كمیسیون معین دانشگاه ها برای تعامل بیشتر با شورای انقلاب فرهنگی تشكیل می شود

كمیسیون معین دانشگاه ها برای تعامل بیشتر با شورای انقلاب فرهنگی تشكیل می شود به گزارش سایت امن قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی كشور از تصویب ماده واحده ای به منظور تشكیل كمیسیون های معین دانشگاه ها و پژوهشگاه در شورایعالی انقلاب فرهنگی خبرداد و اظهار داشت: ایجاد این كمیسیون ها باعث افزایش سطح تعامل دانشگاهیان با شورایعالی انقلاب فرهنگی خواهد بود.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، دكتر منصور كبگانیان در حاشیه یكصد و بیست و یكمین جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی كشور در جمع خبرنگاران گسترده شدن وظایف این ستاد را از موضوعات مطرح در قبل از دستور این جلسه نام برد و اضافه كرد: در این راستا، ستاد علم و فناوری در این ستاد افتتاح شد كه علاوه بر وظایف قبلی، مسئولیت هایی در حوزه های نظارت بر عملكرد سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، سند بنیاد ملی نخبگان تحول در حوزه علوم انسانی برای آن تعریف شده است.
وی دستور اول این جلسه را بررسی مشاركت دانشگاه ها و پژوهشگاه ها در سیاستگذاری و پیگیری اجرای سیاست های شورایعالی انقلاب فرهنگی نام برد و افزود: از مدت ها قبل دانشگاهیان انتقاداتی در زمینه عدم ارتباط نهادینه میان دانشگاه ها با شورایعالی انقلاب فرهنگی مطرح می كردند. در گذشته به صورت موردی با دانشگاهیان ارتباط داشتیم.
كبگانیان با اشاره به اینكه با بررسی های صورت گرفته در این نشست پیشنهادی در این زمینه به تصوبب رسید، اظهار نمود: شروع عرضه این پیشنهاد در دو هفته گذشته در گردهمایی روسای دانشگاه های برتر در مشهد بود و در این گردهمایی به كمك مسولان ستاد اجرای نقشه جامع علمی كشور و دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی به این جمع بندی رسیدند كه لازم برای این منظور كمیسیون های دانشگاه ها و پژوهشگاه های معین شورایعالی انقلاب فرهنگی ایجاد شود.
وی تركیب این كمیسیون ها را روسای دانشگاه های كشور در حوزه های مختلف علوم انسانی و فنی و مهندسی دانست و خاطرنشان كرد: در این بررسی ها تصمیم گرفته شد كه تعداد این كمیسیون های ملی بین ۵ تا ۷ كمیسیون باشد و از راه این كمیسیون از توانایی های كلیه دانشگاه ها در این كمیسیون ها استفاده گردد.
تصویب ماده واحده برای مشاركت بیشتر دانشگاهیان
دبیر ستاد علم و فناوری شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود: ازاین رو ماده واحده ای پیشنهاد و بعد از اعمال اصلاحاتی به تصویب رسید.
به قول وی، متن این ماده واحده به این شرح است: به منظور بهره برداری حداكثری از ظرفیت های دانشگاه ها و پژوهشگاه های كشور در سیاست پژوهشی، اجرایی سازی و ایجاد گفتمان در حوزه سیاست ها و اسناد علم و فناوری، شورایعالی انقلاب فرهنگی، شورای ستاد اجرایی راهبری نقشه جامع هامی كشور با ایجاد كمیسیون های معین دانشگاه ها و پژوهشگاه ها ذیل ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی كشور موافقت نمود.
كبگانیان تصریح كرد: آئین نامه اجرایی این ماده واحده در كارگروهی متشكل از تعداد از دانشگاه ها و پژوهشگاه های كشور در دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی تهیه و برای تصویب به شورای ستاد راهبری اجرای نقشه عرضه خواهد شد.
قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی كشور با ابراز امیدواری نسبت به اینكه در جلسه آتی این ستاد، آئین نامه مربوط به این ماده واحده كه با مشورت روسای دانشگاه ها، پیشنهاد شده است، به تصویب نهایی برسد، تصریح كرد: راه اندازی این كمیسیون ها ارتباط میان ستاد و شورایعالی انقلاب فرهنگی را بادانشگاه ها و پژوهشگاه ها نزدیكتر خواهد نمود.
اعمال اصلاحات به ۲ ماده سیاست های اشتغال دانش آموختگان
قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی كشور بررسی ادامه سیاست های اشتغال دانش آموختگان را از دیگر موضوعات جلسه ذكر كرد و خاطرنشان كرد: در جلسه قبل این ستاد، ۴ ماده از این مورد به تصویب اعضا رسید و در این نشست ماده ۵ این سیاست ها اصلاح گردید. این ماده در زمینه اصلاح نظام صدور مجوز تنظیم ظرفیت در مشاغل حرفه ای است كه با اصلاحیه ای در آن به تصویب اعضا رسید.
وی سیاست های اشتغال دانش آموختگان را یكی از اسناد موثر در كشور توصیف كرد و اضافه كرد: هم اكنون اغلب دستگاه ها در زمینه اشتغال دانش آموختگان اقداماتی را در دستور كار دارند ولی هماهنگی و جهت گیری مناسبی ندارند.
كبگانیان با اشاره به اینكه در این نشست همینطور اصلاحیه ای در ماده ۶ این سیاست ها اعمال شد، اظهار داشت: این اصلاحات بخصوص در حوزه های توسعه بازار شركت های دانش بنیان و تسریع در فرایند ورود دانش آموختگان به بازار كار است كه این اصلاحات هم به تصویب رسید.
دبیر ستاد علم و فناوری شورایعالی انقلاب فرهنگی تصریح كرد: دو ماده دیگر این سیاست ها باقیمانده است كه امیدواریم در جلسه آتی این ستاد اصلاحات آن اعمال شود و در جلسه آتی پرونده این سند بسیار مهم بسته شود.1398/04/27
10:45:14
4339
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب