در یك برنامه تلویزیونی مطرح شد؛

خاطرات فضانورد روس از ایستگاه میر، زمین واقعا آبی و زیبا بود!

خاطرات فضانورد روس از ایستگاه میر، زمین واقعا آبی و زیبا بود! سایت امن: آناتولی آرتسه بارسكی فضانورد روسی كه در هفته جهانی فضا به ایران سفر كرد، خاطراتش از سفر به ایستگاه فضایی میر را تشریح نمود.


به گزارش سایت امن به نقل از شبكه ۴ سیما، آناتولی آرتسه بارسكی، فضانورد ایستگاه فضایی میر در سی وپنجمین قسمت برنامه تلویزیونی«چرخ» از خاطرات فضانوردی خود گفت. این فضانورد روسی متولد ۱۹۵۶ میلادی، در مجموع بیشتر از ۱۴۰ روز را در فضا گذراند و انجام ۶ راهپیمایی فضایی را در كارنامه خود دارد. آرتسه بارسكی سرهنگ بازنشسته نیروی هوایی شوروی است و در تنها پرواز فضایی خود در سال ۱۹۹۱ بعنوان فرمانده فضاپیمای سایوز به ایستگاه فضایی بین المللی «میر» سفر كرد. از افتخارات او می توان به دریافت مدال طلای قهرمان اتحاد جماهیر شوروی، مدال لنین و مدال شایستگی در اكتشافات فضایی اشاره نمود.پدرم یوری گاگارین را در فضا به ما نشان داد!

این فضانورد روس در ابتدا داستان فضانورد شدن خودرا بیان كرد: « من هنوز هم خاطرم هست روزی را كه تصمیم گرفتم فضانورد شوم. ۱۲ آوریل ۱۹۶۱ یوری گاگارین به فضا سفر كرد. پدرم دست من و برادرم را گرفت، به خیابان برد و آسمان را به ما نشان داد و گفت گاگارین الان آنجاست! من با دقت به آسمان نگاه كردم و دیدم كه یك نور قرمزی در آسمان است و علامت اتحاد جماهیر شوروی را دیدم. آن زمان همه پسرهای هم سن من آرزو داشتند كه مثل گاگارین به فضا سفر كنند. ما همه سعی كردیم خوب درس بخوانیم، ورزش نماییم تا خلبان شویم. من وقتی فارغ التحصیل و خلبان شدم، متوجه شدم به جهت اینكه فضانورد شوم، باید خلبان آزمایشی شوم. كار بسیار سختی بود و من از كنكور مربوطه گذشتم تا به این درجه برسم. وقتی كه خلبان آزمایشی شدم، من را به بخش فضانوردی دعوت نمودند.»در فضا با نان و نمك از ما استقبال كردند!

آناتولی آرتسه بارسكی، فضانورد ایستگاه فضایی «میر» درباره نخستین سفر فضایی اش اظهار داشت: «ما آزمایشات پزشكی را گذراندیم. چون خلبان ها آزمایش های پزشكی كمتری از فضانوردها دارند. من همه مراتب مربوط به آموزش را با موفقیت گذراندم. این دوره سه سال طول كشید و بعنوان فرمانده گروه پروازی انتخاب شدم. این نخستین و آخرین سفر من به فضا بود. برنامه این بود كه هر شش ماه یك دفعه گروه پروازی تغییر می كرد. ما گروه نهم پروازی بودیم. هر سفری كه انجام می شد، سه نفر فضانورد می رفتند. وقتی رسیدیم، من مجبور شدم به صورت دستی سفینه را به ایستگاه فضایی وصل كنم. خیلی لحظه حساس و خطرناكی بود. تا وقتی كه من ایستگاه را به چشم خودم ندیدم خیلی برایم مشكل بود. وقتی كه ایستگاه را دیدم مثل یك ستاره در حال حركت بود. وقتی ما به ایستگاه فضایی وصل شدیم و با نان و نمك به استقبال آمدند. این سنت روس هاست. روی یك دستمال سفید با نان و نمك. به آنجا كه رسیدیم، فهمیدیم سفینه بوی زمین را می دهد و ایستگاه، بوی متفاوتی. فضانوردهای قبلی خوشحال شدند كه می توانند برگردند.»طلوع و غروب آفتاب فوق العاده بوداین فضانورد روس درباره تجربه زندگی در فضا بیان كرد: «وقتی به آنجا رسیدیم، این احساس را داشتم كه ایستگاه زمینی خیلی بزرگ است. آن قدر جا كوچك بود كه یك نفر باید می نشست تا نفر بعدی از آن رد شود. طلوع و غروب آفتاب از سفینه هم بسیار زیبا بود. هر روز ایستگاه ۱۶ بار دور زمین می چرخید. و واقعا كره زمین ما از آنجا آبی است. اقیانوس ها آبی هستند و رنگ زیبایی به زمین می دهند. من ۶ راهپیمایی فضایی داشتم كه بیشتر از ۳۰ ساعت طول كشید. آن زمان ۶ بار راهپیمایی كردن در یك سفر ركورد بود. ما وقتی از ایستگاه خارج شدیم، باید دور ایستگاه می گشتیم و بازرسی اش می كردیم و از جانب دیگر به ایستگاه وصل می شدیم. ما یك آنتن جدید از زمین با خودمان برده بودیم اما هنگام تعویض متوجه شدیم كه این كار خیلی مشكل است. حدودا شبیه یك عمل جراحی بود!»

وی با اشاره به اینكه ما یك (دكل) سازه ۱۵ متری هم در همان ایستگاه فضایی نصب كردیم و كار بسیار سختی بود و روی این دكل حتی از یك پیچ و مهره استفاده نشده بود، افزود: وقتی با گورباچوف خداحافظی می كردیم در تماس تصویری و وی برای ما آرزوی موفقیت كرد، سیستم اضطراری ما روشن شد و هشداری داد در خصوص اینكه جریان برق ضعیف شده و ولتاژ افت پیدا كرده و ما كنترلی نداشتیم روی جریان برق، چون ایستگاه زمینی كنترل برق را بر عهده دارد. و ما مجبور شدیم كلیه دستگاه های برقی حتی فن ها را خاموش نماییم. وقتی وارد سایه زمین (شب هنگام) شدیم خیلی سخت بود، حتی چراغ قوه هم خاموش شد. نهایتا موفق شدیم پنل خورشیدی را سمت خورشید بگیریم تا بتوانیم انرژی را ذخیره نماییم. و این سخت ترین و خطرناك ترین تجربه بود، ۵ نفر در ایستگاه بودیم بدون حتی یك هواكش!»


منبع:

1398/07/16
15:20:24
4412
5.0 / 5
تگهای خبر: آموزش , انرژی , دستگاه , فضا
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب