تولید انبوه ربات های كوچك با ابعاد سلولی

تولید انبوه ربات های كوچك با ابعاد سلولی سایت امن: تهران- محققان دانشگاه ام آی تی در آمریكا راهكار جدیدی برای تولید انبوه ربات های كوچك با ابعاد سلولی عرضه دادند.


به گزارش روز چهارشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این ربات های كوچك كه با عنوان syncell شناخته می شوند و اندازه آنها حدود 10 تا 100 میكرومتر است، برای نظارت بر وضعیت داخلی لوله های انتقال نفت و گاز و همینطور تشخیص بیماری ها با استفاده از حركت در جریان خون كاربرد دارند.
این ربات ها با استفاده از كنترل فرآیند شكست مواد دارای ساختار اتمی نازك و شكننده ساخته می شوند.
برای این منظور از ساختار دو بعدی كربن موسوم به گرافین برای تولید ساختار خارجی ربات ها استفاده می گردد. یك لایه از این ماده روی سطحی قرار گرفته و سپس نقاط كوچكی از مواد پلیمری حاوی مدارات الكترونیكی موردنیاز برای ساخت ربات با استفاده از نوعی چاپگر جوهرافشان روی سطح گرافین قرار می گیرد.
در مرحله بعد، روی این نقاط پلیمری با لایه دیگری از گرافین پوشیده می گردد. زمانی كه لایه دوم گرافین روی نقاط پلیمری را می پوشاند، ساختاری شبیه به یك ستون تولید می گردد كه سطح بیرونی آن از جنس گرافین بوده و درون آن با پلیمر پر شده است. سپس محققان این ساختار چندلایه را به صورت كنترل شده می شكنند تا ستون های گرافینی دارای شكل و ابعاد یكسان از باقیمانده ساختار جدا شوند.
مهمترین مزیت این شیوه، در مقایسه با سایر روش های مورد استفاده برای ساخت ربات های كوچك این است كه فرآیند تولید بسیار ساده بوده و به آسانی انجام می گردد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Nature Materials انتشار یافته است.
علمی (6)**9259*2017


1397/08/03
20:29:32
4965
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب