عرضه نرم افزاری كه قادر به شناسایی چهره، حركات و اتفاقات در تصاویر ویدئویی است

عرضه نرم افزاری كه قادر به شناسایی چهره، حركات و اتفاقات در تصاویر ویدئویی است سایت امن: تیمی از پژوهشگران یكی از شركت های دانش بنیان نرم افزاری برای تحلیل تصاویر ویدئویی ارائه كردند كه علاوه بر آنكه قادر به شناسایی چهره و لوگو در تصاویر است، امكان شناسایی انواع لوگوها و علائم در تصویر، تشابه بین ویدئوها و استخراج بخش مورد نظر از ویدئو برمبنای محتوا را برای كاربر فراهم می آورد.


موسی ماموری از پژوهشگران این طرح در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: وجود حجم بالایی از محتوای ویدئویی سبب می شود كه كار تحلیل، نگهداری، دسته بندی و استخراج اطلاعات مورد نیاز به كاری پر هزینه، وقت گیر و حدودا غیرممكن تبدیل گردد.
وی افزود: بر این اساس پروژه پیاده سازی نرم افزار دانش بنیان با نام "بینایار" را در دستور كار قرار دادیم؛ چونكه فریم و "رك" بینایار به فهم و آنالیز هوشمند محتوای ویدئویی و تصویری برمبنای تكنیك های هوش مصنوعی و یادگیری عمیق می پردازد.
ماموری با اشاره به اینكه این محصول شامل مجموعه ای از آنالایزرهای مختلف ویدئو و تصویر است، اشاره كرد: این محصول برمبنای به روزترین تكنیك های یادگیری ماشین، به تحلیل ویدئو می پردازد و با در كنار هم قرار دادن نتایج تحلیل آنالایزرها، تمام محتوای قابل فهم ویدئو را استخراج می كند.
این محقق امكان مدیریت و گزارش گیری كامل از همه پردازش ها را از مزایای این نرم افزار نام برد و تصریح كرد: نرم افزار عرضه شده بومی و مبتنی بر نیازهای سازمان های ایرانی و دقت و سرعت بالا است، ضمن آنكه بوسیله این نرم افزار امكان فهم و درك محتوای ویدئویی و ایندكس كردن متا دیتاها (ابر داده ها)، مدیریت و دسته بندی ویدئوها برای كاربر فراهم می شود.
وی تشخیص تصاویر اخلاقی از سایر تصاویر را از دیگر قابلیت های این نرم افزار ذكر كرد و افزود: تشخیص و شناسایی انواع اشیای موجود در ویدئو با قابلیت سفارشی سازی برمبنای نیاز كاربر، تشخیص حركت و رفتار افراد، تشخیص تشابه بین ویدئوها، استخراج بخش مورد نظر از ویدئو برمبنای محتوا، تشخیص و شناسایی چهره و ایندكس گذاری و طبقه بندی ویدئوها از دیگر كاربردهای این نرم افزار به حساب می آید.
ماموری افزود: از دیگر كاربردهای این نرم افزار می توان به تحلیل محتوای تلویزیونی و درك موضوعات روزانه ویدئویی، نظارت و كنترل نامحسوس اماكن عمومی و حساس و جداسازی قسمت های مورد نیاز ویدئوهای حجیم و كنترل و نظارت بر ویدئوهای دریافتی و ارسالی مانند اخبار، تبلیغات و ورزشی اشاره نمود.
محقق این طرح با اشاره به اینكه این نرم افزار دارای ماژول های مختلفی است، تصریح كرد: تشخیص و شناسایی چهره، تشخیص و شناسایی انواع لوگوها و علائم، تشخیص متن ها و اعداد، تبدیل تصاویر با محتوای متن به متن، شناسایی انواع لوگوها و علائم در تصویراز جمله ماژول های نرم افزار بینایار است.ماژول های تشخیص حركت و رفتار افراد، تشخیص تشابه بین ویدئوها، تشخیص و شناسایی چهره، شناسایی انواع لوگوها و علائم در تصویر نرم افزار بینایار
وی با اشاره به اینكه این نرم افزار قادر می باشد تصویر متنی را برای كاربر استخراج كند، افزود: در صورتیكه تصاویر گسترده ویدئویی در اختیار داشته باشید، می تواند تشابه و اختلاف میان تصاویر و ترتیب بندی تصاویر را انجام دهد.
ماموری با اشاره به كاربردهای صنعتی این محصول، توضیح داد: در صورتیكه دوربین های این نرم افزار در خط تولید نصب شود، می تواند میزان تولیدات كارخانجات و یا شماره های سریال محصولات تولیدی را كنترل می كند.
منبع:

1398/06/03
15:15:00
4759
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب