در گفت وگو با سایت امن عنوان شد؛

نابودی تالاب ها از عوارض اكولوژیك سیلاب ها است

نابودی تالاب ها از عوارض اكولوژیك سیلاب ها است به گزارش سایت امن عضو هیئت علمی دانشكده محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست نابودی تالاب ها را از عوارض اكولوژیك سیلاب ها برشمرد و اضافه كرد: علت جاری شدن سیل هم جنگل تراشی، سدسازی شخم و كشاورزی در جهت شیب است.


دكتر «باقر نظامی» در گفتگو با خبرنگار ایسنا با بیان این كه با جاری شدن سیل خیلی از گونه های حیات وحش نظیر گوزن در دز و كرخه صدمه می بینند كه البته الان از وضعیت آنها خبری نیست، در ادامه اظهار نمود: این گوزن ها راه فراری ندارند و زیستگاه آنها به صورت جزیره ای در بین شهرها و روستاهاست.
وی با بیان این كه برای ایجاد یك سانتی متر مكعب خاك به ۱۰۰۰ سال زمان نیاز است، اظهار داشت: خاك بعد از پوشش گیاهی بطن تنوع زیستی به حساب می آید و این در شرایطی است كه با جاری شدن سیل حاصلخیزی خاك از میان می رود.
عضو هیئت علمی دانشكده محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به جابجایی حجم عظیمی خاك براثر وقوع سیلاب و از دست رفتن توان حاصلخیزی آن تصریح كرد: تالاب ها مفیدترین اكوسیستم های روی خشكی هستند و چندین ۱۰ برابر جنگل برای محیط زیست سودمند هستند.
نظامی با بیان این كه با جاری شدن سیلاب كلی خاك، سموم و زباله در راه شسته و وارد تالاب ها می شوند، خاطرنشان كرد: تالاب ها در پست ترین جای زمین قرار دارند و با وارد شدن آنها عمق تالاب ها كاهش و خاصیت آنها برای پالایش آب و اكوسیستم از میان می رود.
وی تالاب را مهم ترین اكوسیستم دانست و اظهار داشت: تالاب ها به مثابه قلب، رودخانه ها عروق خونی و جنگل ها ریه های زمین هستند كه براثر بروز سیلاب ها تالاب ها در معرض نابودی قرار می گیرند.
عضو هیئت علمی دانشكده محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست تالاب ها را مهم ترین مركز جذب آب برای كشاورزی برشمرد و اضافه كرد: كم عمق شدن تالاب ها، برداشت های غیر مجاز و خشكسالی در نهایت به خشك شدن تالاب ها می انجامد.
نظامی در مورد شیوع آفات های گیاهی و ارتباط آن با جاری شدن سیلاب ها اظهار داشت: با وقوع سیل زادگاه آفت ها نابود و به اطراف پخش می شوند بشر برای پیشگیری از بروز صدمات ناشی از این آفت ها نسبت به سمپاشی اقدام می كنند و چون حداكثر طول عمر حشرات ۸ تا ۱۲ روز است و در یك دوره تخم ریزی كلونی از حشرات زایش می شوند این حشرات به تدریج نسبت به سموم مقاوم می شوند و این سموم مقاوم كه برای دفع آفات استفاده شده در بدن پرندگان بزرگنمایی زیستی می كنند و در نسل بعد به بروز سرطان منجر می شود.
وی درباره علت وقوع سیل هم خاطرنشان كرد: شخم و كشاورزی در جهت شیب جنگل ها، ویلاسازی، ساخت و سازهای غیر مجاز، و كاشت گونه های غیربومی چون كاج، سرو و صنوبر با صرفه اقتصادی بیشتر اما با كاركرد كمتر گونه های بومی همگی در بروز و جاری شدن سیلاب ها مؤثر هستند.1398/02/29
15:23:12
4339
5.0 / 5
تگهای خبر: سازمان
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب