توسط محققان دانشگاه مریلند؛

بازسازی بافت غضروفی مفاصل با داربست های زیستی

بازسازی بافت غضروفی مفاصل با داربست های زیستی سایت امن: محققان داربست های زیستی پوشیده شده با اگریكان را به منظور بهبود بازسازی بافت غضروفی مفاصل تولید كرده اند.به گزارش سایت امن به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول بنیادی، محققان دانشگاه مریلند دریافتند كه تركیب ایمپلنت و رویكرد ریز شكستی می تواند تا ۱۰ برابر موثرتر از ریز شكستگی به تنهایی باشد. ریز شكستگی به تنهایی هم اكنون یك درمان استاندارد برای مشكلات ارتوپدی شمرده می شود.
با افزایش جمعیت مسن دنیا، موارد مبتلاشدن به دردهای مفصلی باز افزایش یافته است و این دردها معمولا ناشی از لطمه غضروف مفصلی بوده است.
در حال حاضر به سبب این كه این غضروف های مفصلی قادر به بازسازی و ترمیم نیستند و ایمپلنت های مورد استفاده باز به خوبی با بافت غضروف طبیعی و از پیش موجود یكپارچه نمی شوند، درمان این لطمه دیدگی های مفصلی بسیار مشكل است.
یك رویكرد متداول در احیای غضروف استفاده از نگاهی موسوم به ریز شكست(microfracture) است كه طی آن غضروف لطمه دیده برداشته باشد و سوراخ های كوچكی در استخوان و در جایگاه هایی كه غضروف شان برداشته شده است احداث میگردد. این سوراخ های كوچك رشد غضروف جدید را بوسیله شروع آزاد سازی سلول های بنیادی مزانشیمی موجود در استخوان تحریك می كند.
با این حال این روش به تنهایی منجر به تولید بافت های ضعیفی میگردد كه قابلیت و كیفیت غضروف طبیعی را ندارند، برای اینكه سلول های بنیادی مزانشیمی نمی توانند به راحتی به جایگاه لطمه بچسبند.
در مطالعه ای كه در دانشگاه مریلند صورت گرفته است محققین اهتمام كرده اند كیفیت بافت بازسازی شده طی رویكرد ریز شكست را بوسیله تكوین داربست پرینت شده سه بعدی بالا برند. در این راستا آنها یك داربست پرینت شده را تولدی كرد و سطح آنرا با پوشاندن با اگریكان دارای عملكرد كردند تا جایگاه های اتصال مناسبی را برای سلول های آزادسازی شده از ریز شكستگی ها فراهم آورند.
تست این داربست در مدلهای خرگوشی لطمه غضروفی نشان داد كه داربست، سلول های بنیادی مزانشیمی و فاكتورهای رشد را به جایگاه های لطمه راهنمایی می كند و بازسازی غضروفی را تقویت می كند.
نتایج این مطالعه نشان داد كه داربست های پرینت شده سه بعدی با پوشش اگریكان، بازسازی غضروفی را در مقایسه با استفاده از رویكرد ریز شكست به تنهایی تا ۱۰ برابر بالا می برد. اگریكان چسبندگی سلول ها به داربست را بیشتر می كند.
این داربست با یك رویكرد ریز شكست(microfracture) متداول تركیب شده و روی خرگوش ها تست شده است.

1397/10/29
15:14:08
4282
5.0 / 5
تگهای خبر: دانشگاه , كیفیت , محقق
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب