آغازی بر یك پایان،

نمایشگاه نوآوری های رینوتكس 2018 به پایان رسید

نمایشگاه نوآوری های رینوتكس 2018 به پایان رسید سایت امن: تبریز - ششمین نمایشگاه نوآوری ربع رشیدی تبریز، موسوم به «رینوتكس 2018» در حالی دوشنبه شب پایان یافت كه ایده های نو و طرح های فناورانه ارائه شده در آن، نویدی بر آغاز عملیاتی شدن آنهاست.


به گزارش سایت امن به نقل از ایرنا، ارائه یك هزار و 250 طرح از سراسر كشور و چند كشور خارجی، برگزاری 29 رویداد و كارگاه آموزشی و ارائه محصول و حضور 4 هزار نفر در كارگاه های نوآورانه حاصل پنج روزكار تیمی جوانان و پژوهشگران خلاق در ششمین نمایشگاه نوآورانه و فناورانه ربع رشیدی تبریز، موسوم به «رینوتكس 2108» بود كه امروز با معرفی نفرات برتر پایان یافت.
بر پایه این گزارش، از میان یك هزار و 533 طرح ثبت شده در سامانه این نمایشگاه هم 364 طرح مورد ارزیابی قرار گرفت و حدود 60 درصد این طرح ها معادل 120 طرح بعنوان طرح منتخب عرضه شد، از بین آنها 20 طرح به مرحله سوم راه پیدا كرد و در نهایت 10 طرح بعنوان طرح برتر در مرحله ارزیابی و كمیته داوری انتخاب و مورد تجلیل قرار گرفتند.

**غلبه بر تحریم ها با كمك فناوری های نو
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در آیین اختتامیه رینوتكس 2018 تبریز با اشاره به اینكه برگزاری نمایشگاه نوآوری و فناوری های نو با حدود 1600 طرح شركت كننده كاری خیلی سخت و پیچیده است، اضافه كرد: كشور ما امروز در شرایطی است كه نمی تواند فقط بر مبنای استراتژی های نفتی اداره شود مگر اینكه به فضای نوآوری و اقتصاد دانش بنیان تكیه كند.
مسعود برومند با اشاره به اینكه تحقق این امر پیچیدگی هایی دارد، تصریح كرد: در اغلب نقاط دنیا كسب و كارهای این چنینی كه امكان دارد شكست بخورند زیاد است، اما دوباره روی پای خود می ایستند.
وی با اشاره به اینكه این حوزه به شدت به ارتباطات سازمان ها و شركت هایی كه در این اكوسیستم نقش ایفا می كنند وابسته است، اضافه كرد: انتظار این است كه با همه پیچیدگی ها و لحظات تلخ و شیرین به همدیگر كمك نماییم، چونكه راه طولانی در پیش است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، یادآوری كرد: آینده كشور با استفاده از فروش نفت جلو نمی رود بلكه با تاكید بر نوآوری هایی كه جوانان كشور انجام می دهند، به سامان می رسد.

** وزارت دفاع طرح های نوآورانه را حمایت می كند
معاون وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح هم با اشاره به اینكه وزارت دفاع در بهره برداری از فناوری داخلی همیشه پیشگام بوده است، تصریح كرد: ما نتوانسته ایم به صورت كامل از توان فناوران استفاده نماییم و امیدواریم آنرا سرعت ببخشیم.
فرهاد امیری، مشكل طرح های فناورانه را تجاری سازی آنها ذكر كرد و اظهار داشت: در تلاش هستیم با استفاده از اعطای وام و مشاركت، این فناوری ها را تجاری سازی نماییم.
وی یكی از طریق های مبارزه با استكبار و غلبه بر تحریم ها را خودكفایی واقعی و توجه به علم و فناوری های روز اعلام نمود و اضافه كرد: قول می دهیم كه تهیه پروژه های نوآورانه فعال شده و تاخیری در پرداختی به آنها نداشته باشیم.

** 14 درصد طرح های نوآورانه تجاری سازی شدند
معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی و رییس اجرایی نمایشگاه رینوتكس 2018 هم تصریح كرد: از ابتدای آغاز به كار دولت تدبیر و امید در استان به دنبال تولید اكوسیستم و نوآوری و فناوری بوده ایم از این رو تشكیل منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی با تاكید بر این نگاه است.
علی جهانگیری، تمركز بر رویكرد پشتیبانی از نوآوری فناورانه را همچون برنامه های راهبردی استان دانست و اظهار داشت: این رویكرد به تخریب خلاق شهرت دارد و در آن ما باید بتوانیم ساختارهای موجود را تخریب كرده و همزمان با این كار نیازمند ساختن دوباره اما خلاقانه هستیم.
وی با اشاره به اینكه این نمایشگاه در عرض كمتر از پنج سال آغاز به كار كرد و در سه سال قبل هم بین المللی شده است، از مدیران كشوری خواست به مناطق و شهرستان ها اطمینان كنند و اختیار بیشتری دهند تا شاهد بروز و ظهور نوآوری باشیم.
رییس اجرایی ششمین نمایشگاه نوآوری و فناوری تبریز، این نمایشگاه را محلی برای رو دررو شدن فناوران با شمتریان دانست و اظهار داشت: بیشتر از 14 درصد از طرح های ارائه شده در نمایشگاه سال قبل موفق به ایجاد كسب و كار شده اند كه رضایت بخش است.
جهانگیری تصریح كرد: در آغاز كار ما معتقد بودیم اگر این كار را بدون پول نتوانیم انجام دهیم بدون شك با پول هم نمی توانیم انجام دهیم، از این رو سعی كردیم تا از امكانات موجود به شكل جدیدی استفاده نماییم.
وی یادآوری كرد: اگر امكانات موجود را با تعریف اهداف مشترك كنار هم قرار دهیم، می توانیم به سمت اكوسیستم نوآوری حركت نماییم و رسیدن به این مهم نیازمند كنار هم قرار گرفتن عناصر مختلف برای اهداف مشخص است.
به گزارش سایت امن به نقل از ایرنا، ششمین نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری ربع رشیدی موسوم به رینوتكس 2018 به منظور شناسایی فناوری های برتر با قابلیت تجاری سازی به مدت 5 روز در تبریز برگزار گردید.
رویكرد اصلی این نمایشگاه بستری برای ارتباط و تعامل بین تولیدكنندگان علم و دانش و مصرف كنندگان و مشتریان فناوری و هم تجاری سازی ایده ها و طرح های فناورانه است.
این نمایشگاه در چهار بخش فناورانه، توسعه و تجاری سازی فناوری، فروش محصولات دانش بنیان و نیازمندی های فناورانه برگزار گردید.
این نمایشگاه در شمال غرب كشور به یك برند تبدیل گشته و امسال هم از 29 استان و 6 كشور در آن حضور داشتند.
6132/518


1397/08/15
15:04:45
4591
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب