عرضه نشانگرهایی برای شناسایی تصاویر لرزه نگاری در كشور

عرضه نشانگرهایی برای شناسایی تصاویر لرزه نگاری در كشور به گزارش سایت امن محققان دانشكده مهندسی نفت دانشگاه صنعتی امیركبیر موفق به عرضه راهكاری برای پردازش تصاویر داده های لرزه نگاری جهت عملیات اكتشافات منابع هیدروكربوری شدند.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، هاله كربلاعلی، مجری طرح در این باره اظهار داشت: شناسایی پدیده های طبیعی در تصاویر با راستاهای مختلف نیازمند تبدیل نوین چند-مقیاسی و چند-جهتی است، ضمن آنكه شناسایی كانال ها در داده های لرزه نگاری از منظر اكتشاف منابع هیدروكربوری حائز اهمیت می باشد.

وی افزود: به منظور شناسایی این پدیده ها پروژه تحقیقاتی با عنوان "شناسایی مرز كانال ها در داده های لرزه نگاری سه بعدی با استفاده از تبدیل شیرلت در اكتشاف منابع هیدروكربوری" در دانشگاه صنعتی امیركبیر اجرایی شد.

كربلا علی افزود: طرحواره شناسایی لبه بر اساس شیرلت های دو بعدی مخروط-سازگار با پشتیبانی فشرده با بعضی از نشانگرهای لرزه ای معروف حساس به لبه مانند شباهت، ظاهر و انحنا هم مقایسه شد و از مجموع مطالعات انجام شده، طرحواره شناسایی لبه بر اساس تبدیل شیرلت به عنوان یك نشانگر لرزه ای نوین حساس به لبه ارائه شد كه قابلیت تجاری سازی هم دارد.

مجری طرح، آشنایی با تبدیل نوین چند مقیاسی و چند جهتی تبدیل شیرلت از راه مطالعه مقالات مربوط در حیطه پردازش تصویر را همچون مراحل انجام این طرح عنوان نمود و افزود: علاوه بر آن كدنویسی و اعمال طرحواره شناسایی لبه بر اساس تبدیل شیرلت در حالت دو و سه بعدی بر روی داده های لرزه نگاری مصنوعی و واقعی حاوی كانال اجرایی و در نهایت این طرحواره با عملگرهای مهم در پردازش تصویر مانند سوبل و كنی و هم نشانگرهای ژئوفیزیكی حساس به لبه مانند انحنا، شباهت و ظاهر مقایسه شد.

این محقق، پیاده سازی طرحواره موجود بخصوص در حالت سه بعدی را از دشواری های انجام این تحقیق نام برد و اظهار نمود: همینطور خروجی گرفتن از محیط برنامه نویسی MatLab به نرم افزارهای تجاری موجود برای مقایسه با سایر نشانگرها همچون مراحل زمان بر كار حاضر بوده است.

مجری طرح با اشاره به نتایج به دست آمده از این مطالعات، تصریح كرد: نتیجه این تحقیق برای مقاصد پردازش تصویر در علوم مختلف مانند ژئوفیزیك، مهندسی برق، مهندسی كامپیوتر و مهندسی پزشكی قابل استفاده می باشد.

وی، انتشار ۳ مقاله در مجلات با نمایه ISI و ۳ مقاله در كنفرانس های بین المللی و یك مقاله در كنفرانس داخلی و یك مقاله در مجله علمی- ترویجی را از دیگر دستاوردهای این پژوهش عنوان نمود.

كربلا علی، قابلیت رقابت با نشانگرهای معروف موجود در نرم افزارهای صنعتی ژئوفیزیك با هدف شناسایی لبه را همچون مزایای این مطالعات عنوان نمود و اظهار داشت: امكان استفاده از طرحواره موجود در صورت عدم در دسترس بودن نرم افزارهای تجاری برای مقاصد شناسایی لبه از دیگر مزایای آن به حساب می آید.

به قول این محقق، طرحواره برای شناسایی لبه در پردازش تصاویر در سال ۲۰۰۹ توسط "یی" و همكاران (Yi et al.، 2009) وی بكار رفته كه این پژوهش الهام گرفته از این طرح است، اما توابع شیرلت بكار رفته در این مطالعه متفاوت می باشد.

وی با اشاره به كاربردهای دستاوردهای پروژه اظهار داشت: از دستاوردهای این مطالعات می توان در شناسایی لبه در مقاصد پردازش تصویر مانند ژئوفیزیك، مهندسی برق، مهندسی كامپیوتر و مهندسی پزشكی بهره برد.

این طرح از جانب هاله كربلا علی دانش آموخته دانشگاه امیركبیر و با راهنمایی دكتر عبدالرحیم جواهریان از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیركبیر اجرایی شده است.



1398/01/20
14:44:52
5507
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب