مدیر كارگروه توسعه نیروی انسانی ستاد فناوری نانو عنوان كرد

ایران یكی از قطب های نانو فناوری جهان

ایران یكی از قطب های نانو فناوری جهان سایت امن: مدیر كارگروه توسعه نیروی انسانی ستاد فناوری نانو و رئیس كمیته نانو سازمان غذا و دارو، با اشاره به اینكه ایران یكی از قطب های نانو فناوری جهان است، درباب احداث و پیشرفت این علم در ایران و جهان توضیح داد و به سوژه حضور این علم در زندگی روزمره پرداخت.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، دكتر سید مهدی رضایت مدیر كارگروه توسعه نیروی انسانی ستاد فناوری نانو و رئیس كمیته نانو سازمان غذا و دارو، اظهار داشت: نانو خود یك مقیاس است، هرچند نانو فناوری تنها اندازه نیست و اندازه یكی از شاخص های آن است. ما برای تعریف نانو فناوری میگوییم تحقیق و توسعه در سطح اتمی و مولكولی زمانی كه اندازه ها بین یك تا صد نانومتر باشد كه منجر به تولید مواد جدید یا خواص جدید و یا محصولات جدید بشود.
ایشان سپس با اشاره به اینكه نانوفناوری علم و فناوری جدیدی است اما شاخصه این علم آن است كه همزمان با دیگر كشورهای دنیا آغاز كار كرده است، افزود؛ زنجیره ای وجود دارد در علم كه در ابتدا با تولید علم شروع می شود و در نهایت به تولید ثروت می رسد، برای رسیدن به ثروت بوسیله علم، تولید علم است كه شاخص های آن تعداد مقالات می باشد، و فناوری كه شاخص آن تولید و ثبت فناوری است تا درنهایت به تولید محصول و اثبات آن در بازار تبدیل به ثروت می شود.
رئیس كمیته نانو سازمان غذا و دارو درجواب اینكه نانو كجای زندگی ما قرار دارد اظهار داشت: امروزه تمام توجه و تمركز ما روی تولید محصول، صنعتی شدن محصولات و صادرات است. ما درحال حاضر نزدیك پانصد محصول شناسنامه دار نانویی در كشور داریم.
وی اشاره كرد: ما در جهان یكی از قطب های نانوفناوری محسوب می شویم و هم اكنون در شصت و پنج دانشگاه كشور مقاطع كارشناسی ارشد نانوشیمی، نانو فیزیك، نانوالكترونیك و غیره داریم و در بیست و چهار دانشگاه در مقطع دكتری این رشته ها موجود است. امروز حدود ۱۰ هزار نفرشغل به وجود آمده و شاغل متأثر در فناوری نانو داریم.
مدیر كارگروه توسعه نیروی انسانی ستاد فناوری نانو افزود: حدود یك میلیون دانش آموز را درحوزه فناوری نانو پرورش داده ایم، یك سری پژوهشگاه های آموزش و پرورش كلاس هایی برای دانش آموزان برگزار كرد و همین طور در برخی از كتاب های آنان بحث نانو گذاشته شده است. همین طور حوزه هایی از نانو كه در سفره مردم وجود دارد مثلاً حوزه سلامت است، انواع محصولاتی كه مورد تأیید وزارت بهداشت هستند و درداروخانه ها موجوداند، انواع كرم ها، پانسمان ها و غیره.
در ادامه مجری برنامه نموار در ارتباط با سرعت پیشرفت نانو پرسید، دكتر رضایت در پاسخ به سوال وی اظهار داشت: در ده سال اول ما به دنبال زیرساخت های این علم بودیم و الان حدود نه هزار مقاله در این حوزه داریم اما درواقع در ده سال دوم كار دراین حوزه سخت تر شده، الان كار اصلی ستاد نانو بطور متمركز روی پشتیبانی از شركت ها، تولید محصولات، می باشد.
دكتر رضایت درادامه درباره سلامت محصولات نانو اظهار داشت: ماباید هم كیفیت محصولات و هم سلامت آنان را مورد بررسی قرار دهیم و برای مجوز كارها سازمان های ذی ربط بسیار دقیق هستند. دراصل ما ابتدا مطمئن میشویم محصول آسیبی نمی زند و امنیت و سلامت افراد را به دنبال دارد.
وی ادامه داد: ما در حدود چهل كشور محصولات نانوی خودمان را صادر می نماییم، ودر سال ۹۶ حدود سی درصد محصولات در حدود شصت میلیارد صادر شد. چین جز مشتری های اول ایران در بحث نانو می باشد وما با كشورهای توسعه یافته مثل آلمان، مالزی و… درارتباط هستیم.
به گزارش روابط عمومی شبكه چهار سیما، برنامه تلویزیونی «نمودار» به تهیه كنندگی حسین سینجلی و سردبیری زهرا رضا نیا هر شب به غیر از روزهای جمعه ساعت ۱۹ پخش می شود.1397/11/15
21:32:39
4335
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب