با سلولهای بنیادی؛

علائم ایدز در بیمار انگلیسی خاموش شد

علائم ایدز در بیمار انگلیسی خاموش شد به گزارش سایت امن طبق پژوهشی جدید بعد از آنكه یك بیمار مبتلا به ایدز، سلول های بنیادی دریافت كرد علائم این بیماری در بدن او خاموش شد.به گزارش سایت امن به نقل از نیواطلس، گروهی بین المللی از محققان، پژوهشی درباره خاموشی علائم بیماری ایدز در بدن یك بیمار منتشر نموده اند.
این فرد كه به نام «بیمار لندنی» مشهور شده پیوند سلول های بنیادی مغز استخوان از یك اهدا كننده دریافت كرد كه نسبت به ویروس HIV مقاوم است.
اكنون ۱۸ ماه است كه علائم بیماری ایدز در بدن این فرد خاموش شده و هیچ نشانی از ویروس HIV-۱ در خون او دیده نمی گردد.
این تحقیق توسط دانشمندان دانشگاه ملبورن، انسی ست و وستمید برای تحقیقات پزشكی و دانشگاه كمبریج انجام شده است.
در سال ۲۰۰۳ تشخیص داده شد بیمار لندنی مبتلا به ایدز است و در سال ۲۰۱۲ میلادی هم پزشكان تشخیص دادند وی مبتلا به لنفوم هاجكین است. او برای درمان این سرطان سلول های بنیادی مغز استخوان از یك اهدا كننده دریافت كرد. ژن CCR۵ او جهش یافته بود و بنابراین بدن او در مقابل ویروس HIV مقاومت بیشتری داشت.
درمان های ضد پسگرد ویروس (ART) یك روش معمول برای كنترل عفونت HIV است. اما ۱۶ ماه بعد از دریافت پیوند سلول بنیادین این بیمار دیگر نیازی به درمان نداشت.
اكنون ۱۸ ماه از توقف درمان ART هم می گذرد و سطح HIV-۱ در آر ان ای و دی ان ای هنوز در حد بسیار پایین و غیر قابل ردیابی است. این بدان معناست كه علائم ایدز در بیمار لندنی همچنان خاموش است و به نظر می آید او به صورت موفقیت آمیز درمان شده است. البته محققان هنوز معتقدند نباید نتیجه گیری كرد.
این دومین بیمار مبتلا به ویروس HIV در جهان است كه درمان شده است.
پیش از این در سال ۲۰۰۷ فردی كه به نام بیمار برلینی مشهور شده بود با روشی مشابه درمان شد. این شخص كه بعداً هویت او فاش شد «تیموتی براون» آمریكایی بود. براون هم سلول بنیادی مغز استخوان از یك اهدا كننده با همین جهش ژنتیكی دریافت كرد تا به صورت همزمان لوكیمیا در بدن او درمان گردد.
این تحقیق در ژورنال «نیچر» انتشار یافته است.

1397/12/14
15:06:57
4501
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب