ساخت الكترود چند آرایه برای ثبت سیگنال های مغزی در كشور

ساخت الكترود چند آرایه برای ثبت سیگنال های مغزی در كشور به گزارش سایت امن محققان با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی موفق به طراحی و ساخت ˮ الكترود چند آرایه ˮ در مركز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی شدند.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، دكتر عباس حق پرست، استاد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی و مجری طرح مطالعاتی تحت حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی اظهار نمود: "الكترود چند آرایه" برای ثبت سیگنال های مغزی با تلاش تعدادی از محققان و پژوهشگران جوان مركز تحقیقات علوم اعصاب این دانشگاه و پژوهشكده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی طراحی و ساخته شد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی اظهار داشت: این الكترود با همكاری مشترك مركز تحقیقات علوم اعصاب و مركز تحقیقات لیزر و فوتونیك دانشگاه شهید بهشتی طراحی و ساخته شد و می تواند به طور همزمان فعالیت نورونی قشر حركتی از ۳۲ الكترود با آرایش چهارگانه را ثبت كند.
دكتر حق پرست اضافه كرد: با طراحی این الكترود چند آرایه، گامی بسیار مهم برای بومی سازی ساخت این الكترود در داخل كشور برداشته شده است.
به قول وی، ساخت این الكترود چند آرایه دارای پیچیدگی های خاصی بوده و در آزمون اولیه با حدود ۷۰ درصد (ثبت سیگنال ۱۱ الكترود از ۱۶ كانال به طور همزمان) از كارآیی بسیار خوبی برخوردار می باشد.
وی خاطرنشان كرد: هدف از طراحی این الكترود چند آرایه در این مرحله، ساخت نمونه آزمایشی و بررسی عملكرد آن بود و در مراحل بعدی با تعریف طرح های تحقیقاتی امكان استفاده عملی در مطالعات گوناگون فراهم خواهد شد.
این محقق تصریح كرد: این الكترود چند آرایه بسیار كوچك و قابل حمل است و انطباق پذیری بالایی با انواع پارادایم های الكتروفیزیولوژی در شرایط بی هوش، هوشیار در آزمون های رفتاری و سیستم های ثبت بی سیم دارد.
بر مبنای اعلام ستاد شناختی، این محقق همینطور خاطرنشان كرد: آزمایشات اولیه از كاربرد این نوع الكترود برای ثبت فعالیت نورونی قشر حركتی موجود زنده (موش صحرایی) موفقیت آمیز بود و این فناوری با دارا بودن ظرافت و پیچیدگی در قیاس با مشابه خارجی آن بسیار مقرون به صرفه خواهد بود و با تجاری سازی آن، زمینه فعالیت های پژوهشی محققان افزایش می یابد.1398/04/19
15:05:08
4616
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب