بررسی دولت الكترونیك در جلسه نمایندگان مجلس و وزیر ارتباطات؛

جهرمی: شاخص دولت الكترونیك در سال آینده به 200 درصد می رسد

جهرمی: شاخص دولت الكترونیك در سال آینده به 200 درصد می رسد سایت امن: وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات در نشست با تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: امیدوارم كه بتوانیم در سال 98 رشد 200 درصدی را در شاخص های دولت الكترونیك داشته باشیم.


به گزارش سایت امن به نقل از ایرنا، 'محمدجواد آذری جهرمی' وزیر ارتباطات و 'امیر ناظمی' معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات شامگاه دوشنبه در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات میزبان برخی از اعضای فراكسیون نفت و نیروی مجلس بودند.
وزیر ارتباطات درباره راه های استعلام برای مشخص كردن گروه مشمول یارانه كالا توضیح داد: بانك های اطلاعاتی متعددی در این زمینه وجود دارد. افرادی كه كارمند دولت هستند، میزان حقوق شان در بانك اطلاعاتی موجود است، اگر فردی كار اداری نداشته باشد اما تحت بیمه باشد می توان حقوقش را از سازمان بیمه استعلام كرد. شیوه استعلام از بانك مركزی باز یك جمله است این كه ماهانه بیشتر از 3 میلیون درآمد دارد یا نه.
جهرمی در ادامه اظهار داشت: آماری را رئیس سازمان فناوری اطلاعات درباب استعلام های یارانه كالا در آذرماه ارائه دادند. این كار موجب صرفه جویی بسیار زیادی در هزینه و كاغذ شد. زیرساخت ها را اماده كردیم اما به معنای این نیست كه دستاورد بسیار بزرگی در توسعه و بهره گیری از منابع دولت الكترونیكی داریم. زیرساخت ها آمادگی كامل دارند اما درحال حاضر 10 درصد از دستگاه ها متصل شده اند كه موجب رشد خوبی شده است.
وی افزود: ابتدا شاید اختلاف نظرهایی درباب همكاری نهادها وجود داشت. طبیعتا شورای عالی فضای مجازی بعنوان مرجع كه بتواند در این عرصه تصمیم گیری كند تشكیل جلسه و مصوبه ای به این مفهوم داد كه دولت الكترونیك به معنای حاكمیت الكترونیك است و قوه قضاییه و نیروهای مسلح به اتصال به این شبكه ملزم شدند. آغازین اتصال ما با ناجا برقرار شد و این ارگان همكاری بسیار خوبی انجام داد و انصافا پای كار آمدند و سرویس را برقرار كردند.
وزیر ارتباطات در ادامه توضیح داد: بانك مركزی به این شبكه متصل نشده بود اما با همین فرآیند كارت سوخت وارد كار شد و سایر خدماتش را باز مقرر است بیاورد. با قوه قضاییه تفاهمنامه امضا كردیم و فكر می كنم ظرف سه، چهار ماه آینده این اتصال باز اتفاق بیفتد. انصافا مجلس و خصوصا كمیسیون صنایع و كمیته ارتباطات باز بسیار همكاری كردند.
جهرمی در ادامه اظهار داشت: رئیس جمهوری باز بارها به دولت الكترونیك اشاره كرده و از ضرورت آن گفته و از ما خواسته راه اندازی دولت الكترونیك را در حوزه سلامت پیگیری نماییم.
وزیر ارتباطات عنوان كرد: در ارزیابی های دولت الكترونیك، وزارت امور اقتصاد و دارایی امسال رتبه اول را كسب نمود و آنان سهم خودشان را به خوبی ایفا كرده اند و زیرساخت های این بخش به خوبی پیش رفته و فقط در تبادل اطلاعات مشكلاتی وجود دارد كه این به مطالبه ما و گفت وگو پیرامون این مساله برمی گردد.
جهرمی اشاره كرد: در این نشست اشاره ای به ساختار وزارت ارتباطات در شهرهای دیگر شد. باید بگویم تا زمانی كه ما شركت مخابرات را داشتیم نماینده مان در شهرهای دیگر همان مخابرات بود كه این روند پس از خصوصی سازی كمرنگ شد. در دوره آقای واعظی وزیر سابق ارتباطات ساختار استان ها احیا و اداره كل آی سی تی تشكیل شد. ارشدیت پست، پست بانك و حتی اپراتورها در حوزه هماهنگی عضو شورای برنامه ریزی استان ها هستند. در استان های مختلف ضعف و قدرت داریم. مدیری تمام ساختارها را درست كرده و مدیری هم خوب عمل نكرده و در هر حال این ساختار در حال كامل شدن است.
وزیر ارتباطات اظهار داشت: در حوزه دولت الكترونیك بعنوان مهم ترین وظیفه سازمان فناوری اطلاعات، پیگیری های نمایندگان را برای خود یك فرصت بی نظیر می دانیم و قدردان آن هستیم. امیدوارم كه بتوانیم در سال 98 رشد 200 درصدی را در شاخص های دولت الكترونیك داشته باشیم.

*اتصال بیشتر دستگاه ها
ناظمی رییس سازمان فناوری اطلاعات در ابتدای نشست اظهار داشت: به نمایندگان قول داده بودیم شاخص دولت الكترونیك در كشورمان در رتبه جهانی 30 رتبه ارتقا پیدا كند. امروز در این بخش 20 رتبه پیشرفت كرده ایم و 10 رتبه بدهكار مجلس هستیم و برنامه ما این است كه در آینده نزدیك به رتبه 66 برسیم وكمكی كه از مجلس در این باره می خواهیم از جنس مالی نبوده بلكه همراهی آنان را می خواهیم.
وی با اشاره به اینكه زیرساخت مناسب، سرویس خوب و كاربری كه از این سیستم استفاده نماید سه شاخص برای رسیدن به دولت الكترونیك است، عنوان كرد: یكی از كارهای خوب دولت الكترونیك صدور كارت سوخت بود؛ باید برای صدور هر كارت سوخت با قیمت كنونی دلار، حداقل 35 هزار تومان خام و 55 هزار تومان با چاپ و توزیع هزینه می كردیم. با احتساب هزینه تحویل كارت های سوخت به متقاضیان، هر فرد باید نزدیك به 100هزار تومان هزینه می كرد اما با 2 میلیون و 600 هزار كارت صادرشده تاكنون، 260 میلیارد تومان برای نظام اداری كشور صرفه جویی كردیم.
رییس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به اینكه دولت هوشمند سه خاصیت دارد عنوان كرد: دولت هوشمند باید سبب بیشترین اتصال بین دستگاه ها شود تا بتوانند با هم ارتباط داشته باشند و دستگاه ها كمترین خطا را داشته باشند. قرارگرفتن بانك های اطلاعات در كنار هم منجر به هوشمند دستگاه ها شده و خطاها به كمترین حد می رسد. همین طور در دولت هوشمند پایین ترین میزان تغییر در رفتار شهروند به وجود می آید.
ناظمی با اشاره به اینكه شناسایی بازماندگان از تحصیل از كارهای دولت الكترونیك بود اظهار داشت: طبق این طرح، 136هزار نفر شناسایی و از راه كد ملی والدین با آنها ارتباط برقرار شد. در ادامه به خانواده ها پیامكی ارسال كردیم كه چرا فرزند شما تحصیل نمی كند؟ با پیگیری تماس ها متوجه شدیم برخی از كودكان فوت كرده اند و والدین برای دریافت یارانه، وقوع فوت را اعلام نكرده اند و حدود 7 هزار نفر به این شكل شناسایی شدند.
وی تصریح كرد: در این بین، كودكان معلولی باز بودند كه وزارت رفاه زمینه بازگشت آنان به مدرسه را احداث كرد و این خدمت خوب تنها با اشتراك داده ها امكان پذیر شد.
به گفته رئیس سازمان فناوری اطلاعات، ریجستری موبایل كه جلوی قاچاق موبایل را گرفت، از دیگر مصادیق است؛ با طرح ریجستری سالانه جلوی 2 هزار میلیارد تومان زیان مستقیم گرفته شد.
ناظمی درباره طرح یارانه كالا افزود: باید به دهك های پایین و افرادی با درآمد زیر 3 میلیون یك كالا نمایش شود و برای این مهم اول باید این افراد را استعلام كرد.
وی توضیح داد: یكی از طریق های استعلام برای مشخص كردن گروه مشمول یارانه كالا واردكردن كد ملی در یو اس اس دی بود. در فاز بعدی كه امیدواریم ماه آینده صورت گیرد، حقوق افراد را استعلام می نماییم تا مشخص شود كدام گروه دریافتی كمتر از 3 میلیون تومان دارند؛ این كار زمینه ساز حذف خانوارهایی با تمكن مالی بالا از یارانه كالا است.
رییس سازمان فناوری اطلاعات تصریح كرد: مانند تمام دنیا ما به هیچ عنوان به حساب های بانكی مردم سرك نمی كشیم؛ افراد مدعی دریافت حقوق زیر 3 میلیون تومان چنانچه اجازه بررسی حساب خودرا ندهند به معنای انصراف آنان از یارانه كالا خواهد بود. تا هفته گذشته بیشتر از 28 میلیون نفر وضعیت خودرا استعلام كرده اند، اگر این تعداد قرار بود به شكل دیگری استعلام شوند، اختلال و اغتشاش در زندگی مردم احداث می كرد.
همچنین برخی نمایندگان حاضر در نشست درباره مسایلی مانند عدم آنتن دهی در بعضی از روستاهای حوزه های انتخابیه خود سخن گفتند. وزیر در پاسخ با مقایسه عملكردها در پارسال و امسال اظهار داشت: در ابتدای سال 96 روستاهای فاقد ارتباطات 9 درصد بود. این تعداد در سال 97، 4 درصد كاهش پیدا كرده است. برنامه ما بر این است كه تا اختتام امسال این عدد را به نزدیك صفر برسانیم. روستاهایی كه فقط یك نوع ارتباط - یا تلفن ثابت یا همراه یا اینترنت - داشتند در پارسال 40 درصد بودند، این عدد به 14درصد رسیده است. 17 درصد از روستاهای كشور دو ارتباطه بودند كه تابحال به 28 درصد رسیده است. در روستاهایی كه همه نوع ارتباط داشتند پیشتر این رقم 34 درصد بود كه هم اكنون به 51 درصد رسیده و این آمار و ارقام در واقع شاخص عملكرد دولت الكترونیك است.
شبك*م.ش*2017**1983**1392


1397/10/11
13:50:07
4862
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب