حذف گازهای گلخانه ای با فناوری نانو به همت محققان ایرانی

حذف گازهای گلخانه ای با فناوری نانو به همت محققان ایرانی سایت امن: محققان كشورمان موفق به ساخت نانوساختارهایی از جنس فلز- آلی شدند كه می تواند در جداسازی و ذخیره گازهای گلخانه ای همچون CO2 به كار گرفته شود.


به گزارش روز یكشنبه گروه علمی ایرنا از ستاد توسعه فناوری نانو، مسئله گرمایش زمین یكی از مهم ترین دغدغه های بشر در قرن حاضر است و محققان از نظر زیست محیطی، افزایش میزان غلظت CO2 در جو را از مهم ترین دلایل این پدیده می دانند.
بر همین اساس، نیاز به عرضه و استفاده از روش های كارآمد برای مهار انتشار گازهای گلخانه ای (CO2) در جهان، منجر به تاسیس سازمان های مختلفی مانند كمیسیون تخصصی پایش تغییرات آب و هوا(تحت نظارت سازمان ملل) و یا برنامه SET-Plan در اتحادیه اروپا شده است.
به گفته مسعود میرزایی شهرابی دانشیار گروه شیمی دانشگاه فردوسی مشهد از مهمترین موادی كه برای جداسازی و ذخیره سازی گاز CO2 در دنیا، چارچوب های فلز- آلی (Metal-Organic Frameworks) یا MOFs هستند. با عنایت به اهمیت تحقیقات در این زمینه، در این طرح نانو ذراتی با چارچوب فلز آلی بر پایه هسته مس تهیه شده و كارایی آن در مهار گاز CO2 مورد ارزیابی قرار گرفته است.
میرزایی اظهار داشت: مطالعات ما نشان دهنده عملكرد چشمگیر (MFUM-1Cu) در زمینه جذب گاز CO2 از مخلوط های گازی بوده است؛ به گونه ای كه می توان عملكرد آنرا با سایر تركیب های مشابه رقابت پذیر دانست. با عنایت به این مسئله و نیاز مبرم صنایع كشور به نوسازی، از این تركیب می توان برای حذف گازهای آلاینده خروجی صنایع مختلف (به ویژه گاز CO2) بهره برد.
وی افزود: میزان انتخاب گری گاز CO2 نسبت به N2 برای (MFUM-1Cu) در مقایسه با بعضی از MOF های شناخته شده مانند MOF-199 تا 74 برابر بهبود از خود نشان داده است. همینطور (MFUM-1Cu) به علت حضور فلز مس و لیگاند آزید، خواص مغناطیسی هم از خود نشان داده است كه حوزه های كاربردش را گسترده تر می كند.
به گفته این محقق، در این پژوهش به منظور بررسی صحت و اصالت نتایج به دست آمده، از طیف متنوعی از روش ها مانند آزمون معتبر كریستالوگرافی در كنار شبیه سازی های كامپیوتری استفاده شده است.
میرزایی در مورد امكان تولید انبوه و صنعتی این نانوساختار عنوان كرد: هم اكنون نمونه های اولیه از (MFUM-1Cu) در مقیاس آزمایشگاهی و به منظور ثبت شركت دانش بنیان در دست تهیه قرار دارند. با عنایت به نقش شركت های دانش بنیان بعنوان حد واسط های مهم و تأثیرگذار بین صنعت و دانشگاه و همینطور به منظور دستیابی به تولید انبوه این نمونه و نمونه های بهینه شده آن در آینده، انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه ضروری به نظر می آید.
این پروژه به همت اعظم حسن پور دانشجوی دكتری شیمی معدنی دانشگاه فردوسی مشهد، دكتر مسعود میرزایی شهرابی، دكتر حسین اشتیاق حسینی اعضای هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد و دكتر مهدی نیك نام شاهرك عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی قوچان انجام شده است.
در این پروژه همچنین، محققی از كشور لهستان همكاری داشته است. نتایج این كار در مجله Dalton Transactions با ضریب تأثیر 4/099 (جلد 47، سال 2018، صفحات 13849 تا 13860) به چاپ رسیده است.
این چارچوب فلز آلی با استفاده از روش صوت شیمی سنتز شده و به افتخار دانشگاه فردوسی مشهد MFUM-1(Cu)، Materials from Ferdowsi University of Mashhad نام گذاری و در پایگاه معتبركمبریج CSD ثبت شده است.
علمی ** 1836 **2017


1397/09/25
14:17:06
4826
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب