دشمن نگران اثرگذاری دانش هسته ای به بخش های صنعتی است

دشمن نگران اثرگذاری دانش هسته ای به بخش های صنعتی است سایت امن: دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی ایران اظهار داشت: سرعت حركت علمی كشور انكار ناپذیر بوده و دشمن نگران اثرگذاری و سرریز دانش هسته ای به سایر بخش های صنعت می باشد.


به گزارش سایت امن به نقل از ایرنا، اصغر زارعان روز شنبه در آیین راه اندازی نمایشگاه دستاوردهای صنعت هسته ای كشور در دانشگاه كاشان اضافه كرد: بسیاری كشورها تصور حركت ایران در این مسیر را نداشتند اما امروز در شرایطی هستیم كه فعالیت های در رابطه با صنعت هسته ای به دانش بومی تبدیل گشته است.
وی بیان كرد: سازمان انرژی اتمی بدون وابستگی به غرب و شرق روی پای خود ایستاده و صنعت هسته ای ایران سبب كشاندن كشورها به پای میز مذاكره شده كه نباید این جایگاه نادیده گرفته شود بلكه باید قدر خودرا دانسته و بر تلاشمان بیافزاییم.
دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی ایران به نمایش گوشه ای از دستاوردهای هسته ای بعنوان الگوی پیوند صنعت و دانشگاه در كاشان اشاره و افزود: حركت علمی كشور حسب رهنمودهای رهبری معظم انقلاب بعنوان یك راهبرد با سرعت در حال پیشرفت می باشد.
وی، پایه صنعت هسته ای را مواد اولیه (از جمله كیك زرد) و تامین آنرا با فرایند اكتشاف و استخراج عنوان نمود و تصریح كرد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی نزدیك به 500 تن اورانیوم یا كیك زرد از آفریقای جنوبی خریداری شده بود كه در فرایندی بیشتر آن به گاز و یا تبدیل به قرص برای نیروگاه ها شد.
زارعان با اشاره به تولید سالانه 50 تن كیك زرد در كشور افزود: یكی از چالش های سال 89 كشور در صنعت هسته ای، تامین این مواد اولیه بود كه بدون درایت، كاری جهادی و مدیریت قوی این صنعت الان تعطیل شده بود.
وی بیان كرد: سپس توافق نامه برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) نزدیك به 400 تن كیك با خلوص بسیار بالا را در مذاكرات گرفته شد كه به صورت تقریبی نیازها را برطرف كرده اما كفایت نمی كند چونكه نیروگاهی با یك هزار مگاوات قدرت نیازمند سالانه 27 تن اورانیوم با غنای نزدیك به پنج درصد است.
دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی ایران اضافه كرد: با عنایت به اینكه سوخت حرارتی نیروگاه اتمی بوشهر تا 10 سال گارانتی داشته و در شبكه موجود است، با خروج از گارانتی و در صورت استمرار نیافتن كار، خود می توانیم سوخت مجتمع را تولید نماییم.
زارعان با اشاره به تصدی كامل نیروگاه بوشهر از طرف ایرانیان عنوان كرد: جز استخراج و اكتشاف مواد اولیه كیك زرد، بر عناصر نادر خاكی مانند مس، روی و آهن هم اقدام هایی انجام میگردد و از سریز این دانش به بقیه صنعت كمك گرفته میگردد.
وی با تاكید بر ضرورت تبدیل دانش به فناوری اظهار داشت: همه فعالیت های سازمان انرژی اتمی ایران صلح آمیز و مورد تائید مراجع بین المللی بوده و از طرف دیگر چیزی در زمینه فنی و زیرساخت های هسته ای در قالب برجام از دست ندادیم.
دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی ایران تشریح كرد: تنها در نطنز نزدیك به هشت تا 9 هزار ماشین سانتریفیوژ فعال به افزون بر پنج هزار كم شد اما در فردو یك سایت پدافند غیرعامل همان فرایند نطنز را ادامه می دهد و یك مركز تحقیقاتی در كنار آن احداث خواهد شد.
وی اضافه كرد: برای تعطیلی نیروگاه اراك باز بسیار تلاش شد و برخی فكر می كنند كه رآكتور تولید آب سنگین تعطیل شده اما واقعیت ندارد؛ تیم مذاكره كننده فنی با در نظر گرفتن همه جنبه ها، تولید و ماهیت این مجموعه را حفظ كرد و تنها رآكتور 40 مگاواتی به 20 مگاوات تبدیل و مجتمع های سوخت از نظر قطر و عرض مقداری كوتاه تر شد.
زارعان به بازدید خبرنگاران از فعالیت های هسته ای اشاره نمود و تصریح كرد: ایران قرار بود سالانه نزدیك به 8.5 كیلوگرم پلوتونیوم تولید نماید كه امروز به 1.5 كیلوگرم با همان رویكرد پیشین تبدیل گشته اما برخی خودرا به خواب زدند.
وی افزود: سالانه 20 تن آب سنگین تولید داریم اما برخی به دنبال مسموم كردن ذهن مردم هستند؛ نباید تسلیم گفته های بی خود برخی افراد بدخواه شویم چونكه صنعت هسته ای كشور در حال فعالیت است.
دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی ایران اظهار داشت: همان كشورهایی كه واقعیت را انكار می كردند امروز خریدار آب سنگین ایران شدند؛ تولید ما به مركزهای تحقیقاتی كشورهای روسیه و آمریكا فرستاده میگردد و در ازای آن اورانیوم یا سایر مواد اولیه را دریافت می نماییم.
وی افزود: انحصار باشگاه هسته ای كه پیش تر در اختیار پنج كشور جهان بود با صادرات اورانیوم، آب سنگین و دریافت مواد اولیه از طرف جمهوری اسلامی شكسته شده است.
به گزارش سایت امن به نقل از ایرنا، چهل و پنجمین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته ای كشور با 20 غرفه در زمینه مرور چرخه سوخت هسته ای، نیروگاهی و كاربردهای صنعت هسته ای در صنایع از 17 تا 21 آذر به میزبانی دانشگاه كاشان برای بازدید عموم دایر می باشد.
6136/8123


1397/09/18
13:51:15
4905
5.0 / 5
تگهای خبر: انرژی , دانشگاه , سازمان , سایت
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب