كوشش برای بومی سازی جوهرهای ضد جعل نانویی

كوشش برای بومی سازی جوهرهای ضد جعل نانویی سایت امن: پژوهشگران كشور در تحقیقات آزمایشگاهی خود به فرمولاسیون نانوجوهر ضد جعل رسیدند كه می توان از آن، جهت افزایش امنیت اسكناس ها و اسناد مالی بهره برد.به گزارش سایت امن به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، با پیشرفت فناوری در حوزه چاپ اسكناس، فناوری در حوزه جعل اسناد باز به همین سرعت در حال گسترش است. از این رو مؤسسات مالی و بانك های مختلف در دنیا به دنبال روش هایی برای ارتقای امنیت اسناد مالی خود هستند.
یكی از رویكردهای پیشگیری از جعل اسناد، استفاده از جوهرهای ضدجعل در چاپ و نشان دار كردن اسناد است كه اخیراً مورد توجه قرار گرفته است. حال یك گروه تحقیقاتی در دانشگاه صنعتی سهند تبریز موفق شده اند با به كارگیری فناوری نانو، به دانش فنی تولید نیمه صنعتی جوهرهای ضدجعل دست یابند.
دكتر حسین روغنی ممقانی، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی سهند تبریز، ضمن تاكید بر اهمیت استفاده از جوهرهای ضدجعل به منظور ارتقای امنیت اسناد مالی و امنیتی كشور و قیمت بالای این جوهرها، تولید این جوهرها در كشورها را ضروری دانست و اضافه كرد: در طرح حاضر ما موفق به تولید نیمه صنعتی یك نانوجوهر پایه آبی شده ایم كه بطور هم زمان از دو نوع خواص نوری برخوردارست، به نحوی كه می توان از آن جهت ضدجعل كردن اسناد مالی و امنیتی استفاده نمود.
وی افزود: از مهم ترین نتیجه این طرح می توان به صرفه جویی قابل توجه در هزینه های تأمین جوهرهای ضدجعل و همین طور افزایش قابل توجه ضریب امنیت این جوهرها اشاره نمود.
به گفته این محقق، نانوجوهرهای تولید شده در این طرح بر خلاف نمونه های مشابه موجود در بازار، بطور هم زمان از دو خاصیت نوری فتوكرومیك و فلورسانس بعنوان نشانه های امنیتی بهره می برند؛ بدین مدلول كه هنگامی كه این جوهرها در معرض تابش فرابنفش قرار می گیرند ضمن تغییر رنگ، تابش فلورسانس باز خواهند داشت. همین طور حضور گروه های عاملی قطبی در ساختار این نانوجوهرها، سبب تثبیت مناسب ذرات آن بر روی كاغذ می شود.
این تحقیقات حاصل تلاش های دكتر حسین روغنی ممقانی، عضو هیأت علمی، امین عبدالهی- دانشجوی مقطع دكتری و كیوان سهندی زنگ آباد، دانشجوی مقطع كارشناسی دانشگاه صنعتی سهند تبریز است.
نتایج این كار در چارچوب یك در مجله ACS applied materials & interfaces با ضریب تأثیر ۸.۰۹۷ (جلد ۱۰، شماره ۴۵، سال ۲۰۱۸، صفحات ۳۹۲۷۹ تا ۳۹۲۹۲) انتشار یافته است.

1397/12/15
22:17:52
4600
5.0 / 5
تگهای خبر: امنیت , پژوهش , توسعه , دانشگاه
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب