات استفاده از تكنیك كشت بافت است.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اشاره كرد: یكی از اهداف كارگروه كشاورزی ستاد، ایجاد بستر اعطای گواهی به نهال های رویشی است تا زمینه اعتماد باغداران را فراهم آورد و در كنار ترویج این فناوری حیاتی در بین آنها، كاربست هر چه بهتر این فناوری و افزایش كمی و كیفی محصولات باغی را تسهیل كند.
منبع:

1398/07/21
19:46:45
4826
5.0 / 5
تگهای خبر: توسعه , شركت , فناوری , كیفیت
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب